PRZEMYSŁAW KOWALEWSKI Z NAGRODĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO PIOTRA CAŁBECKIEGO KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2023

Z wielką przyjemnością i satysfakcją informujemy, że laureatem ogólnopolskiego konkursu na Kryminalny Debiut Roku 2023 r. został Przemysław Kowalewski. Jury nagrodziło jego powieść Kozioł (Wydawnictwo Filia).

Podczas gali, która odbyła się 20 kwietnia 2024 r. w Teatrze Muzycznym w Toruniu, pisarz odebrał pamiątkową statuetkę oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 25 tys. złotych.

Nagrodę Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej za redakcję Kryminalnego Debiutu Roku 2023 otrzymał Jacek Ring (4 tys. złotych oraz pamiątkowa statuetka).

NOMINOWANI DO NAGRODY LITERACKIEJ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO PIOTRA CAŁBECKIEGO KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2023

Jury Konkursu na najlepszą debiutancką napisaną w języku polskim powieść kryminalną wydaną drukiem w roku 2023 w składzie:

 • Ryszard Ćwirlej, przewodniczący Jury
 • Agata Koss-Dybała
 • Georgina Gryboś
 • Rafał Moczkodan

po zapoznaniu się ze wszystkimi powieściami zakwalifikowanymi do Konkursu postanowiło nominować do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego Kryminalny Debiut Roku 2023 następujące powieści (kolejność wyliczenia alfabetyczna):

 • „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy”, Andrzej Graul (Wydawnictwo GlowBook)
 • „Kozioł”, Przemysław Kowalewski (Wydawnictwo Filia)
 • „Oszustka”, Aleksandra Śmigielska (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)

Nazwisko zwycięzcy (lub zwyciężczyni) poznamy 21 kwietnia w Toruniu podczas uroczystej gali wieńczącej Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Laureat (lub laureatka) odbierze pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. złotych.

W tym roku po raz pierwszy uhonorujemy również redaktora lub redaktorkę nagrodzonej książki - otrzyma on/ona specjalnie zaprojektowaną na tę okoliczność statuetkę oraz 4 tys. złotych. Tę nagrodę przyzna Danetta Ryszkowska-Mirowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

LISTA POWIEŚCI ZGŁOSZONYCH DO NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2023

Do nagrody zgłoszono 18 powieści. Wyliczenie według kolejności zgłoszeń:

1. Wisząca małpa - Juliusz Machulski (Wydawnictwo Sonia Draga)
2. Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu - Maja van Straaten (Wydawnictwo Lira)
3. Zasłużyłeś - Mariusz Matan (Wydawnictwo Novae Res)
4. Kozioł - Przemysław Kowalewski (Wydawnictwo Filia)
5. Okaleczone - Anna Kacznowska (Wydawnictwo Mova)
6. Oszustka - Aleksandra Śmigielska (Wydawnictwo Znak)
7. Miejsca cieniste - Jacek Kalinowski (Wydawnictwo Znak)
8. Dziewczyna ze stripa, która igrała z demonem - Paulina Wysoczańska & Jerzy Jan Ćwiertka (Wydawnictwo Aviator)
9. Żar - Weronika Mathia (Wydawnictwo Czwarta Strona)
10. Za żywopłotem - Maria Biernacka-Drabik (Warszawskie Wydawnictwo Literackie)
11. Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy - Andrzej Graul (Wydawnictwo GlowBook)
12. Izabela. Świat w płomieniach - Krzysztof P. Czyżewski (Wydawnictwo Pascal)
13. Partnerzy. Początek - Robert Michniewicz (Wydawnictwo Czarna Owca)
14. Stanie się coś złego - Jakub Bączykowski (Wydawnictwo Mięta)
15. Czarny poniedziałek - Agnieszka Graca (Wydawnictwo Agora)
16. Mów mi kolt - Michał Wagner (Wydawnictwo Dolnośląskie)
17. Największy błąd - Olek Zielonka (Wydawnictwo Oficynka)
18. Pochłonięte - Martyna Bielska (Wydawnictwo Novae Res)


ZGŁOŚ POWIEŚĆ DO NAGRODY ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2023

W kwietniu 2024 r. zostanie wręczona Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2023. Autor lub Autorka wyróżnionej powieści otrzyma 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przyznamy również Nagrodę Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu dla Redaktora lub Redaktorki. To wyróżnienie w wysokości 4 tys. złotych.

