W sobotę, 9 grudnia, układamy puzzle na czas. Do udziału w turniejowych szrankach zapraszamy wspólnie z wydawnictwem Castorland, które ufundowało nagrody oraz zestawy puzzli. Harmonogram zawodów wygląda następująco:

  • Rejestracja (500 elementów): godz. 10.30 - 11.00
  • Start - grupa 500 elementów: godz. 11.00 - 13.00
  • Rejestracja (1000 elementów): godz. 13.00 - 13.30
  • Start - grupa 1000 elementów: godz. 13.30 - 16.30

Zgłoszenia do udziału w turnieju przyjmujemy telefonicznie: 56 622 66 42 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nie później niż do 8 grudnia 2023 r. W tytule maila należy wpisać "Zgłoszenie do Konkurs układania puzzli Castorland na czas". Więcej informacji w Regulaminie turnieju

Turniej organizują Planszówki w Książnicy.

Nawet przed świętami nie zwalniamy tempa. Grudzień 2023 w Mediatece w Młynach (Kościuszki 77) to cała masa atrakcji. Sprawdźcie:

Więcej informacji: 510 296 303, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta wystawa została przygotowana specjalnie na urodziny Książnicy Kopernikańskiej. Autorami prac, które obejrzymy w Bibliotece Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23, są słuchacze Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z grupy "Kolorowe Impresje". O ekspozycji mówią tak: Z okazji Jubileuszu 100-lecia istnienia, w sposób malarski chcemy okazać wielki szacunek i wdzięczność szacownej Książnicy Kopernikańskiej, a zwłaszcza  przyjaznym dla sztuk plastycznych Pracownikom Filii nr 1: Violetcie Maklakiewicz, Krzysztofowi Łodygowskiemu i Danucie Marchlewicz, a także emerytowanej kierownik Filii - Małgorzacie Rosińskiej, za wieloletnią, doskonałą i owocną współpracę przy organizacji wystaw i wernisaży malarskich. Gratulując Jubileuszu i dotychczasowych osiągnięć, życzymy kolejnych sukcesów w następnym stuleciu, a Gościom oglądającym wystawę "Z książką przez życie - 100 lecie Książnicy Kopernikańskiej"  bogatych wrażeń artystycznych.

Prace powstały pod kierownictwem plastycznym Henryki Piekarskiej i czujnym okiem prof. Marii Serwińskiej-Guttweld. Wystawa zostanie otwarta 7 grudnia o godz. 17.00.Wstęp jest bezpłatny.

W piątek, 8 grudnia, w Książnicy Kopernikańskiej wystąpi Jacek Beszczyński, pieśniarz, kompozytor i poeta - jeden z ojców-założycieli Toruńskiego Klubu Poetów działającego przy Książnicy Kopernikańskiej. W bibliotece przy ul. Słowackiego 8 zaśpiewa piosenki poetyckie w autorskiej interpretacji. Recital rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Partnerem wydarzenia jest Toruński Klubu Poetów przy Książnicy Kopernikańskiej.

14 grudnia zajrzyjcie do Biblioteki Chełmionka przy ul. Żwirki i Wigury 39/41. Tam od godz. 11.00 do 17.00 prawdziwe cuda i cudeńka - Sekcja Rękodzielnicza Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawi na sprzedaż ozdoby i akcesoria świąteczne. Na kiermasz trafią prace wykonane różnymi, często bardzo efektownymi, technikami, m.in.: decoupage, quilling, pergamano, kanzashi, metoda karczochowa oraz szydełkowanie i frywolitka.

Jeszcze w trakcie kiermaszu - o godz. 16.00 - rozpoczną się rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe. Do udziału w zajęciach zapraszamy wszystkich miłośników twórczych zabaw. Będziemy robić kartki świąteczne i niepowtarzalne ozdoby na choinkę i stół świąteczny. Udział w warsztatach, które potrwają do godz. 18.00, jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 652 90 82.

13 grudnia ostatnie w tym roku, przedświąteczne spotkanie z cyklu "Codzienne życie (nie) zwykłe zwyczaje na Kujawach i Pomorzu". Łukasz Starczewski z Książnicy Kopernikańskiej opowie o Godach, czyli Bożym Narodzeniu, kolędowaniu z szopką, o latkach (ale nie tych z kalendarza) dawanych bydłu w Wigilię i obsypywaniu się owsem 26 grudnia. A także o wypędzaniu starego roku batami i sylwestrowych wróżbach, chodzeniu z bandurką w Sylwestra i innych radosnych pochodach w okresie świąt Bożego Narodzenia. W Książnicy Kopernikańskiej dowiecie się również, jakie widowiska i zabawy towarzyszyły naszym przodkom w karnawale. Początek spotkania o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Na zdjęciu świąteczna pocztówka projektu Ryszarda Siennickiego ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.