Czy wiecie, że 27 lipca minie 100 lat od zdobycia przez Polaków pierwszych medali olimpijskich? Podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbywały się od maja do końca lipca 1924 r., drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski i Tomasz Stankiewicz wywalczyła srebro, zaś brąz w jeździectwie - Adam Królikiewicz. Aby uczcić tę rocznicę Sejm RP ogłosił 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. A my przygotowaliśmy wystawę "100 lat Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich".

Ekspozycja zostanie otwarta 26 lipca o godz. 9.30 przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Tak więc zanim zasiądziecie przed telewizorami, żeby oglądać sportowe zmagania na tegorocznych igrzyskach w Paryżu, proponujemy Wam inspirującą podróż w przeszłość: m.in. do Amsterdamu (1928), Rzymu (1960), Tokio (1964), Montrealu (1976), Moskwy (1980), Sydney (2000), Aten (2004) i ponownie do Tokio (2020). Na wystawie prezentujemy sylwetki i olimpijskie sukcesy wybranych sportowców, wśród nich również tych związanych z naszym Regionem. Poznajcie ich historie.

Warto wiedzieć: Polscy zawodnicy uczestniczyli dotychczas w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich. Nasi olimpijczycy zdobyli łącznie 321 medali - 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej wydaną w 2023 r. Na zgłoszenia czekamy do 13 września 2024 r.

Autor Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 5 tys. zł. Jury przyzna również nagrody w kategoriach specjalnych: Historia, Kultura, Przyroda i geografia, Biografistyka, Literatura piękna, Turystyka oraz Odkrycie roku.

Tematyka książek zgłoszonych do konkursu musi dotyczyć zagadnień bezpośrednio związanych z obszarem województwa kujawsko-pomorskiego. Do udziału w konkursie można zgłaszać wyłącznie książki wydane drukiem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Książki mogą być zgłaszane przez Wydawców, Autorów i Redaktorów. Termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu mija 13 września 2024 r. o godz. 15.00.

Partnerem konkursu i fundatorem Nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej informacji w Regulaminie Konkursu

Kolejne spotkanie i kolejna premiera! 3 października gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze będzie Krzysztof P. Czyżewski. Autor powieści sensacyjno-historycznych "Izabela. Świat w płomieniach" oraz "Izabela i sześć zaginionych koron" spotka się z czytelnikami w Książnicy Kopernikańskiej. Oczywiście po to, aby zaprezentować swoją najnowszą książkę.

Krzysztof P. Czyżewski jest adwokatem; zawodowo zajmuje się prawem własności intelektualnej i prawem filmowym. Swoją wiedzą wspierał twórców "1670", "Wielkiej Wody", "Chyłki", "Zatoki Szpiegów", "Broad Peak", "Jestem Mordercą", "Filipa", "Obywatela Jonesa", "Furiozy", "Rancza" i "Volty". Jest miłośnikiem historii i przedmiotów z duszą. Chętnie tropi tajemnice i zagadki przeszłości. Wielbiciel czarnej herbaty.
Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Terminy pozostałych spotkań w Książnicy Kopernikańskiej w ramach festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni honorowi Festiwalu: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni Festiwalu: Booklips, Kultura Kryminału, Kultura w Zasięgu Kujawy i Pomorze, Zbrodnia w Bibliotece, Radio GRA, Radio Eska 2, TV Toruń

Partnerzy Festiwalu: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i spółka, Żywe Muzeum Piernika, Program Absolwenci UMK, Bliskie spotkania, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Trwa akcja czytelnicza Legimi, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Wejdź na stronę www.legimi.pl/gwiazdozbiorkryminalny, pobierz za darmo i na własność jedną z 17 książek, znajdź wygodne miejsce (najlepiej w cieniu) i... zacznij czytać.

Aby pobrać wybrany tytuł nie potrzebujesz hasła ani kodu, jedynym wymogiem jest rejestracja konta w Legimi. Akcja trwa do 31 sierpnia 2024 r. lub do wyczerpania 10 tys. pobrań.

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dzisiaj polecamy 14. odcinek podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza". A w nim omówienie książki "Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej" Ewy Rynki. Publikację przedstawia Grzegorz Barecki z Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Kopernikańskiej.

Grzegorz Barecki: Autorka - regionalistka i miłośniczka historii Bydgoszczy, szczególnie okresu międzywojennego - zebrała olbrzymią ilość materiału opisującego życie kulturalne bydgoszczan. Świat rozrywek i zabaw został przez nią przybliżony w pełnej panoramie.

Książka zawiera mnóstwo barwnych szczegółów. Mają one charakter anegdot i ciekawostek. Wszystko to sprawia, że "Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy..." czyta się bardzo przyjemnie. Bogactwo obyczajów i codziennego życia towarzyskiego ujmuje nas swoim urokiem i atrakcjami. Wartość narracji podnoszą liczne ilustracje, fotografie i reprodukcje reklam, jakimi zostały okraszone strony książki. Na zdjęciach widzimy radosnych i bawiących się bydgoszczan, pełnych spontaniczności i autentyczności.

W okresie międzywojennym ludzie bardzo chętnie wychodzili z domów i uczestniczyli w rozrywce masowej. Bydgoszczanie nie byli tutaj wyjątkiem - lubili się spotykać, wspólnie bawić i wypoczywać, byli towarzyscy i otwarci na zawieranie nowych znajomości. Dzięki monografii autorstwa Ewy Rynki odkrywamy, że w latach międzywojennych ludzie żyli razem, a nie obok siebie.

14. odcinek podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza" jest dostępny na Spotify
Transkrypcję odcinka znajdziecie na blogu Informatorium

Podcast "Biblioteka Kujaw i Pomorza" poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego.

Finałowym gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze będzie Wojciech Chmielarz. Pisarz spotka się z czytelnikami 14 listopada w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8). W Toruniu zaprezentuje swoją najnowszą powieść.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor serii książek o komisarzu Jakubie Mortce: "Podpalacz" (2012), "Farma lalek" (2013), "Przejęcie" (2014), "Osiedle marzeń" (2016), "Cienie" (2018), "Długa noc" (2022) i cyklu gliwickiego: "Wampir" (2015), "Zombie" (2017) i "Wilkołak" (2021) oraz thrillera psychologicznego "Żmijowisko" (2018), za który został nagrodzony Złotym Pociskiem i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Tę ostatnią powieść zekranizowano dla Canal+. Po niej ukazały się kolejne thrillery – "Rana" (2019) i "Wyrwa" (2020) oraz powieści sensacyjne - "Prosta sprawa" (2020) i "Dług honorowy" (2021), za który Pisarz otrzymał w 2022 r. Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. W 2023 odebrał Nagrodę Kryminalną Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej za powieść "Długa noc".

Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Terminy pozostałych spotkań w Książnicy Kopernikańskiej w ramach festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patroni honorowi Festiwalu: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni Festiwalu: Booklips, Kultura Kryminału, Kultura w Zasięgu Kujawy i Pomorze, Zbrodnia w Bibliotece, Radio GRA, Radio Eska 2, TV Toruń

Partnerzy Festiwalu: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i spółka, Żywe Muzeum Piernika, Program Absolwenci UMK, Bliskie spotkania, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici