Przyjdź do urzędu marszałkowskiego i poznaj Polę Negri. W tym roku przypada 125. rocznica urodzin legendarnej aktorki pochodzącej z Lipca. Z tej okazji Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowała wystawę poświęconą hollywoodzkiej gwieździe kina niemego. Ekspozycja będzie czynna od 7 do 28 lutego 2022 r.
Na wystawę trafiły pamiątki i materiały udostępnione przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. Są wśród nich pocztówki, fotografie, posrebrzane łyżeczki z wizerunkiem oraz kopią oryginalnego autografu aktorki.
W urzędzie marszałkowskim obejrzymy również winylową płytę z utworami z filmu Mazur (Odeon, 1935). A także: francuski folder z 1929 reklamujący film Miłostki aktorki, oryginalne niemieckie programy reklamowe oraz karty kolekcjonerskie z roku 1934 i 1936 z portretami hollywoodzkich gwiazd. Jednym z eksponatów jest również fotografia aktorki z jej podpisem. A wśród prawdziwych rarytasów znalazła się księga metrykalna. Ekspozycję uzupełniają cztery portrety Poli Neri. Ich autorem jest Zdzisław Ostrowski, artysta-malarz z Lipna.
Pola Negri urodziła się w Lipnie w roku 1897 jako Apolonia Chałupiec. Już od dziecka przejawiała talent aktorski. Na scenie teatralnej zadebiutowała w wieku 15 lat rolą Klary w Ślubach panieńskich. Jej pierwszym filmem była Niewolnica zmysłów z 1914 r. Trzy lata później wyjechała do Berlina, gdzie występowała u Maxa Reinhardta. Jednak przełomem w jej karierze okazała się współpraca z Ernstem Lubitschem, z którym nakręciła kilka kinowych przebojów. Dzięki nim została zauważona w Hollywood. Po wyjeździe do USA szybko odniosła sukces. Kres jej oszałamiającej kariery położyło udźwiękowienie filmu. Widzom przeszkadzał jej niski głos i to, że mówiła z silnym polskim akcentem. Zmarła w 1987 r. w wieku 90 lat.
Warto wiedzieć: 21 października 2021 r. radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowili, że rok 2022 w naszym regionie obchodzony będzie jako Rok Poli Negri. Staraniem samorządu województwa wydany został też komiks poświęcony tej największej gwieździe kina niemego. Link do komiksu na portalu Issu
Kuratorem wystawy jest Dorota Łańcucka z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. Organizatorzy: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri, Książnica Kopernikańska w Toruniu. Przygotowanie wystawy: Sandra Blokowska i Kinga Siuda.