Katedra Mediów Drukowanych i Cyfrowych IBIK UMK wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną - Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu i Muzeum Diecezjalnym w Toruniu organizuje IV Międzynarodową, Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z Zakresu Tegumentologii (Oprawoznawstwa) pt. "Gotyk w Polsce i Europie". Sympozjum odbędzie się 13 i 14 grudnia 2024 r. w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.
W założeniu organizatorów konferencja służyć ma wieloaspektowemu zobrazowaniu gotyku w introligatorstwie polskim i europejskim XIII – XVI w., w tym takich zagadnień, jak: definicja stylu gotyckiego w oprawach książkowych, ewolucja oraz różnice regionalne w oprawach gotyckich, powiązania gotyckiego zdobnictwa introligatorskiego z innymi dziedzinami rzemiosła artystycznego, ikonografia opraw w sztuce gotyckiej, organizacja rzemiosła introligatorskiego w erze gotyku, historyczne zbiory woluminów w oprawach gotyckich, współczesne zbiory opraw gotyckich w instytucjach państwowych i kościelnych, wybrane przykłady gotyckich opraw o szczególnych walorach artystycznych i historycznych, jak również konserwacja/restauracja opraw gotyckich.
Do uczestnictwa w sympozjum zapraszamy reprezentantów środowiska akademickiego (bibliolodzy, historycy, historycy sztuki, konserwatorzy zabytków), bibliotecznego, muzealniczego i archiwistycznego, jak również bibliofilów i wszelkich miłośników dawnej książki. Językami konferencyjnymi będą: polski i angielski (z uwzględnieniem tłumaczenia symultanicznego). Wszystkie dodatkowe informacje merytoryczne i organizacyjne znajdują się na stronie: https://gothic.umk.pl
Konferencji towarzyszyć będzie pierwsza w muzealnictwie europejskim, monumentalna wystawa opraw gotyckich pt. "Oprawy gotyckie XIII – XVI wieku ze zbiorów toruńskich", która odbywać się będzie w toruńskim Ratuszu Staromiejskim (Muzeum Okręgowe). Znajdzie się na niej około 80 cymeliów introligatorstwa europejskiego - głównie ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej UMK - w tym woluminy z librarii krzyżackich, jak również dzieła gotyckiego rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby ukazujące oprawne woluminy.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Na zdjęciu godło konferencji wykonane przez prof. dra hab. Piotra Gojowego.
Wydarzenia
Gotyk w Polsce i Europie. IV Międzynarodowa, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z Zakresu Tegumentologii (Oprawoznawstwa)
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 42