Szanowni Państwo, zapraszamy do zgłaszania utworów literackich, które są debiutami powieściowymi. Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2024 r. Zgodnie z regulaminem wydawca może zgłosić nie więcej niż 2 (słownie: dwie) powieści. Ponadto zgłaszający do konkursu (wydawca) zobowiązany jest przysłać 5 (słownie: pięć) egzemplarzy zgłaszanej powieści.

Zgłaszane powieści należy przesłać lub dostarczyć na adres: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, ul. Juliusza Słowackiego 8, 87-100 Toruń. Koniecznie z dopiskiem Zgłoszenie do Nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2023.

Tytuły nominowanych powieści poznamy najpóźniej 19 marca 2024 r. Spośród nich jury wybierze powieść, która zostanie uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2023.

Nazwisko Laureata lub Laureatki poznamy 20 kwietnia 2024 r. w Toruniu.

Więcej informacji w Regulaminie Nagrody

Organizatorami konkursu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury. Partner: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


JULIA ŁAPIŃSKA Z NAGRODĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2022

Z wielką przyjemnością i satysfakcją informujemy, że laureatką ogólnopolskiego konkursu na Kryminalny Debiut Roku 2022 r. została Julia Łapińska. Jury nagrodziło jej powieść Czerwone Jezioro (Wydawnictwo Agora).

Podczas gali, która odbyła się 22 kwietnia 2023 r. w Teatrze Muzycznym w Toruniu, pisarka odebrała pamiątkową statuetkę oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 25 tys. złotych. Otrzymała również nagrodę dodatkową ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu (4 tys. złotych).

NAZWISKA FINALISTÓW KONKURSU NA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2022

Jury w składzie:

 • Ryszard Ćwirlej - przewodniczący jury
 • Georgina Geyboś
 • Agata Koss-Dybała
 • dr hab. Rafał Moczkodan

wybrało troje finalistów ogólnopolskiego konkursu na kryminalny debiut roku 2022. Są to (kolejność wyliczenia nie ma znaczenia):

 • Anna Górna - nominacja za powieść Kraina złotych kłamstw (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 • Julia Łapińska - nominacja za powieść Czerwone Jezioro (Wydawnictwo Agora)
 • Michał Wierzba - nominacja za powieść Zły pasterz (Wydawnictwo MUZA S.A.)

Laureata lub laureatkę konkursu poznamy 22 kwietnia 2023 r podczas gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za kryminalny debiut roku 2022 ma konkretny wymiar finansowy - zwycięzca odbierze 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę. Zostanie również uhonorowany nagrodą dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w wysokości 4 tys. złotych.

LISTA POWIEŚCI ZGŁOSZONYCH DO NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2022

Do nagrody zgłoszono 19 powieści. 3 nie spełniają kryteriów formalnych - nie są debiutami powieściowymi. Niżej lista pozostałych 16 powieści, które zostały zakwalifikowane do konkursu (według kolejności zgłoszeń):

1. Podłość - Olga Mildyn (W.A.B.)
2. Czerwona ziemia - Marcin Meller (W.A.B.)
3. Nie twój interes - Marzena Hryniszak (Zysk i Ska)
4. Splątani - Łukasz Szuster (Videograf)
5. Warstwy podskórne - Marcin Silwanow (Czarna Owca)
6. Kraina złotych kłamstw - Anna Górna (Czwarta Strona)
7. Socjopata - Stefan Weisbrodt (Filia)
8. Znajdę cię, córeczko - Dorota Glica (Filia)
9. Czerwone jezioro - Julia Łapińska (Agora)
10. 98% Klary - Kamila Szczepańska-Górna (Erxos)
11. Syn bagien - Paweł Rzewuski (Wydawnictwo Literackie)
12. Sumienie - Bogusław Szabliński (Oh book!)
13. Zły pasterz - Michał Wierzba (MUZA)
14. Lupus - Łukasz Kaszkowiak (Lira)
15. Krzycz, jeśli żyjesz - Cyryl Sone (Znak Koncept)
16. Schronisko, które przestało istnieć - Sławek Gortych (Publicat)

Ryszard Ćwirlej
/ - /
Przewodniczący Jury Konkursu na Kryminalny Debiut Roku 2022

ZGŁOŚ POWIEŚĆ DO NAGRODY ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2022

W kwietniu 2023 r. zostanie wręczona Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2022.

Autor wyróżnionej powieści otrzyma 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Laureat zostanie również uhonorowany nagrodą specjalną w wysokości 4 tys. złotych ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

Szanowni Państwo, zapraszamy do zgłaszania utworów literackich, które są debiutami powieściowymi. Na zgłoszenia czekamy od 9 grudnia 2022 r do 31 stycznia 2023 r. Zgodnie z regulaminem wydawca może zgłosić nie więcej niż 2 (słownie: dwie) powieści. Ponadto zgłaszający do konkursu (wydawca) zobowiązany jest przysłać 5 (słownie: pięć) egzemplarzy zgłaszanej powieści.

Zgłaszane powieści należy przesłać lub dostarczyć na adres: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, ul. Juliusza Słowackiego 8, 87-100 Toruń. Koniecznie z dopiskiem Zgłoszenie do Nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2022.

Tytuły nominowanych powieści poznamy najpóźniej do 31 marca 2023 r. Spośród nich jury wybierze powieść, która zostanie uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2022.

Wręczenie nagrody odbędzie się 22 kwietnia 2023 r. w Toruniu.

Więcej informacji w Regulaminie Nagrody.

Organizatorami konkursu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury. Partner: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

GRZEGORZ DZIEDZIC Z NAGRODĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2021

Z wielką przyjemnością i satysfakcją informujemy, że laureatem ogólnopolskiego konkursu na Kryminalny Debiut Roku 2021 r. został Grzegorz Dziedzic. Jury nagrodziło jego powieść "Żadnych bogów, żadnych panów" (Wydawnictwo Papierowy Księżyc).

Podczas gali, która odbyła się 26 listopada 2022 w Teatrze Muzycznym w Toruniu, pisarz odebrał pamiątkową statuetkę oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 25 tys. złotych. Otrzymał również nagrodę dodatkową ufundowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu (3 tys. złotych).

Przypomnijmy: do konkursu zgłoszono 29 powieści (3 nie spełniały wymogów formalnych - nie były powieściowymi debiutami). Do ścisłego finału dotarły trzy książki:

 • "Maski pośmiertne" Anny Rozenberg,
 • "Awans" Jakuba Bielikowskiego,
 • "Żadnych bogów, żadnych panów" Grzegorza Dziedzica.

Jury w składzie: Ryszard Ćwirlej (przewodniczący), Katarzyna Puzyńska, Agata Koss-Dybała, prof. Rafał Moczkodan, zdecydowało, że najlepszym Kryminalnym Debiutem roku 2021 jest ostatnia z wymienionych powieści.

Festiwal literacki Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze oraz ogólnopolski konkurs na Kryminalny Debiut Roku 2021 odbyły się dzięki wyłącznemu dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i dzięki wsparciu Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego. Dziękujemy!

Dziękujemy również naszym partnerom: Maszynie do Pisania, Księgarni Kafka i Spółka, Hotelowi Mercure Toruń-Centrum, Kujawsko-Pomorskiemu Teatrowi Muzycznemu w Toruniu.
A także naszym patronom: Legimi, Magazynowi Dobre Książki, Booklips, Zupełnie Innej Opowieści, Zbrodni w Bibliotece, Kulturze w Zasięgu - Kujawy i Pomorze, Radiu GRA, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Fot. Tomasz Dorawa/Książnica Kopernikańska Więcej zdjęć w relacji fotograficznej na Facebooku Książnicy

NAZWISKA FINALISTÓW KONKURSU NA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2021

Jury w składzie:
 • Ryszard Ćwirlej - przewodniczący
 • Katarzyna Puzyńska
 • Agata Koss-Dybała
 • dr hab. Rafał Moczkodan
wybrało troje finalistów ogólnopolskiego konkursu na kryminalny debiut roku 2021. Są to (kolejność wyliczenia nie ma znaczenia):
 • Anna Rozenberg - nominacja za powieść Maski pośmiertne (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 • Jakub Bielikowski - nominacja za powieść Awans. Detektyw warszawski (Wydawnictwo Novae Res)
 • Grzegorz Dziedzic - nominacja za powieść Żadnych bogów, żadnych panów (Wydawnictwo Papierowy Księżyc)
Laureata lub laureatkę konkursu poznamy 26 listopada podczas gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za kryminalny debiut roku 2021 ma konkretny wymiar finansowy - zwycięzca odbierze 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę. Zostanie również uhonorowany nagrodą dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w wysokości 3 tys. złotych.

