Filia nr 2 Książnicy Kopernikańskiej (Kościuszki 47) zaprasza wszystkie dzieci do udziału w zajęciach plastycznych "Różane drzewka". Czekamy na Was we wtorek, 28 września, o godz. 16.30. Pokażemy Wam, co można zrobić z kartonu, sznurka, kolorowego papieru i kolorowej waty. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 655 98 04.

W środę, 6 października, zapraszamy na spotkanie z Piotrem Milewskim. Autor "Dzienników japońskich", "Planety K", "Islandii" i "Transsyberyjskiej" będzie gościem biblioteki przy ul. Łyskowskiego 29/35. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Piotr Milewski urodził się w 1975 roku w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest współautorem książek: "Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów" (2006), "Azja. Opowieści podróżne", (2018) oraz "Wyspa. Opowieści podróżne" (2019). Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego "Książki". Laureat nagrody magazynu National Geographic Traveler dla "Najlepszej Książki 2020 roku". Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną.

Na zdjęciu logo Gdańskiego Klubu Poetów - nazwa klubu pisana stylizowanymi literami
We wtorek, 28 września, zapraszamy na spotkanie z twórcami z Gdańskiego Klubu Poetów. Naszymi gośćmi będą: Sławomir Jerzy Ambroziak, Agnieszka Smugła, Gabriela Szubstarska i Zbigniew Trzebiatowski. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny. Gdański Klub Poetów działa przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Siedzibą klubu jest Biblioteka Oliwska. Do klubu można dołączyć po rekomendacji któregoś z członków GKP. Członkowie klubu organizują wieczory autorskie, konkursy poetyckie, warsztaty literackie, spotkania i prelekcje na temat literatury.
Agnieszka Smugła - Początki jej dorosłej przygody z pisaniem związane są z prowadzonym przez Michała Zabłockiego poetyckim czatem, o którego istnieniu dowiedziała się przypadkiem, zajrzała tam z ciekawości i już została. Od listopada 2014 roku na portalu eMultipoetry publikuje swoje własne utwory – głównie miniatury na konkurs "Wiersze na murach". Dotychczas wybrano i wyświetlono na fasadzie kamienicy na rogu ulicy Brackiej i Rynku Głównego w Krakowie ponad 150 jej tekstów.

Gabriela Szubstarska - Autorka jedenastu tomów poetyckich oraz zbioru opowiadań "Cukrowa wata i inne opowieści". Współautorka czterech międzynarodowych programów poetyckich pod red. Małgorzaty Płoszewskiej, które ukazały się w postaci dwujęzycznych książek. Pomysłodawczyni i reżyser montaży słowno-muzycznych. Przygotowuje i prowadzi w Trójmieście spotkania literackie, organizuje konkursy i imprezy poetyckie, prowadzi w Bibliotece Oliwskiej konsultacje poetyckie.

Sławomir Jerzy Ambroziak - Zadebiutował w 2004 roku w "V Almanachu Młodych Końca Wieku – Retrospekcje". Autor pięciu tomików wierszy: "stany
nieustalone" (2013), "pamięć" (2018), "jestem" (2019), "O istocie (przed)" (2020) i "Włóczęga między emocjami" (2021). Członek Gdańskiego Klubu Poetów. W 2019 roku otrzymał Grand Prix i statuetkę "Liść Jaworu" w Metropolitalnym Konkursie Poetyckim im. Aleksandra Klimiuka.

Zbigniew Trzebiatowski - Autor kilku garści wyrobów wierszowanych. Członek Gdańskiego Klubu Poetów i Sopockiego Klubu Pisarzy. W tym pierwszym "dyżurny redaktor" klubowych antologii. W tym roku wydał swój pierwszy, niewielki tomik "Siedem". Publikuje głównie w antologiach obu klubów.

Na ilustracji widzimy tytuł wystawy fotograficznej: Z klasyką do współczesności

Chcecie zobaczyć, co czytały w młodości osoby znane społeczności miasta i regionu? W takim razie zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej. W czwartek, 16 września, w holu głównym biblioteki przy ul. Słowackiego 8 rozpocznie się wystawa fotograficzna, na której zaprezentujemy 20 portretów znanych samorządowców, artystów, dziennikarzy pozujących ze swoimi ulubionymi książkami z dzieciństwa.

Na zdjęciach zobaczycie: Elżbietę Piniewską, Piotra Całbeckiego, Michała Zaleskiego, Jerzego Janczarskiego, Zbigniewa Derkowskiego, Jerzego Rochowiaka, Dariusza Delika, Andrzeja Churskiego, Annę Wołek, Łukasza Wudarskiego, Iwonę Chmielewską, Witolda Chmielewskiego, Joannę Czajkowską, Roberta Małeckiego, Ewę Jarczyk, Jacka Bryndala, Jacka Bończyka, Marka Rubnikowicza, Magdalenę Kujawę i Marię Kierzkowską.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 15.00. Ekspozycję uzupełni prezentacja książek, którymi sfotografowane osoby zaczytywały się w dzieciństwie. Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej potrwa do 22 września. Od 23 września do 15 października trafi do biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23.

