Wydarzenia
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 34
Najnowszy numer Kwartalnika Artystycznego. Kujawy i Pomorze już w sprzedaży. Oto, co w nim znajdziecie:
W numerze 2 (126)/2025: przed premierą książkową prezentujemy dziesięć wierszy Charlesa Reznikoffa w przekładzie Piotra Sommera. Stefan Chwin w zaskakujących, prowokujących i bliskich odsłonach oraz postaciach obecny w „Kwartalniku” od początku, tym razem w większym bloku, dopełniającym poprzednie z numerów 67 i 101, z nową prozą, rysunkami i w rozmowie z Andrzejem Zawadą, w której mówi o miejscach, przestrzeniach i drogach swojego pisarstwa.
W sześćdziesiątą rocznicę śmierci Thomasa Stearnsa Eliota publikujemy esej Jacka Gutorowa o „Wydrążonych ludziach” i szkic Małgorzaty Sokorskiej, córki Krzysztofa Boczkowskiego, poety i tłumacza autora „Ziemi jałowej”, pokazujący jego pracę translatorską i wynikające z niej inspiracje.
Przedstawiamy kolejne fragmenty coraz bardziej kamiennego i otwartego lapidarium Andrzeja Szuby oraz wiersze Grzegorza Wróblewskiego, Piotra Piaszczyńskiego i Michała Czoryckiego.
W Variach premierowe odcinki stałych cykli. W dziale recenzji Artur Szlosarek pisze o „Świecie Hoppera” Lawrence’a Ferlinghettiego, Karol Maluszczak omawia „Przeddzwonne” Andrzeja Szuby, „Świat w moich oczach. Rozmowy przeprowadził Piotr Kłoczowski” Józefa Czapskiego w ujęciu Aleksandra Fiuta, „Ktoś tu przyjdzie. Sztuki teatralne”, „Psa i anioła” oraz „To jest Alles” Jona Fosse recenzuje Krzysztof Myszkowski, Skorpion o „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak.
W numerze również prezentacja Biblioteki Kwartalnika Artystycznego oraz zestawienie najciekawszych nowości wydawniczych z kwartału.
Wydawcą „Kwartalnika Artystycznego. Kujawy i Pomorze” jest Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 25
Ryszard Ćwirlej - dziennikarz, pisarz i wykładowca akademicki. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, a od 1997 do 2010 r. w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji "Teleskopu" i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego "Telekurier". W roku 2010 został członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Odszedł z rozgłośni w 2015 roku. Wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przede wszystkim jednak jest znany jako pisarz - autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego - powieści neomilicyjnej. Ma na koncie trzy serie kryminalne: cykl PRL-owski "milicyjny", przedwojenny "policyjny" i współczesny. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru (laur przyznany przez czytelników), jest też laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły i Złotego Pocisku. Od roku 2022 przewodniczy jury w ogólnopolskim konkursie literackim na Kryminalny Debiut Roku.
2 października zaprezentuje w Książnicy Kopernikańskiej swoją najnowszą powieść. Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Pozostałe spotkania w ramach Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze:
- 18 września: Jakub Ćwiek
- 23 października: Izabela Janiszewska
- 20 listopada: Michał Śmielak
Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Głównym Mecenasem Festiwalu.
Organizatorami Festiwalu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Fundacja Kult Kultury.
Patroni honorowi:
Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia
Patroni medialni: Nowości. Dziennik Toruński, Nasze Miasto Toruń, RMF Classic, TVP3 Bydgoszcz, TVP Kultura, Radio Gra, Lubimyczytac.pl, Zbrodniawbibliotece.pl, Kulturawzasiegu.pl
Partnerzy: Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici, Bliskie Spotkania, Iga Sarzyńska, Wejściówka
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 12
Pierwsze wakacyjne spotkanie z cyklu „Letnie czytanie na polanie” z Biblioteką Lelewela (ul. Lelewela 3). Zapraszamy wszystkie dzieci z osiedla (i nie tylko) wraz z opiekunami. Z nami spędzicie czas wśród zieleni, a towarzyszyć nam będzie książka "Krab Kłębek" A. Posłusznej. Przynieście leżak lub kocyk, zabierzcie dobry nastrój i nie zapomnijcie o czymś do picia, bo woda w Bałtyku jest słona!
Obowiązują zapisy: 56 655 18 48 lub 572 133 108.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 9
Czy ktoś z Was nudzi się w czasie wakacji? Z nami nie ma na to szans. Wraz z mieszkańcami domu przy Wierzbowej 13 z opowiadań Natalii Usenko i Danuty Wawiłow będziemy bawić się, grać w gry i eksperymentować, bo prawdziwe przygody można przeżyć nawet na (nie do końca) zwykłym blokowisku. Wystarczy zaprosić do współpracy Laurę Łabędż, Alojzego Pompkę albo profesora Śpiączkę…
Spotkania w Bibliotece Multimedialnej Pod Bażantem (ul. Fałata 35) są bezpłatne. Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 10 lat - te do 7 roku życia wraz opiekunami. Zajęcia trwają od 11.00 do 12.30. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy: 56 652 09 80, 510 297 218. Lub za pośrednictwem FORMULARZA INTERNETOWEGO
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 20
Podróże do świata... to zajęcia wakacyjne przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Podczas spotkań w Bibliotece Chełmionka (ul. Żwirki i Wigury 39/41) poruszymy następujące tematy: znane bajki i baśnie, ochrona środowiska naturalnego, różnorodność kulturowa na świecie, tajemnice kosmosu, góry i ich mieszkańcy, sztuki plastyczne. Będą dyskusje, gry i zabawy. Zapraszamy zawsze o godz. 10.00. Oto harmonogram zajęć:
- 10 lipca: Podróże do świata bajek i baśni
- 17 lipca: Podróże do świata ekologii
- 24 lipca: Podróże do świata kultury
- 7 sierpnia: Podróże do świata kosmosu
- 14 sierpnia: Podróże do świata gór
- 21 sierpnia: Podróże do świata sztuki
Więcej informacji: 56 652 90 82.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 31
Wakacyjne zajęcia w Bibliotece Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23. W tym roku wyruszycie do słonecznej Italii. W trakcie kolejnych spotkań przygotujecie mapę Włoch, na której naniesiecie najważniejsze miejsca i zabytki. Dowiecie się, skąd wzięła się nazwa kraju, odwiedzicie najważniejsze włoskie miasta - Rzym, Wenecję, Mediolan i Neapol. Nauczycie się kilku podstawowych słów po włosku, przygotujecie maskę wenecką, papierową pizzę, zabawicie się w kreatorów mody, a nawet popłyniecie na Capri i Sycylię. Czekamy na dzieci w każdym wieku. Zapraszamy o godz. 12.00. Oto terminy spotkań:
- 8 lipca: Witamy we Włoszech, królestwie pizzy i makaronu
- 10 lipca: Rzym - wieczne miasto
- 15 lipca: Wenecja - miasto karnawału
- 17 lipca: Wynalazki Leonarda Da Vinci
- 22 lipca: Kolorowa wyspa Capri
- 24 lipca: Mediolan - stolica mody
- 29 lipca: Neapol - miasto pizzy i wulkanu
- 31 lipca: Skąd ta włoszczyzna
- 5 sierpnia: Włochy - kraj malarzy
- 7 sierpnia: Sycylia i Don Corleone
- 12 sierpnia: "O sole mio" - piosenka o słońcu
- 14 sierpnia: Niebiescy strzelają gola
- 19 sierpnia: Uroczyste zakończenie wakacji
Więcej informacji: 56 621 09 56.
Strona 1 z 15