Bibliografia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu
Dnia 10 grudnia 1923 r. Książnica Miejska im. Kopernika w Toruniu, dzięki staraniom wybitnych przedstawicieli pomorskiej elity kulturalnej, otworzyła się dla czytelników. W ciągu wielu lat działalności, niezależnie od zmian zachodzących w strukturze organizacyjnej, nazwie czy lokalizacji, Książnica stała się jedną z najbardziej szanowanych instytucji wśród lokalnej społeczności. Dziś, jako Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, stanowi jeden z istotnych punktów na mapie życia kulturalnego i naukowego miasta oraz województwa.
W związku ze zbliżającymi się jubileuszami: 95-lecia i 100-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej, bibliografki Działu Informacyjno-Bibliograficznego rozpoczęły prace nad bibliografią toruńskiej biblioteki. Ideą było utworzenie bazy danych, zawierającej informacje bibliograficzne o Książnicy, czyli narzędzia dającego zarówno zwykłym użytkownikom, jak i badaczom, dostęp do opracowanego materiału bibliograficznego.
Bibliografia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej (Bibliografia WBP-KK) jest bibliografią o charakterze przedmiotowym, dostępną w formie bazy bibliograficznej na stronie internetowej biblioteki. Gromadzi informacje bibliograficzne o materiałach rejestrujących istnienie i działalność WBP-KK w Toruniu niezależnie od formy, języka i miejsca wydania.
Bibliografia WBP-KK w Toruniu ma charakter retrospektywny i bieżący jednocześnie. Jej zasięg chronologiczny obejmuje okres od 1923 r. do dnia obecnego, z pewnymi wyjątkami. Odstępstwami są – pod względem formalnym – publikacje sprzed 1923 r., w których jest informacja o planach utworzenia biblioteki; – pod względem przedmiotowym – biogramy pracowników oraz publikacje o wcześniejszych dziejach księgozbiorów tworzących zasób WBP-KK, jeśli sam fakt włączenia został wspomniany w dokumencie.
Wśród materiałów rejestrowanych znajdują się, bądź znajdą się w toku dalszych prac: wydawnictwa zwarte, wydawnictwa ciągłe, regulaminy, artykuły z czasopism i wydawnictw zbiorowych, artykuły z prasy codziennej, dokumenty elektroniczne, dokumenty życia społecznego (DŻS) tj. ulotki i zaproszenia.
Opisy umieszczone w bibliografii nie są ograniczone przez język i miejsce publikacji. Większość dokumentów wydana została w Polsce i w języku polskim, jednakże można znaleźć opisy materiałów obcojęzycznych, o ile takie powstały.
W Bibliografii WBP-KK są rejestrowane publikacje niezależnie od swojego zasięgu piśmienniczego, m. in.: naukowe, popularnonaukowe, publicystyczne.
Bibliografia WBP-KK w Toruniu dąży do kompletności materiału opisującego wszelkie aspekty działalności biblioteki. Użytkownicy mogą znaleźć w bazie bibliograficznej informacje dotyczące publikacji nie tylko o dziejach, ale i o współczesnej działalności kulturalnej i popularyzatorskiej, organizacji, księgozbiorach czy też pracownikach biblioteki.
Zapraszamy do korzystania z na bieżąco uzupełnianej bazy bibliograficznej Bibliografia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Bibliografia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu