Nie przegapcie tego spotkania: 29 października w Książnicy Kopernikańskiej przedstawimy Wam Zbigniewa Herberta inaczej niż to ma miejsce w dominujących (i często zbyt oczywistych) kontekstach, w jakich odczytywana jest jego twórczość.

Przede wszystkim wyjdziemy poza nurt niekiedy patetycznych i nieco uproszczonych interpretacji, które widzą Poetę w zbyt wąskich perspektywach i w niezbyt głęboko rozumianej polityczności.

Nasi rozmówcy - prof. Radosław Sioma z Wydziału Humanistycznego UMK oraz Andrzej Mazur z Książnicy Kopernikańskiej - pokażą Zbigniewa Herberta "wyjętego" z bieżących wojenek stronnictw i obozów, które chcą go wpisać w partykularne spory polityczne.

Andrzej Mazur: Chcemy zobaczyć w nim Poetę, który napisał, że "nie ma innej drogi do świata, jak tylko droga współczucia...". Chcemy zachęcić do współodczuwania z Herbertem, do wniknięcia w jego język, jego metaforykę, by przez nie zbliżyć się do sensów ukrytych w jego niezwykłej poezji. A także pobudzić do refleksji o Herbertowskim rozumieniu takich kategorii jak piękno, czułość, wzruszenie, strach, współczucie. Sięgniemy do źródeł, z których czerpał autor "Struny światła", kiedy opisywał najbardziej fundamentalne doświadczenia egzystencjalne człowieka w relacji ze światem, z przyrodą i z bliźnim.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.