Na zdjęciu rzędy książek przygotowanych do sprzedaży.

To będzie błyskawiczny kiermasz. Potrwa tylko jeden dzień - 26 czerwca. Na wyprzedaż tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru zaprasza Mediateka przy ul. Raszei 1. Ceny od 2 złotych. W ofercie: głównie literatura piękna, popularnonaukowa i książki dla dzieci. Kiermasz będzie czynny w godzinach otwarcia biblioteki: od 9.00 do 13.00. Więcej informacji: 56 622 66 42.

Na zdjęciu stosik książek oraz informacje na temat kiermaszu: miejsce i data

Kolejna filia Książnicy Kopernikańskiej zaprasza na kiermasz bardzo taniej książki. Tym razem jest to Biblioteka multimedialna Pod Bażantem (ul. Fałata 35). Tutaj wyprzedaż potrwa tylko jeden dzień - 23 czerwca. W ofercie: beletrystyka dla dorosłych i młodzieży, kryminały, książki popularnonaukowe, monografie, atlasy i albumy, a także książki dla najmłodszych i kulinaria. Ceny od złotówki. Sprzedaż będzie prowadzona na tarasie przed biblioteką, w godz. od 9.00 do 19.00.

Ilustracja promująca Dzień Taty w Mediatece. Na ilustracji informacje o terminie zajęć oraz rysunki odciśniętych dziecięcych dłoni.

23 czerwca Dzień Ojca. I z tej okazji, tego właśnie dnia toruńska Mediateka organizuje warsztaty dla dzieci z tatusiami. Zajęcia są bezpłatne i będą odbywać się w reżimie sanitarnym (limit 15 osób). Początek o godz. 17.00.

Na zdjęciu plakat promujący konkurs plastyczny "Mój przyjaciel z dalekiego świata". Plakat wykonany techniką kolażu ilustracji - na plakacie widzimy grupę dzieci, zarys kuli ziemskiej oraz informacje o konkursie.

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Mój przyjaciel z dalekiego świata". Od 18 czerwca do 15 lipca 2021 r. czekamy na prace wykonane przez dzieci w wieku 6-12 lat. Chcemy, aby młodzi artyści pokazali nam, jak wyobrażają sobie spotkanie z przyjacielem z innego kraju. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice malarskiej (akwarela, farba plakatowa, tempera, akryl), rysunkowej (ołówek, pastel, kredka, sepia, węgiel, tusz), lub mieszanej (łączenie wyżej wymienionych technik, kolaż), w formacie nie większym niż A3 (297 x 420 mm). Jury oceni nadesłane ilustracje, biorąc pod uwagę następujące kryteria: jasność przekazu wizualnego, pomysłowość i kreatywność oraz estetykę wykonania.

Prace można dostarczyć osobiście do sekretariatu Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w dni powszednie w godzinach od 10.00-15.00. Lub przesłać na adres: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, ul. Juliusza Słowackiego 8, 87-100 Toruń. Koniecznie z dopiskiem: Konkurs "Mój przyjaciel z dalekiego świata". Laureatów konkursu poznamy 29 lipca 2021 r. Więcej informacji w Regulaminie konkursu

Zdjęcie przedstawia plakat promujący plenerową wystawę fotografii Elżbiety Dzikowskiej "Dzieci Świata". Na plakacie znajdują się zdjęcia dzieci oraz Elżbiety Dzikowskiej oraz tytuł wystawy i czas jej trwania - od 18 do 25 czerwca 2021 roku.

W dniach 18 czerwca - 8 lipca 2021, toruńskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata oglądając plenerową wystawę fotografii naszej cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.

Dzieci Świata to kolejna wystawa po Uśmiechu Świata przepełniona uśmiechem, różnorodnością kulturową, empatią, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie "Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej": "Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami."

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.  

Wystawa została objęta honorowym patronatem UNICEF Polska, Pana Piotra Całbeckiego - Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pana Michała Zaleskiego - Prezydenta Miasta Torunia.

Partnerami organizacji wystawy są: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska, Krajowa Spółka Cukrowa.

Prezentacja wystawy: Książnica Kopernikańska: 18 - 25 czerwca 2021, Zielona Brama Gotyckiej Starówki: 26 czerwca - 08 lipca 2021

Inauguracja wystawy: Książnica Kopernikańska, 18 czerwca 2021, godz.17.00

Na zdjęciu stos książek ułożonych jedna na drugiej oraz napis: kiermasz taniej książki, 18-18 czerwca 2021, biblioteka, ul. Kościuszki 47.

Komu tanie książki? 18 i 19 czerwca zapraszamy na pierwszy po długiej przerwie kiermasz taniej książki. Wyprzedaż tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru odbędzie się w Filii nr 2 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Kościuszki 47. W ofercie: beletrystyka, albumy malarskie, encyklopedie, atlasy, książki o tematyce politycznej, biografie, książki dla dzieci, przewodniki turystyczne (Wenecja, Wilno, Rzym), powieści historyczne. Ceny od 50 groszy do 5 złotych. Kiermasz będzie czynny w godzinach otwarcia biblioteki - w piątek, 18 czerwca, od 8.30 do 16.00; w sobotę, 19 czerwca, od 9.00 do 13.00.