1 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Z tej okazji Biblioteka Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23 zaprasza 8 kwietnia do udziału w zajęciach plastycznych, podczas których wykonacie ulubione ptaki. Przydadzą się pióra, klamerki, kolorowa pianka i pastele (wszystkie materiały znajdziecie w Bibliotece). Porozmawiacie również o ptakach - głównie o tych, które przylatują do nas na wiosnę. Zajęcia rozpoczną się o godz. 16.30. Więcej informacji: 56 621 09 56.

Czy wiecie, że biblioteki toruńskie należą do najstarszych instytucji oświatowych i kulturalnych w mieście? Ich dzieje sięgają XIII wieku. Gdzie się mieściły i jakie zbiory gromadziły? 26 kwietnia zapraszamy na wędrówkę śladem toruńskich bibliotek. Ruszymy o godz. 9.50 spod Biura Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK przy Placu Rapackiego 2. Trasa wiodąca przez ul. Wysoką, Szczytną i Chopina zaprowadzi nas do Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Tu obejrzymy rzadkie i cenne książki i czasopisma, a wśród nich materiały z kolekcji Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Więcej informacji na stronie wydarzenia

Na zdjęciu: siedziba Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Fot. Wikipedia/Ola Zaparucha

Spotkania z pisarzami i pisarkami, premierowe prezentacje nowych kryminałów, warsztaty literackie prowadzone przez mistrzów, panele dyskusyjne i wykłady specjalistów (detektywa, psychiatry, antropologa, medyka sądowego), a nade wszystko to, co najważniejsze, czyli gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Kryminalny Debiut Roku 2024. Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to kilkudziesięciu znakomitych gości i 35 wydarzeń. Zapraszamy od 2 do 6 kwietnia. 

Sprawdźcie program Gwiazdozbioru: gwiazdozbiorkryminalny.pl/program

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbędzie się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Głównym Mecenasem Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Fundacja Kult Kultury.

Patroni honorowi:
Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia

Patroni medialni:
Nowości. Dziennik Toruński, Nasze Miasto Toruń, RMF Classic, TVP3 Bydgoszcz, TVP Kultura, Radio Gra, Lubimyczytac.pl, Zbrodniawbibliotece.pl, Kulturawzasiegu.pl

Partnerzy:
Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici, Bliskie Spotkania, Iga Sarzyńska - Wzrusza Toruń, Wejściówka

Najnowszy - 125. numer - Kwartalnika Artystycznego. Kujawy i Pomorze już w sprzedaży.

A co w Kwartalniku? W numerze 1/ (125)/ 2025: Renatę Gorczyńską wspomina Aleksander Fiut. Poza tym: wiersze Carla Sandburga w przekładzie Andrzeja Szuby, wiersze Krzysztofa Lisowskiego, Artura Szlosarka, Adriany Szymańskiej, Anny Piwkowskiej, Samanthy Kitsch i Zbigniewa Dmitrocy, proza Piotra Mossakowskiego i Piotra Sobolczyka.

W drugim odcinku „Miast sztuki” wyruszamy nad Adriatyk, do Triestu, miasta artystów, w którym wiele lat mieszkał i pisał James Joyce. W bloku znajdują się szkice i rozmowy Marka Kędzierskiego, Pawła Madeja, Nadine Celotti, Aleksandry Nosalskiej, Liliany Faschinger, Ivany Soban, Alessandra Rosady i wiele zdjęć.

W Variach stali autorzy: Kazimierz Brakoniecki, Stefan Chwin, Krzysztof Myszkowski, Piotr Szewc, Artur Szlosarek i Andrzej Zawada.

W dziale recenzji Paweł Tański pisze o „Hulankach & Swawolach” Tomasza Różyckiego, Bella Szwarcman-Czarnota omawia „Trzydzieści sześć opowiadań” Isaaca Bashevisa Singera, „Tożsamość Międzymorza” Leszka Szarugi w ujęciu Kazimierza Brakonieckiego, „Na przecięciu arterii” Krzysztofa Siwczyka recenzuje Marta Tomczok, Aleksander Fiut o „Pod dyskretną opieką Wielkich Mocy. Listy i nie tylko” Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, „Mistykę trzeba robić”. Listy Józefa Czapskiego i Joanny Pollakówny omawia Andrzej Zawada, Krzysztof Myszkowski pisząc o „Ocaleniu” Czesława Miłosza, „Poematach” Jana Kochanowskiego i „Becketcie” Stanleya E. Gontarskiego, rozpoczyna cykl „Gabinet lektury”.

Wraca Skorpion i znowu możemy patrzeć jego chłodnym i przenikliwym okiem, tym razem na „Dezorientacje. Biografię Marii Konopnickiej” Magdaleny Grzebałkowskiej.

W numerze również prezentacja Biblioteki Kwartalnika Artystycznego oraz zestawienie najciekawszych nowości wydawniczych z kwartału.

Wydawcą „Kwartalnika Artystycznego. Kujawy i Pomorze” jest Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z odbywającym się w Mediatece w Młynach przy ul. Kościuszki 77 Ogólnopolskim Festiwalem Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, w dniach od 2 od 4 kwietnia zmienią się godziny otwarcia Działu dziecięcego i Domu komiksu znajdujących się na III piętrze:
  • 2 kwietnia (środa) - czynne od godz. 13.00 do 19.00;
  • 3 i 4 kwietnia (czwartek i piątek) - nieczynne
Zwrotu wypożyczonych materiałów będzie można dokonać w Dziale dla dorosłych na II piętrze. Za utrudnienia przepraszamy!

Członkowie Sekcji Rękodzielniczej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszają 7 kwietnia do Biblioteki Chełmionka (ul. Żwirki i Wigury 39/41) na Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła. W ofercie: prace wykonane różnymi technikami, m.in. decoupage, quilling, pergamano, kanzashi, metoda karczochowa oraz szydełkowanie i frywolitka. Kiermasz potrwa od godz. 11.00 do 17.00. Więcej informacji: 56 652 90 82.