"Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie" - to nowy cykl spotkań w Książnicy Kopernikańskiej przygotowany przez Katarzynę Kluczwajd. W trakcie czwartego spotkania, na które zapraszamy 6 czerwca, Prelegentka opowie o królestwie ulicy Mostowej. Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Jedna ulica,  zaledwie jeden firtel - mówiąc po pomorsku - a trzy znane przedsiębiorstwa i wiele ciekawych historii. Chodzi o sąsiadów z ul. Mostowej: fabrykę czekolady Julius Buchmann (nr 34), fabrykę mebli Bracia Tews (nr 30-32), zakład nasienniczy B. Hozakowski (nr 28).

Julius Buchmann fabrykę czekolady założył w Gdańsku w 1854 roku, po kilku latach przeniósł ją do Torunia, na ul. Szeroką. Od 1873 roku jej siedzibą - przez ponad siedem dekad - była posesja przy ul. Mostowej 34. Fabryka czekolady, cukrów i marcepanów działała też w okresie II RP (w czasach globalnej i krajowej zapaści gospodarczej polecała czekoladę "kryzysową"), także w latach wojennych.

Meblowa tradycja posesji nr 30 sięga lat 60. XIX w., kiedy kupiec W. Berg prowadził tu magazyn mebli (zał. 1851). Po latach, w 1888 roku, Ludwig Berg wzniósł reprezentacyjną kamienicę w stylu neorenesansowym. Tewsowie przenieśli tu swoje przedsiębiorstwo w roku 1902, z ul. Chełmińskiej 20. Salon mebli i wyposażenia mieszkań nadal zajmował sale frontowe, zaś fabrykę mebli urządzili w oficynach od ul. Podmurnej 29. Niebawem połączyli kamienicę z domem nr 32. W okresie międzywojennym meble eksponowano na pięciu kondygnacjach obu budynków. Przedsiębiorstwo braci Tews to największa, najdłużej działająca miejscowa wytwórnia mebli, jedna z większych na Pomorzu, do 1939 roku i podczas okupacji. Mimo przemian własnościowych nazwisko jej założycieli Franza i Richarda pozostało w nazwie jako marka - synonim jakości.

Posesja pod nr. 28 od 1900 roku należała do Bolesława Hozakowskiego i jego składu nasion (zał. 1885), pierwszej w Toruniu, której slogan reklamowy brzmiał: "Świat to moje pole". Bronisław Julian Wiktor przejął biznes po śmierci ojca w 1919 roku, przysłużył się do jego rozwoju. Sprawował też funkcję konsula honorowego Republiki Francji w Toruniu (1922-1948, z wojenną przerwą). W 1938 roku planował wzniesienie dużego magazynu i suszarni nasion od ul. Podmurnej.

Ulica Mostowa ma również swoje miejsce w dziejach miejskiej komunikacji - od 1863 roku niemal naprzeciwko wspomnianych kamienic, przed hotelem, funkcjonował przystanek omnibusu braci Lipmann, kursujący sześć razy dziennie w godz. 5.15-22.10. A w latach 20. XX w. w dni targowe miały tu postój taksówki (od posesji nr 36 do Wisły), co oprotestowali miejscowi przedsiębiorcy - auta blokowały dostęp do sklepów i warsztatów.

Kolejne spotkania z cyklu "Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie":

  • 10 października: Przedsiębiorcza ulica Strumykowa i biznesy przy "Nowym Pasażu"
  • 7 listopada: Knajpy Rynku Nowomiejskiego
  • 21 listopada: Sąsiedzi z ulicy św. Katarzyny
  • 12 grudnia: Hippiczne królestwo Maxa Palma

Już niedługo Dzień Matki. Podaruj jej pachnącą niespodziankę i zaskocz piękną laurką. Jedno i drugie wykonasz w trakcie zajęć plastycznych w bibliotece przy ul. Kościuszki 47. Zapraszamy 24 maja o godz. 16.30. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 655 98 04.

Kolejny Wieczór Toruński poświęcimy książce "Kościół św. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana". To najnowsza publikacja prezentująca wyniki badań archeologicznych prowadzonych przy toruńskim kościele św. Jakuba. Badaniami kierowała prof. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska z Instytutu Archeologii UMK. W Książnicy Kopernikańskiej porozmawiamy z Panią Profesor o najważniejszych znaleziskach, a także o formułowanych na ich podstawie nowych, rewelacyjnych ustaleniach dotyczących historii kościoła i jego architektury. Ponadto poznamy tajemnice przykościelnego cmentarza i zwyczaje pogrzebowe dawnych torunian. Na spotkanie zapraszamy 25 maja. Poprowadzi je dr Michał Targowski. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Uwaga: wśród uczestników spotkania rozlosujemy 20 darmowych egzemplarzy książki prof. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej "Kościół św. Jakuba. Historia w ziemi zapisana". Wydawcą publikacji jest Towarzystwo Miłośników Torunia.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Wieczory Toruńskie. Organizatorami Wieczorów są: Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Towarzystwo Miłośników Torunia. Wieczory Toruńskie wspiera finansowo Gmina Miasta Toruń.

Na załączonym zdjęciu: fragment XIX-wiecznej ryciny przedstawiającej kościół św. Jakuba od strony prezbiterium.

2 czerwca naszym gościem będzie Mariusz Borowiak, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej opowie o pierwszej oficerskiej szkole Marynarki Wojennej w województwie pomorskim, która stała się kolebką praktycznego systemu kształcenia przyszłych kadr oficerskich Marynarki Wojennej w Odrodzonej Polsce. Prelekcja rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Mariusz Borowiak: - Poruszę wiele wątków związanych z początkiem i funkcjonowaniem szkoły na przestrzeni kilkunastu lat. Wspomnę także o wyróżniających się studentach, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii PMW.

Mariusz Borowiak - autor ponad 100 książek (także w języku angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Na podstawie jego książki "Westerplatte. W obronie prawdy" powstał scenariusz do filmu fabularnego "Tajemnica Westerplatte". Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu "Dywizjon 303. Prawdziwa historia".

Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Artylerii W Toruniu, Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej zaprasza na wystawę przygotowaną przez seniorów z sekcji plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Kolorowa Trzynastka". Ekspozycja w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23 potrwa od 23 maja do 11 czerwca 2022 r. Artyści zaprezentują prace poświęcone zmianom zachodzącym w pejzażach w zależności od pory roku. Temat przedstawili posługując się różnymi technikami plastycznymi, takimi jak malarstwo olejne, akryle, pastele, akwarela i węgiel. W galerii przy ul. Jęczmiennej obejrzymy prace Grażyny Bobkiewicz, Wojciecha Ćwiklińskiego, Wiesławy Ellert, Bogusławy Domolewskiej, Anny Jung, Krystyny Jędrzejewskiej, Danuty Polarek, Danuty Trombali, Wacława Łukaszewicza. Wszystkie powstały pod kierunkiem i opieką artystyczną prof. Marii Serwińskiej-Guttfeld. Wernisaż (23 maja) rozpocznie się o godz. 12.00. Wstęp jest bezpłatny.

Filia nr 4 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Poznańskiej 52 organizuje wyprzedaż tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Kiermasz potrwa od 23 do 26 maja. Ceny od złotówki. Sprzedaż książek (głównie literatura piękna i popularnonaukowa)  będzie prowadzona w godzinach otwarcia placówki: w poniedziałek, wtorek i czwartek od 12 do 18; w środę od 11 do 15. Więcej informacji: 56 651 36 85.