Dzisiaj polecamy 14. odcinek podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza". A w nim omówienie książki "Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej" Ewy Rynki. Publikację przedstawia Grzegorz Barecki z Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Kopernikańskiej.

Grzegorz Barecki: Autorka - regionalistka i miłośniczka historii Bydgoszczy, szczególnie okresu międzywojennego - zebrała olbrzymią ilość materiału opisującego życie kulturalne bydgoszczan. Świat rozrywek i zabaw został przez nią przybliżony w pełnej panoramie.

Książka zawiera mnóstwo barwnych szczegółów. Mają one charakter anegdot i ciekawostek. Wszystko to sprawia, że "Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy..." czyta się bardzo przyjemnie. Bogactwo obyczajów i codziennego życia towarzyskiego ujmuje nas swoim urokiem i atrakcjami. Wartość narracji podnoszą liczne ilustracje, fotografie i reprodukcje reklam, jakimi zostały okraszone strony książki. Na zdjęciach widzimy radosnych i bawiących się bydgoszczan, pełnych spontaniczności i autentyczności.

W okresie międzywojennym ludzie bardzo chętnie wychodzili z domów i uczestniczyli w rozrywce masowej. Bydgoszczanie nie byli tutaj wyjątkiem - lubili się spotykać, wspólnie bawić i wypoczywać, byli towarzyscy i otwarci na zawieranie nowych znajomości. Dzięki monografii autorstwa Ewy Rynki odkrywamy, że w latach międzywojennych ludzie żyli razem, a nie obok siebie.

14. odcinek podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza" jest dostępny na Spotify
Transkrypcję odcinka znajdziecie na blogu Informatorium

Podcast "Biblioteka Kujaw i Pomorza" poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego.

Finałowym gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze będzie Wojciech Chmielarz. Pisarz spotka się z czytelnikami 14 listopada w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8). W Toruniu zaprezentuje swoją najnowszą powieść.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor serii książek o komisarzu Jakubie Mortce: "Podpalacz" (2012), "Farma lalek" (2013), "Przejęcie" (2014), "Osiedle marzeń" (2016), "Cienie" (2018), "Długa noc" (2022) i cyklu gliwickiego: "Wampir" (2015), "Zombie" (2017) i "Wilkołak" (2021) oraz thrillera psychologicznego "Żmijowisko" (2018), za który został nagrodzony Złotym Pociskiem i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Tę ostatnią powieść zekranizowano dla Canal+. Po niej ukazały się kolejne thrillery – "Rana" (2019) i "Wyrwa" (2020) oraz powieści sensacyjne - "Prosta sprawa" (2020) i "Dług honorowy" (2021), za który Pisarz otrzymał w 2022 r. Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. W 2023 odebrał Nagrodę Kryminalną Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej za powieść "Długa noc".

Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Terminy pozostałych spotkań w Książnicy Kopernikańskiej w ramach festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:

---

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patroni honorowi Festiwalu: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni Festiwalu: Booklips, Kultura Kryminału, Kultura w Zasięgu Kujawy i Pomorze, Zbrodnia w Bibliotece, Radio GRA, Radio Eska 2, TV Toruń

Partnerzy Festiwalu: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i spółka, Żywe Muzeum Piernika, Program Absolwenci UMK, Bliskie spotkania, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

To będzie pierwsza wizyta Jędrzeja Pasierskiego w Toruniu. Pisarz zaprezentuje w Książnicy Kopernikańskiej swoją najnowszą powieść. Spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbędzie 17 października.

Jędrzej Pasierski – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor thrillera "W Imię Natury" oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: "Dom bez klamek", "Roztopy", "Czerwony świt", "Kłamczuch", "Gniazdo" i "Martwy klif". Twórca superprodukcji audio "Wodnik" z Andrzejem Chyrą i Agnieszką Żulewską w rolach głównych oraz thrillera psychologicznego o tym samym tytule. Za "Roztopy" otrzymał Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2019 roku. Z kolei "Czerwony świt" przyniósł mu nominację do Nagrody Złotego Pocisku, a za "Kłamczucha" odebrał wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jest również laureatem drugiego wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz organizowanym przez Poznański Festiwal Kryminału "Granda" za kreację postaci komisarz Niny Warwiłow.

