Biblioteka znajduje się w samym sercu Torunia – na Starym Mieście. Dysponujemy bogatym i stale aktualizowanym księgozbiorem. W naszej ofercie znajdują się m. in. nowości wydawnicze, bieżąca prasa i czasopisma, publikacje o Toruniu i regionie, lektury szkolne i opracowania literackie, książki w języku angielskim, a także tytuły popularnonaukowe z takich dziedzin jak historia, socjologia, psychologia oraz geografia.

Czytelnicy mają do dyspozycji 5 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą przeglądać na nich katalog on-line, system Prolib, zbiory IBUK-libra oraz Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

W bibliotece odbywają się wystawy malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby; spotkania autorskie oraz zajęcia edukacyjne i świetlicowe dla dzieci. Działa tutaj Dyskusyjny Klub Książki. Co miesiąc spotykają się miłośnicy gier planszowych (Strefa InteGRAcji).

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI

KIEROWNIK
mgr Violetta MAKLAKIEWICZ kustosz

Godziny otwarcia

poniedziałek: 11:00 - 18:00
wtorek: 11:00 - 18:00
środa: 11:00 - 15:00
czwartek: 11:00 - 18:00
piątek: 08:30 - 16:00
sobota: 09:00 - 13:00
niedziela: nieczynne

Kontakt

Telefon: (56) 621 08 69 - oddział dla dorosłych; 510 296 245
Telefon: (56) 621 09 56 - oddział dla dzieci

Adres

Ulica: Jęczmienna 23
Miasto: Toruń
Kod pocztowy: 87-100

Działalność filii bibliotecznych dofinansowywana jest ze środków Gminy Miasta Toruń.

KOMUNIKATY

35 prac malarskich Urszuli Macak wykonanych różnymi technikami malarskimi trafi na wystawę w Bibliotece Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23. Wśród nich będą akwarele, obrazy olejne i akrylowe, prace malowane kawą oraz pastele. Ekspozycja zostanie otwarta 16 września o godz. 16.30. Wstęp jest bezpłatny.

Ulubionymi tematami malarskimi Urszuli Macak są kwiaty: róże, lilie, dalie, malwy, chabry, maki, dmuchawce, osty. Artystka przedstawia je w ich naturalnym środowisku lub jako martwą naturę - najczęściej umieszczając w wazonach. Chętnie maluje pejzaże, ptaki i zwierzęta domowe a także architekturę miejską. Jej obrazy ujmują widza światłem i lekkością oraz bogactwem barw - kolory są intensywne, wyraziste a czasami delikatne, zamglone.

Urszula Macak ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od wielu lat bierze bierze czynny udział w pracach sekcji malarskiej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz sekcji malarskiej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Jej praca i talent a także niezwykła wrażliwość artystyczna zaowocowały udziałem w licznych wystawach i konkursach plastycznych, w których otrzymała szereg dyplomów i wyróżnień. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

Tak, jest takie "święto" - Światowy Dzień Emotikona obchodzimy 19 września. My jednak będziemy świętować nieco wcześniej - 17 września w Bibliotece Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23. W trakcie zajęć, które rozpoczną się o godz. 16.30 porozmawiamy o tym, czym są emotikony, skąd się wzięły i do czego nam się przydają. A na zakończenie poprosimy Was, żebyście wykonali swojego emotikona. Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkie dzieci. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 621 09 56.

Mamy to! Od teraz usługa #Biblioteka24 działa w niemal wszystkich placówkach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Oto lista bibliotek i przypisanych do nich paczkomatów, w których za darmo odbierzecie i oddacie wypożyczone książki:

