"Teatralne życie książek" to projekt, który zrealizowaliśmy dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Grant umożliwił nam organizację spotkań i warsztatów wprowadzających do uczestnictwa w spektaklach teatralnych.

W ramach warsztatów pokazaliśmy teatr współczesny w nowej odsłonie - jako instytucję odważnie sięgającą po nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI) i rzeczywistość wirtualna (VR).

Zajęcia, których tematem była AI odbyły się 20 i 27 listopada 2024 r. i cieszyły się dużą popularnością, wzięło w nich udział 21 osób. Prowadząca Sylwia Małecka przekonywała uczestników - głównie pracowników kultury - do korzystania ze sztucznej inteligencji, która może skutecznie wspierać twórców w pracy, m.in. nad scenariuszem teatralnym oraz inscenizacją spektaklu. Wskazywała na potencjał, jaki tkwi w AI, jeśli chodzi o organizację pracy w instytucji kultury.

W warsztatach poświęconych rzeczywistości wirtualnej uczestniczyło 19 słuchaczy. 9 i 10 grudnia 2024 r. poprowadził je Karol Baranowski, który mówił o wirtualnym teatrze i wykorzystaniu narzędzi VR do tworzenia sztuk teatralnych. Uczestnicy przetestowali gogle VR oraz poznali aplikacje, dzięki którym praca twórcy teatralnego może być bardziej efektywna i przynosić więcej satysfakcji artystycznej. Dowiedzieli się, jak wykorzystać je w celach edukacyjnych, np. przygotowując spotkania z młodzieżą.