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Terminy pozostałych spotkań w Książnicy Kopernikańskiej w ramach festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patroni honorowi Festiwalu: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni Festiwalu: Booklips, Kultura Kryminału, Kultura w Zasięgu Kujawy i Pomorze, Zbrodnia w Bibliotece, Radio GRA, Radio Eska 2, TV Toruń

Partnerzy Festiwalu: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i spółka, Żywe Muzeum Piernika, Program Absolwenci UMK, Bliskie spotkania, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Wszędzie dobrze, ale w bibliotece najlepiej. Zobaczcie, co na wakacje przygotowała biblioteka przy ul. Fałata 35:

  • 22 – 26 lipca: Z papieru można wszystko – warsztaty
    W programie zajęć: duże origami, masa papierowa, marmurkowe zakładki do książek. Zapraszamy dzieci w każdym wieku – te młodsze (poniżej 7 lat) razem z opiekunami. Zajęcia potrwają od godz. 12.00 do 13.30.
  • 29 lipca – 9 sierpnia: Dzikie harce na Dzikim Zachodzie – Indianie kontra kowboje
    Czy marzyliście kiedyś o tym, żeby mknąć na mustangu przez dziką prerię? Alb, żeby mieć ranczo lub mieszkać w wigwamie? Spełnimy te marzenia. Do udziału w dzikich harcach przy obozowym ognisku zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Te poniżej 7 lat wraz z opiekunami. Zajęcia potrwają od godz. 12.00 do 13.30.
  • 29 lipca – 9 sierpnia: Wakacyjna szkółka RIICHI Mahjonga
    Czy interesuje Was gra o duże stawki? Lubicie dreszczyk emocji związany z rywalizacją. Sprawdźcie, komu uda się najszybciej złożyć rękę. Spotkania, podczas których nauczymy Was podstaw gry w RIICHI Mahjonga potrwają od godz. 15.00 do 17.00. Zapraszamy uczestników w wieku 9+
  • 12 – 20 sierpnia: Zmontujmy sobie wakacje – Lego
    Z nami stworzycie wspaniały świat z klocków Lego Spike. Przy okazji poćwiczymy kreatywność i programowanie. Podczas każdego spotkania będzie nam towarzyszyć spora dawka dobrego humoru i pozytywnych wibracji. Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia potrwają od 12.00 do 13.30.

Uwaga: na wszystkie wymienione wyżej zajęcia obowiązują zapisy: 56 652 09 80, 510 297 218.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Biblioteka Chełmionka zaprasza na wakacyjny cykl zajęć "Opowiem Ci o...". Czekamy na dzieci w wieku od 5 do 10 lat. W lipcu i sierpniu spotkamy się z Wami osiem razy:

  • 10 lipca: Opowiem Ci o żabach
  • 17 lipca: Opowiem Ci o pociągach
  • 24 lipca: Opowiem Ci o dinozaurach
  • 31 lipca: Opowiem Ci o koniach
  • 7 sierpnia: Opowiem Ci o naszym ciele
  • 14 sierpnia: Opowiem Ci o psotnych stworach
  • 21 sierpnia: Opowiem Ci o owcach
  • 28 sierpnia: Opowiem Ci o lisach

Wakacyjne środy w bibliotece przy ul. Żwirki i Wigury 39/41 to przede wszystkim dużo zabawy i zajęć literacko-plastycznych. W trakcie spotkań rozbudzimy Waszą pasję do czytania i tworzenia opowieści. Inspiracje będziemy czerpać z magicznego świata książek "Opowiem Ci mamo". Początek każdego spotkania o godz. 10.00. Więcej informacji: 56 652 90 82.

Młody Bibliotekarzu, Młoda Bibliotekarko, 12 i 13 września 2024 r. weź udział w 16. Forum Młodych Bibliotekarzy. W tym roku spotkamy się w Toruniu. Forum odbędzie się pod hasłem "Biblioteka-ewolucja-rewolucja". Czego możesz się spodziewać? Wielu inspirujących zajęć, dyskusji i prelekcji. Postęp technologiczny, sztuczna inteligencja i psychologiczne aspekty pracy bibliotekarza to tylko niektóre tematy, które poruszymy. Więcej informacji znajdziesz na stronie wydarzenia: https://fmb16.umk.pl

Uwaga: Rejestracja trwa do 31 lipca 2024 r.

Udział w Forum jest płatny. Opłata obejmuje uczestnictwo w prelekcjach i warsztatach, materiały konferencyjne, catering (przerwy kawowe, obiad, kolacja i lunchbox), wizyty studyjne w bibliotekach oraz spacer z przewodnikiem po toruńskiej starówce. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorami 16. Forum Młodych Bibliotekarzy są: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu) oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.