LISTA POWIEŚCI ZGŁOSZONYCH DO NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2021

Do nagrody zgłoszono 29 powieści. 3 nie spełniają kryteriów formalnych - nie są debiutami powieściowymi. Niżej lista pozostałych 26 powieści, które zostały zakwalifikowane do konkursu (według kolejności zgłoszeń):

1. Zaginiony klejnot Ferrary - Greg Krupa
2. Znachor - Michał Śmielak
3. Sploty - Aneta Kozińska
4. Krąg - Monika Tyczyńska
5. Beatyfikator - Viktor Grotowicz
6. Latawcy - Artur Ziontek
7. Maski pośmiertne - Anna Rozenberg
8. Uczynkiem i zaniedbaniem - Mariusz Kanios
9. Żadnych bogów, żadnych panów - Grzegorz Dziedzic
10. Kastrator - Leszek Bigos
11. Ludzie z miasta - Maciej Czerniak
12. Zło w Cmentarnej Górze - Konrad Chęciński
13. Insomnia - Margarita Jaworska
14. W cieniu babiej Góry - Irena Małysa
15. Znieczulenie - Kamil Wala-Szymański
16. Mój przyjaciel gangster - Oskar May
17. Awans - Jakub Bielikowski
18. Dom obok - Sylwia Gillis
19. Aptekarz - Iwona Bogusz
20. Morderstwo w Pradze - Margotta Kott
21. Śpiewaczka - Maciej Klimarczyk
22. Krawiec - Magdalena Szydeł
23. Ogród zły - Magdalena Sobota
24. Pozornie bez winy - Paulina Medyńska
25. Trzydziestka - Tomasz Żak
26. Tramwaj Tanfaniego - Marcin Andrzejewski

Ryszard Ćwirlej
/ - /
Przewodniczący Jury Konkursu na Kryminalny Debiut Roku 2021ZGŁOŚ POWIEŚĆ DO NAGRODY ZA KRYMINALNY DEBIUT ROKU 2021

W listopadzie w Toruniu zostanie wręczona Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021. 

Autor wyróżnionej powieści otrzyma 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę. To pierwsza w Polsce nagroda literacka honorująca twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Jej przyznanie poprzedzi szereg wydarzeń promujących twórczość krajowych “kryminalistów”. Będą to spotkania autorskie, warsztaty literackie,panele dyskusyjne. 

Nagroda ma charakter ogólnopolski i cykliczny - zostanie przyznana również w następnych latach. Jej fundatorem jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czteroosobowe jury wybierze zwycięską powieść spośród książek nadesłanych przez wydawnictwa. Zgodnie z Regulaminem wydawnictwo może zgłosić nie więcej niż 5 powieści. Ma na to czas od 1 lutego do 16 maja 2022 r. Lista zgłoszonych książek zostanie opublikowana na stronie internetowej Książnicy Kopernikańskiej: www.ksiaznica.torun.pl

Tytuły nominowanych powieści poznamy najpóźniej do 9 listopada 2022 r. Spośród nich jury wybierze książkę, która zostanie uhonorowana Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021. 

Wręczenie nagrody odbędzie się 26 listopada 2022 r. w Toruniu.

Więcej informacji w Regulaminie Nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2021 (plik .pdf)

Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury.

Partnerzy: Maszyna do Pisania, Księgarnia Kafka i Spółka, Mercure Hotel Toruń - Centrum, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu.

Patroni: Legimi.pl, Magazyn Dobre Książki, Booklips.pl, Zupełnie Inna Opowieść, Zbrodnia w Bibliotece, Kultura w Zasięgu, Radio Gra, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.