Koniecznie zajrzycie na e-Książnica. Tu prezentujemy wystawę online przygotowaną we współpracy z Pracownią Plastyczną Ogniska Pracy Pozaszkolnej “Dom Harcerza” w Toruniu. Znajduje się na niej 46 prac uczniów, którzy uczestniczyli w zajęciach plenerowych na terenie toruńskiej Starówki. Warsztaty prowadziła Danuta Ciechanowska, artystka malarka i instruktorka “Domu Harcerza”.

Mamy to! Od teraz usługa #Biblioteka24 działa w niemal wszystkich placówkach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Oto lista bibliotek i przypisanych do nich paczkomatów, w których za darmo odbierzecie i oddacie wypożyczone książki:
 • Biblioteka przy ul. Jęczmiennej 23; Paczkomat TOR08N
, ul. Jęczmienna 4
 (przy parkingu przy niepublicznym przedszkolu
)
 • Biblioteka przy ul. Kościuszki 47; Paczkomat TOR24N
, ul. Grudziądzka 81
 (przy piekarni "U Dziadka")
 • Biblioteka przy ul. Mickiewicza 61; Paczkomat TOR19M
, ul. Klonowica 22A
 (przy wjeździe na posesję)
 • Biblioteka przy ul. Poznańskiej 52; Paczkomat TOR21N, 
ul. Poznańska 59
 (przy banku PKO SA i przychodni)
 • Biblioteka przy ul. Lubickiej 45C; Paczkomat TOR07M
, ul. Lubicka 55 (
parking Lidla)
 • Biblioteka przy ul. Lelewela 3; Paczkomat TOR09A
, ul. Podgórna 30
 (przy parkingu sklepu Żabka)
 • Biblioteka przy ul. Okólnej 169; Paczkomat TOR16N, 
ul. Łódzka 42
 (przy salonie BRW)
 • Biblioteka przy ul. Żwirki i Wigury 39/41; Paczkomat TOR22M
, ul. Szosa Chełmińska 140F
 (przy sklepie spożywczym ABC)
 • Biblioteka przy ul. Fałata 35; Paczkomat TOR18M
, ul. Reja 15
 (przy Tesco)
 • Biblioteka przy ul. Łyskowskiego 29/35; Paczkomat TOR02M
, ul. Łyskowskiego 23
 (przy lombardzie)
 • Biblioteka przy ul. Raszei 1; Paczkomat TOR27N
, ul. Konstytucji 3 maja 22A
 (przy Biurze Ogłoszeń "Nowości")
 • Biblioteka przy ul. Słowackiego 8; Paczkomat, ul. Słowackiego 8 (przy bibliotece)
Aby korzystać z usługi nie trzeba posiadać aplikacji InPost. Zalecamy jednak jej pobranie - dzięki niej proces odbioru książek odbywa się bezdotykowo (bezpiecznie i zdecydowanie szybciej).
Do każdego zestawu wypożyczonych książek (do paczkomatu możecie zamówić nie więcej niż trzy) dołączamy etykiety zwrotne. Dzięki nim użytkownik może za darmo zwrócić do paczkomatu wypożyczone materiały. Książki zostawiacie w paczkomacie, w którym je odebraliście. Możecie również oddać je w bibliotece.
PROCEDURA ZAMÓWIENIA
 • Do paczkomatów wypożyczamy książki znajdujące się w zbiorach ww. bibliotek.
 • Aby skorzystać z usługi należy zalogować się do katalogu Integro: https://integro.ksiaznica.torun.pl/integro/catalog.
 • Po wyszukaniu wybranego tytułu, klikamy na "Zamów", a następnie: "Wypożyczam".
 • W kolejnym kroku określamy miejsce dostarczenia - wybieramy "Przesyłka na adres" i wskazujemy adres paczkomatu. Zatwierdzamy wybór: "Zatwierdź".
 • I wreszcie wysyłamy zamówienie, klikając na "Wyślij zamówienie".
Usługę wprowadzamy pilotażowo. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

W czwartek, 22 kwietnia, zapraszamy na prelekcję przygotowaną przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. Elżbieta Skerska opowie o udziale kobiet - żołnierzy Armii Krajowej w walkach o niepodległość w latach 1939-1945. Mowa będzie o różnorodnej działalności kobiet: służba łączności, kwatermistrzowska, sanitarna i opieka nad więźniami. Początek prelekcji, która odbędzie się na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej, o godz. 18.00.

W sobotę, 17 kwietnia, idziemy w góry. Wyprawa rozpocznie się o godz. 12.00. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 14 kwietnia, do godz. 12.00: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W tytule zgłoszenia wpisz "K2 - turniej". W treści maila podaj nazwę swojego konta na platformie Boardgamearena.com (założenie konta jest bezpłatne i nie trwa długo) oraz link do konta na Facebooku (koordynacja turnieju będzie odbywała się za pośrednictwem aplikacji Messenger). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Turniej potrwa ok. 3 godzin.

Któż z Wielkich wstrzymał osoby swej w Toruniu degradację – na Podgórz przeniósł sławy emanację? Jakie specjały serwował w swoim lokalu piasko-słodko-twórca Berner? O co spierali się rzeźnicy i jarzynnicy? Jaką moc miała cudowna woda SERAFINa? Po kiego diabła z pana Weylanda Wielanda uczyniono? Do czego Smok Czek magicznego piasku z Piasków potrzebował? Jak placówka miała nosić nazwę Celny Obraz lub Poligon Premier? Co łączy podgórską rotundę Jaugscha z romańską rotundą w Strzelnie? Dlaczego podgórzanie zdemolowali / zdemontowali ołtarz główny w kościele? Jak i dlaczego Flisak i żaby z Torunia przezeń wyprowadzone na szkodę Podgórza działali? Na te i wiele innych pytań odpowiada w toruniajkach / nowo-bajkach Katarzyna Kluczwajd, torunianka / podgórzanka, historyczka sztuki, regionalistka, entuzjastka urody języka polskiego. Podgórzajki to 38 opowieści ukazujących dawne dzieje i dzisiejszość Podgórza, kiedyś odrębnego miasta – w (nowo)bajkowym ujęciu, z humorem i współczesnymi odniesieniami. Z Toruniem w tle. To drugi tom toruniajek, po Piernikajkach, czyli toruńskich piernikowych bajkach (niekoniecznie dla najmłodszych), wydanych w 2018 roku. Na premierową prezentację Podgórzajek zapraszamy w poniedziałek, 19 kwietnia. Autorka spotka się z czytelnikami na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.

27 kwietnia zapraszamy na spotkanie online z Jackiem Hugo-Baderem. Autor "Dzienników kołymskich" i "Białej gorączki" zaprezentuje swoją najnowszą książkę reporterską - "Szamańską chorobę". Przyznaje, że od trzynastu lat marzył o szamańskim temacie, ale się go bał. Dlaczego? Na to pytanie odpowie w trakcie spotkania na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Jedno jest pewne ta książka to najbardziej niezwykła podróż w jego życiu. A żeby niezwykła była do samego końca, książkę tę wydał zupełnie sam. Nie licząc błogosławieństwa szamanki Ałtany, szamanów Ondara, Kułana i Andrieja Pawłowa. Początek spotkania o godz. 18.00.

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu Instytutu Książki oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizowane jest w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki na Pomorzu i Kujawach, który realizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu.