Czarno-biała fotografia w ocieniach błękitu przedstawia muzyków orkiestry Gold Petersburski Band podczas występu

W poniedziałek, 13 lutego, o godz. 10.00, Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych (ul. Szczytna 13) zaprasza na muzyczną wędrówkę po przedwojennej  Warszawie. Podczas spotkania „Szlagiery lat 20. i 30., czyli wspomnień czar”, które poprowadzi Zofia Masłowska, przypomnimy sylwetki kompozytorów, m.in. Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa oraz wykonawców, wśród nich Mieczysława Fogga i Hankę Ordonównę. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji: tel. 56 622 87 14.

17 lutego zajrzyj do Książnicy Kopernikańskiej i wypij kawę z Kopernikiem. Kawą i piernikami z logo Książnicy będziemy częstować od godz. 13.00 do 14.00. Za darmo. Kopernik stawia.
Przy okazji zapraszamy na otwarcie wystawy Z Torunia do gwiazd. Mikołaj Kopernik w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej. Tego samego dnia o godz. 13.00.
Ekspozycja została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej.


Wystawa składa się z dziesięciu posterów przedstawiających dokumenty graficzne związane z Mikołajem Kopernikiem. Podzielona jest na cztery sekcje:

  • portrety Kopernika (także fotografia artystyczna);
  • Domy Kopernika;
  • pomnik Kopernika w Toruniu (w tym projekty);
  • inne dokumenty, w tym medale, plakaty, ekslibrisy i listy intencyjne władz samorządowych w sprawie obchodów Roku Mikołaja Kopernika i powstania Szlaku Kopernikańskiego w województwie kujawsko-pomorskim.

Programowanie i kodowanie brzmi groźnie? Nie w Bibliotece multimedialnej Pod Bażantem. Informatyka z sympatycznym ScottieGo i interaktywnym Photonem, to świetna zabawa! Przekonacie się o tym podczas zajęć,  na które zapraszamy od 30 stycznia do 10 lutego. Spotkania są skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat, młodsze mogą uczestniczyć tylko pod opieką osoby dorosłej. Na zajęcia obowiązują zapisy - osobiście w bibliotece (ul. Fałata 35) lub telefonicznie: 56 652 09 80. Liczba miejsc jest ograniczona!

Програмування та кодування - це звучить небезпечно? Інформатика з гарним ScottieGo та інтерактивним Photon - це чудова розвага! Якщо ви хочете про це дізнатися, запрошуємо вас до нашої бібліотеки на зимових канікулах (30.01 - 10.02). Зустрічі розраховані на дітей віком 7-12 років, діти молодшого віку можуть брати участь лише у супроводі дорослих. На заняття обов’язковий запис в бібліотеці або за телефоном: 56 652 09 80. Кількість місць обмежена!

Uwaga: 30 i 31 stycznia, 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 i 10 lutego Tropimy zimę w bibliotece / Відстежуємо зиму в бібліотеці. Podczas spotkań w Bibliotece multimedialnej Pod Bażantem będziemy: czytać zimowe opowieści, własnoręcznie robić zimowe niespodzianki i ruszać się dzięki zabawom TEAM-UP. Zapraszamy dzieci w wieku 3-10 lat. Wstęp jest bezpłatny.

Хтось з вас любить зиму? А може хтось сумує за снігом, льодом, морозом і зимовими розвагами? Якщо так, то запрошуємо вас на наші зустрічі. Будемо разом стежити за зимою в бібліотеці: читати зимові історії, робити зимові сюрпризи своїми руками та багато рухатися завдяки грам TEAM-UP. Зустрічі безкоштовні, для дітей 3-10 років. Вхід вільний.

Co by było, gdyby przed I wojną światową prywatni inwestorzy zrealizowali plany osiedli mieszkaniowych: Pensionopolis na Bydgoskim Przedmieściu i Kolonii Grossera na Mokrem? Gdyby przy Waldstrasse (ul. Słowackiego) powstało osiedle w duchu idei Gartenstadt, tj. idealnego miasta-ogrodu? Gdyby kamienica przy Rynku Nowomiejskim 15 otrzymała formę zgodną z najpiękniejszym toruńskim projektem w stylu secesji? Co by było, gdyby August Irmer spełnił marzenie o kamienicy przy ul. Strumykowej 7/9? Jak wyglądałaby zabudowa "małego Berlina", czyli Wilhelmstadt, po wzniesieniu modernistycznego bloku mieszkalnego dla oficerskich rodzin? Jak zmieniłaby się przestrzeń obok szkolnej sali gimnastycznej przy ul. Mickiewicza 15/17, gdyby Bronisław Gołaszewski z Podgórza zrealizował plan osiedla – niemal jak ¼ miasta…, który rozpoczął od projektowania w 1925 roku ogromnej kamienicy czynszowej obok domów arch. Ericha Jerusalema wokół restauracji-ogrodu Tivoli? Co wydarzyłoby się w centrum śródmieścia w latach 50. XX w., gdyby wdrożono sensacyjną wręcz w swym radykalizmie koncepcję radykalnej przebudowy domów dawnego Neu Passage / Nowego Pasażu u zbiegu ulic Szerokiej, Królowej Jadwigi, Strumykowej?

6 marca zapraszamy na pierwsze spotkanie z nowego cyklu przygotowanego przez Katarzynę Kluczwajd. Tematem przewodnim wszystkich prezentacji będą domy i osiedla mieszkaniowe - miejsca osobiste torunian. Katarzyna Kluczwajd: To mieszkańcy tworzą miasto, kształtują jego ducha, charakter i specyfikę, jego tkankę materialną – architekturę i urbanistykę, przestrzenie wspólne i indywidualne, sferę życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego. Z tego względu rozpoczynam nowy cykl spotkań.

Prelekcja odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

W piątek, 17 lutego 2023 r. o godz. 13.00 zostanie otwarta wystawa kopernikanów znajdujących się w zasobach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej. Ekspozycja została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej.

Wystawa składa się z dziesięciu posterów przedstawiających dokumenty graficzne związane z Mikołajem Kopernikiem. Podzielona jest na cztery sekcje:

  • portrety Kopernika (także fotografia artystyczna);
  • Domy Kopernika;
  • pomnik Kopernika w Toruniu (w tym projekty);
  • inne dokumenty, w tym medale, plakaty, ekslibrisy i listy intencyjne władz samorządowych w sprawie obchodów Roku Mikołaja Kopernika i powstania Szlaku Kopernikańskiego w województwie kujawsko-pomorskim.