Wystawę "Z klasyką do współczesności" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

W czwartek, 23 września, zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą książkę Katarzyny Kluczwajd. Autorka pisze w niej o kulturze popularnej Torunia, o codzienności i odświętności torunian od 4 ćwierci XIX w. po rok 1939. Publikacja zawiera wiele nowych ustaleń i niepublikowanych ilustracji. Spotkanie odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00.

Katarzyna Kluczwajd: Kultura popularna u schyłku XIX w. zaświadczała o nowoczesności miasta tak samo, jak... komunikacja publiczna i wodociąg. W Toruniu kwitła w przedmiejskich salonach Viktoria Park na Mokrem, Tivoli na Bydgoskim Przedmieściu, i innych przybytkach. Ich historie to dzieje miejsc i ludzi: przestrzeni miasta, architektury i jej przemian, właścicieli i zarządców, artystów i konsumentów, twórców i odbiorców. To historie trwania (budowli) i dziania się (imprez), których dopiero koniunkcja buduje obraz kultury Torunia sprzed lat. Książka ukazuje dzieje kultury miasta przez duże K i kultury popularnej od schyłku XIX w. do roku 1939 (z akcentem na mniej znany okres sprzed 1920 roku).

W Viktoria Park, zwanym "Dworem Artusa klasy średniej", działały sceny teatralna i operowa – przez lata jako scena teatru miejskiego (1887-1904), także letnia, variétés. Był Pałac Tańca, występy gwiazd, żywe obrazy i pokazy filmów. Odbywały się turnieje zapaśnicze, pokazy telepatii i chiromancji, dobroczynne bazary, wykłady, wiece, imprezy stowarzyszeń, czasem z nie lada atrakcjami, jak... lot balonem, uroczystości świąt państwowych i wielkich rocznic, jak 100-lecie Bitwy Narodów, 1600 lat edyktu mediolańskiego cesarza Konstantyna. Wielką rangę ponadlokalną miały: awangardowe widowisko teatralne "Król Edyp" (1912), pierwszy w Toruniu spektakl "Dziadów" Adama Mickiewicza (1913), polska Wystawa Przemysłowa (1913) – wszystko to za rządów Joanny Łyskowskiej. Po 1920 roku sławę Parkowi Wiktorii przyniosła Pomorska Wytwórnia Filmowa Marwin-Film (1929-1930) Bernarda Marwińskiego. Po upadku restauracji-ogrodu ciąg dalszy historii miejsca to budowa gmachu Sądu Apelacyjnego (1938-1947), opisana dopiero w tej monografii.

Specjalnością Tivoli były imprezy niemieckich stowarzyszeń wyznaniowych, a przede wszystkim muzyka, także poważna (m.in. Richarda Wagnera). Lokal był znany za sprawą Pałacu Wrotkowego (1911), święta piwa, wystaw ogrodniczych, Święta Róż, dorocznego Święta Reformacji, wykładów – także wyłącznie dla pań. Tu torunianie świętowali 150-lecie urodzin Friedricha Schillera. Po 1920 roku Tivoli zyskało rangę przybytku X Muzy, w okresie okupacji hitlerowskiej – trzeciej w mieście sceny teatralnej.

Ilustracja przedstawia wizerunek Samuela Bogumiła Lindego. Jest to fragment portretu tego wybitnego torunianina.
W czwartek, 23 września, zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Samuelowi Bogumiłowi Lindemu (1771-1847). Ekspozycja została przygotowana z okazji 250. rocznicy urodzin tego wybitnego torunianina. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14.00 w holu głównym Książnicy Kopernikańskiej. Wstęp jest bezpłatny.
Samuel Bogumił Linde pamiętany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnego Słownika języka polskiego, jednak lista jego zasług jest znacznie dłuższa. Był cenionym nauczycielem i organizatorem szkolnictwa, tłumaczem, bibliotekarzem i bibliografem, politykiem i urzędnikiem, a także działaczem religijnym kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wystawa przybliża dokonania Lindego na tych polach, a jednocześnie skupia uwagę na jego związkach z rodzinnym Toruniem.
Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, rękopisy, książki i pamiątki związane z życiem i dziełem wybitnego torunianina pochodzące ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, toruńskiego Muzeum Okręgowego, Archiwum Państwowego w Toruniu i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.
Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Miłośników Torunia we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu i Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Działanie zrealizowane zostało przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń. Kuratorem wystawy jest dr Michał Targowski z Towarzystwa Miłośników Torunia.