Czy wiecie, jaką magię miał w sobie zielony tatarak? Albo dlaczego okadzano bydło przed pierwszym wiosennym wypasem, i po co na ogonach wiązano krowom zielone lipowe łyko?
Odpowiedzi na te pytania zna Łukasz Starczewski z Książnicy Kopernikańskiej. 24 maja opowie również o pogańskich zwyczajach kultywowanych jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, oczyszczającej roli ognia i wypędzaniu złych demonów zimy.
Podczas wykładu dowiecie się także, jakie zioła wrzucały dziewczęta do ogniska rozpalanego w noc świętojańską, kim byli król i królowa pasterzy, i co z kultem św. Jana Chrzciciela mają wspólnego czosnek i cebula. No i wreszcie, dlaczego na święty Jan każdy był sobie pan.
Na trzeci wykład z cyklu "Codzienne życie (nie) zwykłe zwyczaje. Historia życia codziennego, zwyczaje doroczne na Kujawach i Pomorzu" zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.
Na zdjęciu: Sobótka. Fragment rysunku gwaszem Jana Wojnarowskiego, wedle fresków M. Stechowicza na murze w pokojach Pałacu Biskupiego w Krakowie.
Wydarzenia
24 MAJA: Zielone Świątki, Noc Kupały i Świętojańska Sobótka – zwyczaje związane z przesileniem letnim
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 273