Toruński Kiermasz Książki Regionalnej to coroczne święto wydawców, czytelników i regionalistów. Kiermasz ma charakter targów wydawniczych, którym towarzyszą prezentacje, spotkania, warsztaty i inne wydarzenia popularyzujące historię Polski północnej. W tym roku Kiermasz odbędzie się po raz dziewiąty i potrwa dwa dni: 17 i 18 października.
Dzień pierwszy to przede wszystkim Targi Książki, na które zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej UMK - kilkunastu renomowanych wystawców zaprezentuje publikacje poświęcone Pomorzu Wschodniemu i Zachodniemu, Powiślu, Warmii, Mazurom oraz województwu kujawsko-pomorskiemu. Targi potrwają od godz. 10.00 do 18.00.
Dzień drugi wypełni całkowicie II Kongres Regionalistów. Obrady odbędą się w Mediatece w Młynach (Kościuszki 77). Podczas Kongresu poznamy nazwiska laureatów 2. Konkursu O Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki Dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej. Kongres rozpocznie się o godz. 10.00.
Bardzo interesująco zapowiadają się również wydarzenia towarzyszące zaplanowane na pierwszy dzień Targów. "Pisarz wobec dziedzictwa miejsc" to temat spotkania z prof. Stefanem Chwinem - powieściopisarzem, eseistą, historykiem literatury i grafikiem, które poprowadzi prof. Maciej Wróblewski z Wydziału Humanistycznego UMK (godz. 11.30). O demonach, duchach i zjawach ziemi chełmińskiej dyskutować będą: autorka Natalia Zacharek oraz ilustratorka książek, malarka i twórczyni artbooków Yulya Tabenska (13.00). "Dzieci Jerominów" Ernsta Wiecherta będą tematem rozmowy redaktora Waldemara Mierzwy z Wydawnictwa Retman w Dąbrównie i prof. Włodzimierza Zientary z Wydziału Humanistycznego UMK. To spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Mazury w Toruniu" (godz. 15.00). Kiermasz w Bibliotece Głównej UMK zakończy spotkanie z autorami książki "Historia Kaszubów na jeden wieczór" (godz. 16.30), a po niej projekcja filmu "Jutro będzie padać", po której zaprosimy do udziału w dyskusji z twórcami obrazu - członkami Fundacji "Aby Chciało Się Chcieć" (godz. 17.30).
To jednak nie wszystko. 17 października w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 odbędą się trzy spotkania. Pierwsze z udziałem dr Andrzeja Potoczka i dra Marka Szuszmana: "Regionalizm Kujawsko-Pomorski - problemy teorii i praktyki" (godz. 16.00). Drugie, w którym wezmą udział Aldona Nocna (regionalistka opisująca dzieje i ludzi związanych z Ciechocinkiem) i Piotr Birecki, regionalista piszący między innymi o Chełmży, Toruniu oraz okolicach (godz. 17.00). I trzecie, promujące książkę Katarzyny Kluczwajd "Toruńskie historie - miejsca i ludzie: śródmieście" (godz. 18.00).
Organizatorzy Toruńskich Targów Książki Regionalnej: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Książnica Kopernikańska, Forum Rozwoju Regionalnego, Wyższa Szkoła Gospodarki
Partner strategiczny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Partner wspierający: Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Partner: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Wydarzenia
17-18 PAŹDZIERNIKA: IX Toruński Kiermasz Książki Regionalnej
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 167