Wyjątkowa książka na 100-lecie Książnicy Kopernikańskiej. 4 października zapraszamy na premierową prezentację "KSIĄŻK(ownic)OWEJ orbity" Katarzyny Kluczwajd. Spotkanie z książką i Autorką tejże rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Dodamy tylko, że "KSIĄŻK(ownic)OWA orbita" to idealny tytuł dla tych, którzy chcą wiedzieć:
- W czym i kiedy wojsko musiało pomagać Książnicy?
- Dlaczego Książnica Kopernikańska pracowała w dawnym kinie Grunwald?
- Który introligator oferował... wymienne kołnierzyki i mankiety do męskich koszul?
- Która biblioteka w okresie PRL-u była wzorcową placówką w służbie socjalistycznego społeczeństwa?
- Jaki związek miał drukarz Walter Lambeck z Adamem Mickiewiczem?
- Dlaczego rękopis Kodeks Korwina z XV w. to najbardziej „uspołecznione” dzieło?
- Kto i kiedy w kamienicy z Łukiem Cezara urządził bibliotekę?
- Jakiej profesji wyuczonej był wydawca i księgarz Franciszek Rakowicz?
- Kto produkował aparaciki do urywania do rolek toaletowych?
- Gdzie rozpoczynał karierę Jan Brejski, wydawca Gazety Toruńskiej?
- Gdzie jest ulica, której patronują najwięksi na Pomorzu w XIX w. polscy drukarze?
- Jaki podręcznik jest bohaterem muralu?
- Pirografia – co to takiego?
- Z jakiej okazji introligatorzy wieźli przez miasto ogromną księgę?
- Książnicowy „żółty regał” – co to takiego?
- Co łączy pomnik Samuela Bogumiła Lindego z pomnikiem Mikołaja Kopernika?
- Elewację gmachu jakiej biblioteki zdobią ogromne księgi?
- Toruniajki – co to takiego?
- Dlaczego Dom Gutenberga uznano za pomnik potęgi pracy?
- Jak trafiła do Torunia Srebrna Biblioteka z XVI w. księcia Albrechta Hohenzollerna?
- Co oznacza „spółka” w nazwie Księgarni Kafka i spółka?
Katarzyna Kluczwajd o książce:
Zawarty w tytule przymiotnik KSIĄŻK(ownic)OWA, w owej specyficznej pisowni, zawiera kwintesencję treści tej oto kolejnej toruńskiej ORBITY: stanowi ją książkownica = książnica, dom książki, biblioteka, księgarnia, antykwariat; oraz – będąca tejże książkownicy tworzywem – KSIĄŻKA. Książkownica to także, przy pewnej dozie językowej fantazji, rzeczownik odnoszący się do wielbicieli książek – książkowników płci żeńskiej. Rzeczownik rodzaju męskiego brzmiałby: książkownik, co do etymologii analogicznie do słowa galanternik, czyli sprzedawca galanterii, jak reklamował się introligator Walerian Kuczkowski (oferujący, jak się okazało, nawet... wymienne części odzieży męskiej).
To piąta z serii książ(ecz)ek Toruń SPACErkiem o dziedzictwie kulturowym Torunia, do nieliniowego czytania i / lub w charakterze przewodnika. To zaproszenie do toruńskiego KOSMOSU (ang. SPACE) zabytków, miejsc intrygujących i symbolicznych, śladów dawnych dziejów i żywej historii przez nas współtworzonej.
Na książk(Ownic)owej orbicie tej poruszają się planety trzech rodzajów: 1/ książko-kontaktów = to biblioteki, wypożyczalnie, księgarnie, antykwariaty; 2/ litero-twórców = wydawców, drukarzy, literatów, badaczy; 3/ książko-filów = czytaczy, zbieraczy, badaczy. Wspólnym mianownikiem wszystkich książk(ownic)owych planet była i jest językowa stara/nność. Książk(ownic)owy wybór jest historycznie uzasadniony, ale i odrobinę subiektywny (z akcentem na stulatkę Książnicę), na co pozwala konwencja opracowania. Faktom z Wielkiej Historii towarzyszą informacje dotyczące dziejów codzienności.
Tomikiem rządzą KSIĄŻKI i liczby: 100 – bo stulecie Książnicy Kopernikańskiej (1923-2023), 3 – bo to 3 jej epoki: w kwestii pojmowania funkcji (obecnie tzw. trzecie miejsce – miejsce spotkań i osobistego rozwoju), siedziby i form architektury, miejsca w świadomości torunian. To 3 epoki dostępności księgozbiorów dla czytelników: Towarzystwa Naukowego w 1922 roku przez 2 godziny dziennie / Książnicy – przez wiele godzin / dziś 24/7 za sprawą Internetu. To 3 epoki katalogów książek: Ulricha Schobera pierwszego odręcznego opisania z 1594 roku / katalogów kartkowych i szafko-szufladek / danych w Internecie. To 3 epoki obsługi czytelników: przez rektora szkoły / za pomocą rewersów (mozolnie wypełnianych) / zamówień internetowych.
Miasto jest jak KSIĘGA, jak jedność złożona z wielości – zamiast kart, stron, zdań, słów i liter ma ulice i place, domy i podwórka, pomniki i ozdobniki, wspomnienia i genius locis (łac. ducha miejsc). Seria Toruń SPACErkiem ma przybliżyć ten fenomen.
Do tej pory w serii ukazały się:
- AStronomiczna orbita
- kiNOWO-filMOWA orbita
- Krzyżacka ORBIta
- PierniCZANa orbita.