  • Biblioteka przy ul. Jęczmiennej 23; Paczkomat TOR08N
, ul. Jęczmienna 4
 (przy parkingu przy niepublicznym przedszkolu
)
  • Biblioteka przy ul. Kościuszki 47; Paczkomat TOR24N
, ul. Grudziądzka 81
 (przy piekarni "U Dziadka")
  • Biblioteka przy ul. Mickiewicza 61; Paczkomat TOR19M
, ul. Klonowica 22A
 (przy wjeździe na posesję)
  • Biblioteka przy ul. Poznańskiej 52; Paczkomat TOR21N, 
ul. Poznańska 59
 (przy banku PKO SA i przychodni)
  • Biblioteka przy ul. Lubickiej 45C; Paczkomat TOR07M
, ul. Lubicka 55 (
parking Lidla)
  • Biblioteka przy ul. Lelewela 3; Paczkomat TOR09A
, ul. Podgórna 30
 (przy parkingu sklepu Żabka)
  • Biblioteka przy ul. Okólnej 169; Paczkomat TOR16N, 
ul. Łódzka 42
 (przy salonie BRW)
  • Biblioteka przy ul. Żwirki i Wigury 39/41; Paczkomat TOR22M
, ul. Szosa Chełmińska 140F
 (przy sklepie spożywczym ABC)
  • Biblioteka przy ul. Fałata 35; Paczkomat TOR18M
, ul. Reja 15
 (przy Tesco)
  • Biblioteka przy ul. Łyskowskiego 29/35; Paczkomat TOR02M
, ul. Łyskowskiego 23
 (przy lombardzie)
  • Biblioteka przy ul. Raszei 1; Paczkomat TOR27N
, ul. Konstytucji 3 maja 22A
 (przy Biurze Ogłoszeń "Nowości")
  • Biblioteka przy ul. Słowackiego 8; Paczkomat, ul. Słowackiego 8 (przy bibliotece)
Aby korzystać z usługi nie trzeba posiadać aplikacji InPost. Zalecamy jednak jej pobranie - dzięki niej proces odbioru książek odbywa się bezdotykowo (bezpiecznie i zdecydowanie szybciej).
Do każdego zestawu wypożyczonych książek (do paczkomatu możecie zamówić nie więcej niż trzy) dołączamy etykiety zwrotne. Dzięki nim użytkownik może za darmo zwrócić do paczkomatu wypożyczone materiały. Książki zostawiacie w paczkomacie, w którym je odebraliście. Możecie je również oddać w bibliotece.
PROCEDURA ZAMÓWIENIA
  • Do paczkomatów wypożyczamy książki znajdujące się w zbiorach ww. bibliotek.
  • Aby skorzystać z usługi należy zalogować się do katalogu Integro: https://integro.ksiaznica.torun.pl/integro/catalog.
  • Po wyszukaniu wybranego tytułu, klikamy na "Zamów", a następnie: "Wypożyczam".
  • W kolejnym kroku określamy miejsce dostarczenia - wybieramy "Przesyłka na adres" i wskazujemy adres paczkomatu. Zatwierdzamy wybór: "Zatwierdź".
  • I wreszcie wysyłamy zamówienie, klikając na "Wyślij zamówienie".
Usługę wprowadzamy pilotażowo. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

Szanowny Czytelniku,


jeśli filia, w której jesteś zapisany, a z której chcesz wypożyczyć książki, właśnie zakończyła godziny pracy, możesz złożyć zamówienie on-line. Należy się zalogować na stronie katalogu Książnicy Kopernikańskiej - jeżeli nie posiadasz hasła do swojego konta (lub go nie pamiętasz) - poproś bibliotekarza - wygeneruje nowe.

 

W tym czasie, przy egzemplarzach w wolnym dostępie, pojawia się ikonka ZAMÓW, a zamówione w ten sposób dokumenty będą przygotowane przez bibliotekarza w agendzie, do odbioru na kolejny dzień po jej otwarciu.

 

Na przykład :
Filia nr 1 w poniedziałek o godz. 18.00 kończy pracę.
W tym momencie w katalogu INTEGRO pojawia się możliwość złożenia zamówienia.
Możliwość zamówienia kończy się we wtorek o godz. 7.50 i wtedy drukowane są zamówienia. 

Po otwarciu Filii we wtorek zamówione książki są przygotowane w wypożyczalni do odbioru.