Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych

Oferta

W Ośrodku wypożyczamy książki drukowane – w tym dużą czcionką, książki mówione na kasetach/płytach i kartach pamięci osobom z wadami wzroku. Oferujemy muzykę, zabawki i gry edukacyjne, literaturę fachową z pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, biblioterapii. Osobom unieruchomionym w domu przywozimy książki. Prowadzimy zajęcia czytelniczo – terapeutyczne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz spotkania kulturalne dla dorosłych. Przy Ośrodku działa Galeria Twórczości Niepełnosprawnych. Publikacja prezentująca działalność OCCiN pt. "Człowiek jest nieskończonym źródłem inspiracji" (link otwiera się w nowym oknie).

Facebook

KIEROWNIK
mgr Arleta TULEYA st. kustosz

Godziny otwarcia

poniedziałek: 12:00 - 17:00
wtorek: 10:00 - 15:00
środa: 11:00 - 15:00
czwartek: 12:00 - 17:00
piątek: 10:00 - 15:00
sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne

Kontakt

Telefon: (56) 622 87 14
Telefon: (56) 622 56 74

Adres

Ulica: Szczytna 13
Miasto: Toruń
Kod pocztowy: 87-100

Mariusz Dziak urodził 1989 r. w Lublinie. Od najmłodszych lat mieszka w Toruniu. W latach 2009-2013 studiował malarstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (filia w Kaliszu). Jego ulubionym medium jest akwarela z dodatkiem piórka i cienkopisu. Poza akwarelą, szczególne miejsce w twórczości artysty zajmuje graffiti, szablony i malowanie markerami. W Galerii Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprezentuje obrazy o różnej tematyce malowane sprayem oraz farbą akrylową przy użyciu ręcznie wycinanych szablonów. Mariusz Dziak: – Nazwa wystawy pokazuje, jak sztuka może oddziaływać pozytywnie na człowieka i stawiać go na ziemi oraz pozwalać cieszyć się życiem.

Wernisaż odbędzie się 30 stycznia o godz. 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza do obejrzenia dwóch uzupełniających się wystaw: "Pasji tworzenia" Marioli Piotrowskiej oraz "Siły ducha" Tatiany Safonovej. Ekspozycja będzie czynna od 14 listopada 2024 r. do 10 stycznia 2025 r. Wernisaż odbędzie się 14 listopada o godz. 16.00.

Mariola Piotrowska: torunianka, pracowniczka socjalna i terapeutka zajęciowa, z zamiłowania artystka. Pasjonuje ją teatr i muzyka, uwielbia aromat porannej kawy, pyszne słodkości, zapach bzu, ciepłe i długie lato w plenerze, książki - najlepiej sensacyjne i kryminalne, dobre polskie filmy. W Galerii OCCiN zaprezentuje ceramikę, makramę, rysunki, malarstwo na szkle i… na kamieniach. Inspiracją są dla niej prace innych artystów oraz codzienne życie.

Tatiana Safonowa: fotografka z Mołodeczna na Białorusi, od ponad 13 lat z pasją tworzy fotografie rodzinne. Jej działalność wykracza daleko poza tradycyjne ramy tej dziedziny. Mimo wrodzonej wady słuchu, nieustannie udowadnia, że pasja i sztuka nie znają ograniczeń.

Artystka tak mówi o wystawie w galerii OCCiN: "Siła ducha" to opowieść o osobach z niepełnosprawnościami, których wewnętrzny świat i unikalne drogi życiowe staram się ukazać poprzez obiektyw aparatu. Każdy bohater mojej wystawy to jednostka, która pokonała wiele barier, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. W tych ludziach jest siła i odwaga, których nie można ukryć, i chcę, aby świat zobaczył ich takimi, jakimi ja ich widzę - silnymi, wolnymi i wyjątkowymi.

Szczególną cechą ekspozycji jest to, że na twarzach bohaterów pojawiają się rysunki, które sami wybrali. Te obrazy symbolizują ich marzenia, lęki, nadzieje i osobiste historie. Rysunki na twarzach stają się wizualnym dialogiem pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym, ukazując głębię ich ducha, doświadczeń i indywidualności.

"Siła ducha" nie opowiada jedynie o walce fizycznej, ale także o ludzkiej godności, sile i zdolności do odnajdywania piękna i sensu nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Poprzez fotografie chcę pokazać widzom, że niepełnosprawność nie definiuje człowieka. Prawdziwa siła tkwi w duchu i zdolności do pełnego życia, pomimo wszelkich przeszkód.

Szanowni Państwo,

uprzejmie prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad antyepidemicznych obowiązujących w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej. Wprowadziliśmy je zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej. Do ich stosowania zobowiązały nas również służby sanitarne. Przestrzeganie ww. zasad uchroni nas przed zakażeniem koronawirusem. Zdrowie i życie - Wasze i naszych pracowników - jest dla nas najważniejsze, dlatego apelujemy: uszanujcie to, że chcemy obsługiwać Was w bezpiecznych warunkach.

Największa biblioteka cyfrowa w Polsce zachęca do czytania. E-booki pobierzecie bez logowania. Wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” i wybrać format (MOBI lub EPUB).

Lista tytułów została przygotowana na podstawie zeszłorocznego głosowania, w którym wzięli udział użytkownicy Polony. Są na niej e-booki z kilku kategorii: literatura dla dzieci, literatura piękna (proza), poezja, poradniki, przewodniki, relacje z podróży, sensacja, fantastyka i przygoda oraz rozmaitości.