"Toruń: knajpiane historie. Pocztówki z kolekcji Wiesława Lutowskiego" (Wydawnictwo Region) to kolejne w dorobku Katarzyny Kluczwajd opracowanie zespołu pocztówek z toruńskich kolekcji prywatnych, tym razem wedle kryterium nietopograficznego (śródmieście, przedmieścia), ale tematycznego. Jest też jedną z nielicznych publikacji na temat lokali gastronomiczno-rozrywkowych i kultury popularnej Torunia, na dodatek traktującą ten wątek tak szeroko i w kontekście kulturalnego pejzażu miasta. 10 grudnia zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) na premierową prezentację książki. Spotkanie z Autorką rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Katarzyna Kluczwajd: Sformułowanie knajpiane historie zawarte w tytule może wydawać się deprecjonujące w stosunku do opisanych miejsc i tego fragmentu dziejów Torunia, jednak ten niegdyś powszechnie stosowany na Pomorzu germanizm, będący wiernym zapożyczeniem (niem. Kneipe), nie miał przed laty wyraźnie negatywnego zabarwienia.
Książka powstała dzięki kolekcji Wiesława Lutowskiego, ta zaś – z pasji kolekcjonera do poznawania Torunia i Jego zamiłowania do rzeczy małych tę historię utrwalających w wymiarze codzienności. Wiesław Lutowski, z wykształcenia ekonomista, zawodowo związany z branżą techniczną, uwielbia podróże, szczególnie te dalsze – od lat zakochany w Skandynawii i jej surowej, a zarazem przepięknej naturze. Jest torunianinem z wyboru (od ponad trzech dekad) oraz toruńskim patriotą lokalnym, który lubi poznawać zakamarki Torunia i powiązane z nimi stare historie. Jego kolekcjonerska pasja narodziła się kilkanaście lat temu wraz ze spostrzeżeniem, że dawne pocztówki to wspaniały portret Torunia, jego mieszkańców i obyczajów. To burzliwa historia miasta pogranicza, utrwalona w ulotnych obrazach. To miejsca i budynki, których już nie ma, albo które dziś są trudne do poznania. To ludzie krzątający się przy swoich sprawach codziennych albo – dla odmiany – pozujący do zdjęcia w odświętnych strojach, jako że na przełomie XIX i XX w. fotografia nie była powszechnie dostępna. To także zadziwiająco duża liczba restauracji, knajp, ogródków i miejsc, gdzie spotykali i bawili się ówcześni torunianie.
Kolekcja liczy ponad 700 okazów (których wciąż przybywa). Opracowanych zostało 128 egzemplarzy, najwięcej ze śródmieścia (50) i Bydgoskiego Przedmieścia (32), a także z lewobrzeża (22). W kategoriach topograficznych w książce znalazły się 62 pozycje, ale historii miejsc i lokali jest więcej. Analiza wybranych pocztówek została uzupełniona o kwerendy archiwalną i prasową, które przyniosły wiele nowych informacji. Badania te – obok budowania mikrohistorii miejsc – umożliwiły dostrzeżenie kolejnych niuansów barwnego obrazu kultury popularnej czwartej ćwierci XIX w. i pierwszej połowy XX stulecia, spojrzenie na ten wycinek codzienności i odświętności torunian z większą uważnością i w szerszej niż dotąd perspektywie.
Wydarzenia
10 GRUDNIA: Premiera książki "Toruń: knajpiane historie. Pocztówki z kolekcji Wiesława Lutowskiego"
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 103