12 maja zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej na wykład otwarty "Instrumentarium Jana Heweliusza". Prelekcję wygłosi prof. Andrzej Strobel. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Strobel: Jan Heweliusz stworzył w XVII wieku, w Gdańsku, jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w ówczesnej Europie. Sam budował i konstruował instrumenty astronomiczne do pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich oraz lunety do badania ich natury fizycznej. Niezwykła pomysłowość i wynalazczość Heweliusza przyciągały uwagę nawet ówczesnych władców europejskich. Niektórzy z nich osobiście uczestniczyli w obserwacjach w jego dostrzegalni.

Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa posterowa "Astroinstrumenty Jana Heweliusza" (w holu Książnicy Kopernikańskiej). Ekspozycja zostanie otwarta tego samego dnia o godz. 17.45, a więc tuż przed wykładem. W Książnicy Kopernikańskiej zaprezentujemy oryginalne dzieła gdańskiego astronoma znajdujące w zbiorach Biblioteki. Będą to m.in. Selenographia (Gdańsk 1647), Cometographia (Gdańsk 1668) oraz Prodromus astronomiae cum catalogo fixarum et Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia (Gdańsk 1690).

Prof. Strobel ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (Zakład Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej). Zajmuje się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką. Współpracuje z prof. Jackiem Krełowskim. Jest doskonałym popularyzatorem astronomii, w Książnicy Kopernikańskiej opowiadał już o Heweliuszu (Jan Heweliusz – Początki uświadamiania fizyczności Wszechświata) przy rekordowo wypełnionej sali. Pokazywał wówczas starodruk "Machinae Coelestis" z autografem astronoma (z kolekcji toruńskiej biblioteki gimnazjalnej, który obecnie znajduje się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej). Jest także autorem zegara słonecznego, który znajduje się na Placu Rapackiego (duża kula). Z pasją prowadzi badania nad historią astronomii. Między innymi doprowadził do wydania ostatniej, dziesiątej księgi "Perspektyw" Witelona (o którym także opowiadał w Książnicy). Pochodzi z muzykującej rodziny (jego brat grał kiedyś w słynnym Duecie Gitar Klasycznych Alber-Strobel) i sam pięknie gra na gitarze.

Organizatorzy wykładu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Patroni wykładu: Urania - Postępy Astronomii, Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu.