Biblioteka Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23 zaprasza na wystawę prac Marii Domareckiej. Ekspozycja "Obrazy poezją malowane" będzie czynna od 24 kwietnia do 9 maja 2025 r. Wernisaż odbędzie się 29 maja o godz. 17.00.

Maria Domarecka jest członkinią Toruńskiego Klubu Poetów przy Książnicy Kopernikańskiej, Klubu Literackiego Forum przy Kamienicy Inicjatyw Toruniu, Klubu Poetyckiego Wers i sekcji malarskiej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestniczy również w kilku internetowych grupach literackich. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, wydała trzy autorskie tomiki wierszy.

- Poezja i malarstwo to dla mnie dwie dusze jednej opowieści - przyznaje artystka. - Słowa malują obrazy w sercu, a kolory mówią to, czego nie wyrażą wersy. Gdy piszę wiersz, widzę barwy między wersami, a gdy maluję, czuję rytm ukryty w pociągnięciach pędzla. Obie pasje splatają się w jedną wrażliwość, która znajduje język w obrazie i ciszę w słowach.

"Odlot" na prusko-murową orbitę, który zaproponujemy Wam w kwietniu i maju, ma służyć poznawaniu zabytków konstrukcji szkieletowej: zachowanych i tych tylko (do)opowiadanych, których ślad pozostał w dokumentach, na zdjęciach, pocztówkach i we wspomnieniach.

SPACErowanie wykorzystuje wiedzę historyczną i zabytkoznawczą dla opowieści o miejscach i ludziach, w której ważne są relacje i emocje, istotne dla kształtowania poczucia związku z miejscem. Chcemy uświadomić "stan posiadania" zabytków pruskomurowych i ukazać ich różnorodność: architektoniczną, właścicielską (cywilne – prywatne, firmowe i publiczne, wojskowe, sakralne) i funkcjonalną, poczynając od domów mieszkalnych, w tym m.in. służbowych, przez knajpy i kasyna, obiekty warsztatowe i magazynowe, po kaplice i kostnice, koszary i siedziby władz.

Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd (czas trwania spaceru około 2-3 godz.)

  • 5 kwietnia: Bydgoskie Przedmieście – zbiórka o godz. 10.00, ul. Rybaki 47;
  • 12 kwietnia: Chełmińskie, Mokre – zbiórka o godz. 10.00, ul. Szosa Chełmińska 49/50;
  • 26 kwietnia: Jakubskie – zbiórka o godz. 10.00, ul. Antczaka/róg ul. Studziennej;
  • 3 maja: Lewobrzeże – zbiórka o godz. 10.00, ul. Kujawska, przystanek MZK przed dworcem głównym.

Spacery Pruskomurowa ORBIta stanowią dopełnienie 20. konferencji z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, która odbędzie się 10 maja 2025 w Książnicy Kopernikańskiej.

Ileż tam będzie pięknych rzeczy! Biblioteka przy ul. Lelewela 3 zaprasza na kiermasz, na którym będziecie mogli podziwiać i kupić rękodzielnicze cuda i cudeńka (również nawiązujące do Świąt Wielkanocnych) wykonane różnymi technikami, m.in. decoupage, quilling, pergamano, kanzashi, szydełko i frywolitka. Autorami tych misternych niezwykłości są członkowie Sekcji Rękodzieła Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapraszamy 14 kwietnia od godz. 10.00 do 18.00.

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że 18 kwietnia 2025 r. Biblioteka Główna Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 będzie otwarta od godz. 9.00 do 17.00. Natomiast 19 kwietnia będzie nieczynna.

Alicja Sinicka - mistrzyni thrillerów psychologicznych, autorka m.in. "Uśpionej", "Florystek", "Podopiecznej", "Karnawału" i "Stażystki", która podbiła serca kilkudziesięciu tysięcy czytelniczek i czytelników.

Cechą charakterystyczną powieści Sinickiej są misternie utkane intrygi, rozbudowane wątki psychologiczne i wiarygodnie odmalowane stany emocjonalne bohaterów.

W 2020 roku znalazła się na liście najbardziej poczytnych polskich pisarzy, a wydane w latach 2022 i 2023 thrillery "Uśpiona” i „Florystki” były nominowane do nagrody Bestsellery Empiku w kategorii audiobook.

Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej zaprezentuje prapremierowo najnowszą powieść. Spotkanie poprowadzi Jarosław Jaworski. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Pozostałe spotkania w ramach Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze:

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Głównym Mecenasem Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Fundacja Kult Kultury.

Patroni honorowi:
Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia

Patroni medialni: Nowości. Dziennik Toruński, Nasze Miasto Toruń, RMF Classic, TVP3 Bydgoszcz, TVP Kultura, Radio Gra, Lubimyczytac.pl, Zbrodniawbibliotece.pl, Kulturawzasiegu.pl

Partnerzy: Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici, Bliskie Spotkania, Iga Sarzyńska, Wejściówka

"Barwny świat cały" to tytuł wystawy zbiorowej prezentującej malarstwo i rękodzieło uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Toruniu. Ekspozycja zostanie otwarta 9 kwietnia o godz. 10.00 w Galerii Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13.

"Inspiracją do powstania prac były znane i lubiane dzieła wielkich malarzy. Terapia zajęciowa to doskonała okazja do tworzenia w różnych technikach rękodzielniczych, takich jak makrama, patchwork, haft diamentowy, misterne hafty itp. Nasze spotkania były okazją do podejmowania współpracy, budowania wspólnoty i wzajemnej integracji. To była niezwykle kolorowa i twórcza podróż! Mamy nadzieję, że będzie ona nie tylko wyjątkowym przeżyciem artystycznym, ale także impulsem do samodzielnego tworzenia równie niezwykłych prac."

Wystawa w OCCiN będzie czynna do 6 czerwca 2025 r. Prezentowane prace można oglądać w godzinach otwarcia Ośrodka. Wstęp jest bezpłatny.