Czy wiecie, że Polacy podczas wszystkich igrzysk olimpijskich - letnich i zimowych - zdobyli łącznie 321 medali? Pierwsze 100 lat temu w Paryżu - zawdzięczamy je zespołowi kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski i Tomasz Stankiewicz (srebro) oraz Adamowi Królikiewiczowi (brąz w jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody).

Aby uczcić tę rocznicę Sejm RP ogłosił 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Natomiast Książnica Kopernikańska przygotowała wystawę posterową 100 lat Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Prezentujemy ją przed Urzędem Marszałkowski w Toruniu.

Na dziesięciu planszach przedstawiamy sylwetki i olimpijskie sukcesy wybranych sportowców, również tych, którzy byli lub są związani z naszym Regionem. Naszą olimpijską opowieść zaczynamy od igrzysk w Paryżu (1924), a potem przenosimy się na areny sportowe Amsterdamu (1928), Rzymu (1960), Tokio (1964), Montrealu (1976), Moskwy (1980), Sydney (2000), Aten (2004) i ponownie Tokio (2020).

Kuratorzy wystawy: Sandra Blokowska-Ciak & Andrzej Mazur.

Wystawę dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Biblioteka Stare Miasto zaprasza na spotkanie malarsko-poetyckie przygotowane przez słuchaczy toruńskiego i sierpeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

5 sierpnia o godz. 16.00 członkowie grup plastycznych "Kolorowe Impresje" (TUTW) oraz "Sierpecka Paleta Barw" (SUTW) zaprezentują prace malarskie wybrane specjalnie z okazji Roku Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Słuchacze TUTW oraz seniorzy z innych województw przedstawią również swoją twórczość poetycką. Wstęp na spotkanie w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23 jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 621 08 69.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej wydaną w 2023 r. Na zgłoszenia czekamy do 13 września 2024 r.

Autor Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 5 tys. zł. Jury przyzna również nagrody w kategoriach specjalnych: Historia, Kultura, Przyroda i geografia, Biografistyka, Literatura piękna, Turystyka oraz Odkrycie roku.

Tematyka książek zgłoszonych do konkursu musi dotyczyć zagadnień bezpośrednio związanych z obszarem województwa kujawsko-pomorskiego. Do udziału w konkursie można zgłaszać wyłącznie książki wydane drukiem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Książki mogą być zgłaszane przez Wydawców, Autorów i Redaktorów. Termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu mija 13 września 2024 r. o godz. 15.00.

Partnerem konkursu i fundatorem Nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej informacji w Regulaminie Konkursu

Kolejne spotkanie i kolejna premiera! 3 października gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze będzie Krzysztof P. Czyżewski. Autor powieści sensacyjno-historycznych "Izabela. Świat w płomieniach" oraz "Izabela i sześć zaginionych koron" spotka się z czytelnikami w Książnicy Kopernikańskiej. Oczywiście po to, aby zaprezentować swoją najnowszą książkę.

Krzysztof P. Czyżewski jest adwokatem; zawodowo zajmuje się prawem własności intelektualnej i prawem filmowym. Swoją wiedzą wspierał twórców "1670", "Wielkiej Wody", "Chyłki", "Zatoki Szpiegów", "Broad Peak", "Jestem Mordercą", "Filipa", "Obywatela Jonesa", "Furiozy", "Rancza" i "Volty". Jest miłośnikiem historii i przedmiotów z duszą. Chętnie tropi tajemnice i zagadki przeszłości. Wielbiciel czarnej herbaty.
Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Terminy pozostałych spotkań w Książnicy Kopernikańskiej w ramach festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni honorowi Festiwalu: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni Festiwalu: Booklips, Kultura Kryminału, Kultura w Zasięgu Kujawy i Pomorze, Zbrodnia w Bibliotece, Radio GRA, Radio Eska 2, TV Toruń

Partnerzy Festiwalu: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i spółka, Żywe Muzeum Piernika, Program Absolwenci UMK, Bliskie spotkania, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Trwa akcja czytelnicza Legimi, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Wejdź na stronę www.legimi.pl/gwiazdozbiorkryminalny, pobierz za darmo i na własność jedną z 17 książek, znajdź wygodne miejsce (najlepiej w cieniu) i... zacznij czytać.

Aby pobrać wybrany tytuł nie potrzebujesz hasła ani kodu, jedynym wymogiem jest rejestracja konta w Legimi. Akcja trwa do 31 sierpnia 2024 r. lub do wyczerpania 10 tys. pobrań.

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dzisiaj polecamy 14. odcinek podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza". A w nim omówienie książki "Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej" Ewy Rynki. Publikację przedstawia Grzegorz Barecki z Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Kopernikańskiej.

Grzegorz Barecki: Autorka - regionalistka i miłośniczka historii Bydgoszczy, szczególnie okresu międzywojennego - zebrała olbrzymią ilość materiału opisującego życie kulturalne bydgoszczan. Świat rozrywek i zabaw został przez nią przybliżony w pełnej panoramie.

Książka zawiera mnóstwo barwnych szczegółów. Mają one charakter anegdot i ciekawostek. Wszystko to sprawia, że "Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy..." czyta się bardzo przyjemnie. Bogactwo obyczajów i codziennego życia towarzyskiego ujmuje nas swoim urokiem i atrakcjami. Wartość narracji podnoszą liczne ilustracje, fotografie i reprodukcje reklam, jakimi zostały okraszone strony książki. Na zdjęciach widzimy radosnych i bawiących się bydgoszczan, pełnych spontaniczności i autentyczności.

W okresie międzywojennym ludzie bardzo chętnie wychodzili z domów i uczestniczyli w rozrywce masowej. Bydgoszczanie nie byli tutaj wyjątkiem - lubili się spotykać, wspólnie bawić i wypoczywać, byli towarzyscy i otwarci na zawieranie nowych znajomości. Dzięki monografii autorstwa Ewy Rynki odkrywamy, że w latach międzywojennych ludzie żyli razem, a nie obok siebie.

14. odcinek podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza" jest dostępny na Spotify
Transkrypcję odcinka znajdziecie na blogu Informatorium

Podcast "Biblioteka Kujaw i Pomorza" poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego.