Bohaterem 2. odcinka Podcastu Kopernikańskiego jest prof. Jan Czochralski, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich naukowców, a zarazem jeden z największych uczonych XX wieku. Prof. Czochralski jest nazywany "Ojcem światowej elektroniki" - to między innymi dzięki niemu mamy komputery i smartfony. Przyczyniła się do tego wynaleziona przez niego metoda pozyskiwania monokryształów.
Mimo tych osiągnięć prof. Czochralski pozostaje w Polsce praktycznie nieznany. Kim zatem był ten "najbardziej nieznany" wielki polski naukowiec? Na to pytanie odpowiada w podcaście wybitny chemik z UMK w Toruniu, prof. dr hab. Bogusław Buszewski. Rozmowę prowadzi Jarosław Jarry Jaworski.
Odcinek dostępny od 10 lutego 2023 od godz. 20.00 w serwisach YouTube, Spotify i Anchor. Oraz na facebookowym profilu Podcastu Kopernikańskiego.
Prof. dr hab. Bogusław Buszewski - ceniony w świecie autorytet naukowy, specjalista w dziedzinie chemii analitycznej, twórca polskiej szkoły chromatografii, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Kierowana przez prof. Buszewskiego Katedra Chemii Środowiska i Bioanalityki na Wydziale Chemii UMK jest wiodącym ośrodkiem badań środowiskowej chemii analitycznej i bioanalitycznej w Polsce. Prof. Buszewski kieruje również Centrum Metod Separacyjnych i Bionalitycznych BioSep. Jest autorem i współautorem ok. 600 publikacji naukowych, które były cytowane 22 500 razy.
Partnerem głównym Podcastu Kopernikańskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Podcast został dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wydarzenia
Podcast Kopernikański: Jan Czochralski. Ojciec światowej elektroniki
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 222