Kolejna sobota w Książnicy Kopernikańskiej? A jakże! Dzień książki europejskiej dla dzieci to dużo zabawy i zero nudy. Zaczynamy o godz. 16.00. Oto program imprezy:

  • 16.00-18.00: Gry i zabawy dla dzieci - mini gra terenowa w Książnicy, malowanie buziek, warsztaty plastyczne.
  • 10.00: Odsłonięcie muralu, który powstał z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
  • 18.00: Koncert Steve'a Nasha

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W czwartek, 6 października, zapraszamy na spotkanie promujące książkę "Kosmos i życie". Gośćmi Książnicy Kopernikańskiej będą: prof. Włodzisław Duch, prof. Jan Kopcewicz i prof. Andrzej Strobel. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Ludzkość od zarania dziejów patrzyła w niebo i zadawała pytania, które nadawały bieg naszej cywilizacji. Chociaż wiele z nich wciąż pozostaje aktualnych, to uzupełnia je kontekst współczesnej nauki i wielu przełomowych odkryć. Spotkanie z Autorami książki "Kosmos i życie" - biologiem, astronomem i fizykiem-kognitywistą - to jedyna w swoim rodzaju okazja, by wspólnie z nimi zastanowić się nad fundamentalnymi pytaniami: skąd wziął się Wszechświat, jak ewoluuje, jak powstało w nim życie i świadome istoty?

Organizatorem spotkania jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Rozmowę z Autorami książki poprowadzi Szymon Żywica.

Trwa Rok Poli Negri w Kujawsko-Pomorskiem. Z tej okazji przygotowaliśmy kolejną wystawę. Tym razem prezentujemy wybrane materiały z naszych zbiorów. Ekspozycja będzie czynna od 1 do 30 października. Wystawione obiekty można oglądać w godzinach otwarcia Książnicy Kopernikańskiej.

Gry planszowe są fajne. A my wiemy o nich prawie wszystko. Chcemy podzielić się tą wiedzą. Mamy nadzieję, że po kilku spotkaniach online, które dla Was przygotowaliśmy "zachorujecie" na planszówki. Pierwsze spotkanie już w środę, 5 października, na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. W programie:

  • Omówienie projektu
  • Wprowadzenie do gier planszowych
  • Historia planszówek
  • Konkurs - do wygrania atrakcyjne nagrody

Uwaga: po transmisji jeszcze przez godzinę pozostaniemy online. Będziemy odpowiadać na Wasze pytania pozostawione w komentarzach, podzielimy się dodatkowymi informacjami o prezentowanych planszówkach. Daty kolejnych spotkań online: 10, 12, 17, 19 i 24 października.

Partnerzy projektu: Rebel, Galakta, Wydawnictwo Portal, Nasza Księgarnia.

Zadanie "Literackie przygody młodych – gry planszowe w służbie książce" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kto chce się spotkać z prawdziwym pszczelarzem? 20 października Andrzej Karczewski, bartnik co się zowie, opowie o tym, skąd się bierze miód. Czekamy na Was w Mediatece przy ul. Raszi 1. Zajęcia rozpoczną się o godz. 17.00. Wstęp dla czytelników biblioteki jest bezpłatny. Więcej informacji:  56 610 67 59.

Bitwa pod Kircholmem (obecnie Salaspils na Łotwie), do której doszło 27 września 1605 roku, to jedno z największych zwycięstw w dziejach Rzeczypospolitej - polsko-litewska husaria rozgromiła wielokrotnie liczniejsze wojska szwedzkie. 27 października dr Mariusz Balcerek z Książnicy Kopernikańskiej przedstawi stan badań nad tym wydarzeniem. Prelekcja w bibliotece przy ul. Słowackiego 8 rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Autor dokonał analizy znanych i nieznanych historiografii źródeł. Wyniki badań porównał z dotychczasową literaturą tematu. Przeprowadzona analiza pokazała osiągnięcia, braki i dyskusyjne pola w historiografii.

Dr Mariusz Balcerek: - Widać pewne różnice pomiędzy publikacjami prezentującymi perspektywę polsko-litewską a szwedzką. Posiadając liczne znane i nieznane źródła można udzielić odpowiedzi na szereg pytań. W tym na jedno z podstawowych, jakim jest przyczyna niebywałego sukcesu armii Rzeczypospolitej? Okazuje się, że do wyższej jakości wojska Chodkiewicza z husarią na czele, podziału przeciwnika i nakłonienia go do opuszczenia dogodnej dla siebie pozycji możemy obecnie dodać linearny szyk i kapitalne współgranie wszystkich rodzajów wojsk. Doprowadziło to w efekcie do uratowania Rygi i polsko-litewskiego panowania nad Dźwiną o czym często się zapomina.

Na zdjęciu: Pieter Snayers, Bitwa pod Kircholmem, 1630