Dla zakochany i dla tych którzy chcą się zakochać… w poezji. Do udziału w wieczorze poświęconym miłości zaprasza Toruński Klub Poetów. Nie pisz do szuflady, zaprezentuj swoje wiersze w Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie poprowadzi Jacek Beszczyński. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Nie każda wyprawa zaczyna się zgodnie z planem… Ta nieomal zakończyła się fiaskiem, zanim jeszcze się zaczęła. Ale w końcu wyruszyli. Uwięziony w żelaznym pancerzu – a i można rzec: w nazbyt korpulentnym ciele – rycerz, duchem obecny, ale gdzieś indziej, oraz skazany na jego towarzystwo i nieco nim przytłoczony giermek, który poprzysiągł sobie, że jakoś to wytrzyma i doprowadzi przedsięwzięcie do zakładanego przez króla finału… Owi dwaj śmiałkowie mają zdobyć dla króla Smocze Jajo, aliści droga pełna niebezpieczeństw może sprawić, że jego zdobycie okaże się zbyt trudne, a powrót mocno wątpliwy.

12 lutego zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Owsiakiem. "Wyprawa po Smocze Jajo" to jego debiutancka powieść. Napisał ją... dawno temu, niedługo po zakończeniu kariery zawodowego tenisisty. Kiedy odstawił sport wyczynowy, został handlowcem, przez rok był restauratorem na toruńskiej starówce, a także wokalistą zespołu progmetalowego, z którym nagrał płytę. Pracował w ekskluzywnych kurortach na Malediwach i Mauritiusie i jako trener osobisty pewnej malezyjskiej rodziny. Przez moment miał nawet własną akademię tenisa, sprzedawał sprzęt warsztatom samochodowym, aż wreszcie po latach założył firmę, która buduje obiekty sportowe w Polsce i zagranicą. Przez cały ten czas "Wyprawa po Smocze Jajo" leżała w szufladzie, czekając na odpowiedni moment… i oto jest.

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu zaprasza na debatę poświęconą jednej z najciekawszych polskich publikacji popularnonaukowych wydanych w ubiegłym roku. Jest nią "Ziemia. Planeta życia" (Wydawnictwo Naukowe UMK, 2024).

20 lutego w dyskusji wezmą udział autorzy tejże: dr hab. Andrzej Strobel, prof. dr hab. Andrzej Sadurski oraz prof. dr hab. Jan Kopcewicz. Debata odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Poprowadzi ją Szymon Żywica z PTMA. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Z opisu książki: Ziemia jest fascynującą, unikatową planetą, która w trakcie 4,5 miliarda lat trwania przechodziła różne fazy swego rozwoju. Książka przedstawia poszczególne etapy tworzenia się Układu Słonecznego, powstawania planet oraz struktury wewnętrznej i zewnętrznej Ziemi. Opisana jest także geologiczno-biologiczna historia naszej planety. Czynnikiem, który zadecydował o unikatowej randze Ziemi, jest fakt istnienia na niej życia. W książce podana jest charakterystyka życia oraz mechanizmy jego powstania i rozwoju. Siedemdziesiąt tysięcy lat temu Homo sapiens był niewiele znaczącym gatunkiem, żyjącym w pewnym zakątku Afryki. W ciągu następnych tysiącleci wyrósł na pana całej planety i postrach biosfery. Człowiek ma środki i możliwości pozwalające zarówno zniszczyć życie, jak i spowodować jego spektakularny rozwój. W książce opisana jest historia cywilizacji ludzkiej, jej aktualne problemy oraz przyszłość życia na naszej planecie i - ewentualnie - poza nią.

Organizatorami debaty są: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Do konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Kryminalny Debiut Roku 2024 zgłoszono 28 powieści. Pięć z nich nie spełnia wymogów regulaminowych.

Oto lista 23 książek (wyliczenie według kolejności zgłoszeń), które wezmą udział w konkursie:

  1. Krew pod kamieniem - Jan B. Bełkowski (Wydawnictwo Arkady/LeTra)
  2. Robaki w ścianie - Hanna S. Białys (Wydawnictwo SQN)
  3. Pustać - Agata Zamarska (Wydawnictwo Filia)
  4. Czarny żałobnik - Maja Opiłka (Wydawnictwo Initium)
  5. Cienie eteru - Nikoletta Grams (Wydawnictwo Novae Res)
  6. Panika - Andrzej Bieleń (Wydawnictwo Novae Res)
  7. 1.3.1.4. Śmierć nas nie rozłączy - Aleksandra Maciejowska (Wydawnictwo Mięta)
  8. Widmo przeszłości - Aneta Kisielewska (Wydawnictwo Zysk i Ska)
  9. Dymgła. Kryminał polityczny - Zofia Mierzejewska, Andrzej Janusz Mierzejewski (Wydawnictwo Sorus)
  10. Gniew halnego - Maria Gąsienica-Zawadzka (Wydawnictwo Otwarte)
  11. Jednorożec - Rafał Glina (Wydawnictwo Zwierciadło)
  12. Skolioza - Konrad Laskowski (Wydawnictwo Dark Boat)
  13. Grubsza sprawa - Monika Konefelt (Wydawnictwo Magia Słów)
  14. Głód - Ida Sol (Wydawnictwo Księgarnia Akademicka)
  15. Diablak - Grzegorz Mirosław (Wydawnictwo Initium)
  16. Strażnik jeziora - Michał Zgajewski (Wydawnictwo Agora)
  17. Wysadzeni z siodła - Magda Lewandowska (Wydawnictwo Borgis)
  18. Kos - Anastazja Drabot (Warszawskie Wydawnictwo Literackie/MUZA)
  19. Baldur. Wyspy Białego Słońca - Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak (Wydawnictwo Empik Go)
  20. Noc na Perle Zachodu - Maja Wesołowska (Wydawnictwo Ad Rem)
  21. Profilerka - Grażyna Molska (Wydawnictwo Prószyński i Ska)
  22. Dla ciebie nawet - Krystian Stolarz (Wydawnictwo Prószyński i Ska)
  23. Jo - Szymon Grot (Wydawnictwo Najlepsze)

Zgłoszenie do konkursu nie jest równoznaczne z nominacją do Nagrody. Spośród zgłoszonych powieści jury nominuje do niej trzy tytuły. Listę nominowanych książek poznamy 12 marca 2025 r. To one powalczą o główny laur Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, którym jest Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Kryminalny Debiut Roku 2024.

Autor lub Autorka nagrodzonej książki otrzyma 25 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę. Nagroda zostanie wręczona 5 kwietnia w Toruniu podczas gali wieńczącej Festiwal.

Dodatkowo Redaktor lub Redaktorka książki uhonorowanej nagrodą główną odbierze nagrodę specjalną, którą przyzna Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Organizatorem Festiwalu jest Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury.

Festiwal dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Mediateka Raszei (ul. Raszei 1) zaprasza na wyprzedaż tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Na kiermasz, który potrwa od 20 do 25 stycznia, trafią książki, których próżno szukać w księgarniach. Ceny od 2 zł. Wyprzedaż będzie czynna w godzinach otwarcia Mediateki: od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00, w sobotę od 9.00 do 13.00.

3 lutego zapraszamy na spotkanie z Jackiem Rewerskim, współautorem (wspólnie z  Christophem Mahieu) powieści graficznej "Icek - chłopiec z warszawskiego getta".

Jacek Rewerski: Przygoda z Ickiem, ikoną getta warszawskiego i z Anną, zaczęła się prawie przypadkowo. Przez wiele lat pracowałem nad historią i kulturą świata żydowskiego w Polsce. Była to moja reakcja na często spotykany we Francji pogląd, że Polacy to antysemici! Rezultat: wydałem w tym kraju historyczną książkę pod tytułem "Les clés pour comprendre la Pologne et les Juifs" ("Klucze do zrozumienia Polski i Żydów"). Rozdział zatytułowany "Co się z nimi stało?" ("Que sont-ils devenus?") - poświęcony żydowskim dzieciom i ilustrowany fotografiami udostępnionymi prze Dyrektor Fundacji Shalom panią Gołdę Tencer - był poprzedzony moim rysunkiem ikonicznej sylwetki, chłopca z warszawskiego getta, który stoi z podniesionymi rękami. Niektórzy czytelnicy, w tym profesor Szewach Weiss, powiedzieli mi wprost: "Skoro rysujesz, to przedstaw w sposób graficzny tę historię, żeby mogła dotrzeć do szerszego odbiorcy". Tak też zrobiłem.

Jacek Rewerski - gdańszczanin, od lat mieszka we Francji. Doktor nauk geograficznych, wykładowca uniwersytecki, autor książek oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych. Za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej został uhonorowany medalem "Pro Memoria". W 2018 r wyróżniono go tytułem "Wybitnego Polaka we Francji". Od kilkunastu lat zajmuje się tematyką polskich Żydów.

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Wykorzystana grafika: fragment strony tytułowej powieści graficznej "Icek – chłopiec z warszawskiego getta" (Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, 2024).