Rozbudowujemy się! Już niedługo Książnica Kopernikańska w Toruniu zyska czterokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się m.in. czytelnia, mediateka, magazyn studyjny i sala konferencyjna. Rozbudowa jest możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 21.930.423,75 zł, które otrzymaliśmy w ramach VII Priorytetu Kultura Działania 7.1. Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENX.07.01). Projekt dofinansowano również z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego kwotą 11.817.564,95 zł.

Nowy budynek Książnicy Kopernikańskiej powstaje w miejscu, w którym do niedawna była zlokalizowana czytelnia. Kiedy oddamy go do użytku w jego nowoczesnych przestrzeniach znajdą się:

 • sala konferencyjna z mobilną widownią oraz nowoczesnym sprzętem multimedialnym;
 • magazyn studyjny, w którym będziemy eksponować najcenniejsze zbiory Biblioteki;
 • biblioteka multimedialna (mediateka) łącząca tradycyjną formę korzystania z biblioteki z nowoczesną cyfrową i multimedialną formą przekazu;
 • przeszklona, w pełni otwarta i nowoczesna architektonicznie czytelnia z wolnym dostępem do księgozbioru;
 • przestrzeń gier planszowych z możliwością skorzystania na miejscu lub wypożyczenia do domu;
 • strefa coworking: miejsce spotkań dla młodzieży i dorosłych, z możliwością aranżacji przestrzeni w zależności od potrzeb;
 • innowacyjna, unikalna w skali regionalnej, strefa inkluzji społecznej przeznaczona do odpoczynku oraz biblioterapii.

Nieodłącznym elementem projektu jest patio, czyli wewnętrzny dziedziniec, gdzie na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni użytkownicy zrelaksują się czytając książkę, grając w gry planszowe lub uczestnicząc w wydarzeniach plenerowych organizowanych przez Bibliotekę.

Warto dodać, że nowy budynek Książnicy Kopernikańskiej będzie w pełni dostosowany do potrzeb odwiedzających, w tym osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Nie bez znaczenia jest również to, że jego wyposażenie, zastosowane rozwiązania architektoniczne i użytkowe pozwolą na realizację szeregu nowych inicjatyw kulturalno-edukacyjnych i społecznych.

Całkowita wartość projektu Rozbudowa i dostosowanie budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu do nowych funkcji użytkowych wynosi: 33.747.988,70 zł. Projekt realizowany jest w ramach Obszaru 1 "Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej)".


Istnieje mechanizm informujący o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych, umożliwiający zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów, finansowanych ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko za pomocą:

 • formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
 • dedykowanego adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowo w przypadku podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) lub Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej (KPP) wszelkie nieprawidłowości można przekazywać za pomocą:

 • poczty tradycyjnej - w formie listownej pod adresem ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa,
 • skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
 • formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
 • mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..