"Odlot" na prusko-murową orbitę, który zaproponujemy Wam w kwietniu i maju, ma służyć poznawaniu zabytków konstrukcji szkieletowej: zachowanych i tych tylko (do)opowiadanych, których ślad pozostał w dokumentach, na zdjęciach, pocztówkach i we wspomnieniach.

SPACErowanie wykorzystuje wiedzę historyczną i zabytkoznawczą dla opowieści o miejscach i ludziach, w której ważne są relacje i emocje, istotne dla kształtowania poczucia związku z miejscem. Chcemy uświadomić "stan posiadania" zabytków pruskomurowych i ukazać ich różnorodność: architektoniczną, właścicielską (cywilne – prywatne, firmowe i publiczne, wojskowe, sakralne) i funkcjonalną, poczynając od domów mieszkalnych, w tym m.in. służbowych, przez knajpy i kasyna, obiekty warsztatowe i magazynowe, po kaplice i kostnice, koszary i siedziby władz.

Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd (czas trwania spaceru około 2-3 godz.)

  • 5 kwietnia: Bydgoskie Przedmieście – zbiórka o godz. 10.00, ul. Rybaki 47;
  • 12 kwietnia: Chełmińskie, Mokre – zbiórka o godz. 10.00, ul. Szosa Chełmińska 49/50;
  • 26 kwietnia: Jakubskie – zbiórka o godz. 10.00, ul. Antczaka/róg ul. Studziennej;
  • 3 maja: Lewobrzeże – zbiórka o godz. 10.00, ul. Kujawska, przystanek MZK przed dworcem głównym.

Spacery Pruskomurowa ORBIta stanowią dopełnienie 20. konferencji z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, która odbędzie się 10 maja 2025 w Książnicy Kopernikańskiej.

Biblioteka Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23 zaprasza do udziału w zajęciach plastycznych, podczas których stworzycie motyle, ale nie takie zwykłe. Będą latać i będziecie mogli zabrać je na spacer, nie uciekną Wam. Zajęcia odbędą się 6 maja o godz. 16.30. Więcej informacji: 56 621 09 56.

Odkryj magiczny świat biedronek razem z Biblioteką Chełmionka przy ul. Żwirki i Wigury 39/41. 24 kwietnia zapraszamy dzieci do udziału w zajęciach plastycznych, podczas których własnoręcznie stworzycie kolorowe biedronki. To będzie znakomita ozdoba pokoju i pamiątka kreatywnie spędzonego popołudnia. Zajęcia potrwają od godz. 16.00 do 18.00. Więcej informacji: 56 652 90 82.

24 kwietnia zapraszamy na kolejny wykład online przygotowany przez dr. Mariusza Balcerka z Książnicy Kopernikańskiej. Dr Balcerek przedstawi wyniki swoich badań nad szykami bitewnymi z XVII w. z Riksarkivet. Autor opracował unikalny model analizy tego typu źródeł. Po prezentacji przewidziana jest dyskusja. Wykład rozpocznie się o godz. 17.00.

Link do wykładu na platformie Zoom
Identyfikator spotkania: 996 0094 2027
Kod dostępu: 797008

Fot.  Apograph of wars and victories from 1620 to 1717. ”SE/KrA/0438/2, Riksarkivet i Täby, Krigsarkivet, Szwecja

Tylko raz w roku taki kiermasz w Książnicy Kopernikańskiej! Tym razem na wyprzedaż trafi 3 tys. tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Najwięcej będzie literatury pięknej i popularnonaukowej. Będą również wydawnictwa albumowe. Ceny od 2 złotych.

Po tanie książki zapraszamy od 26 do 31 maja w godzinach otwarcia Książnicy - od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00, w sobotę od 9.00 do 14.00.

Maciej Siembieda - dziennikarz z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim - specjalizuje się w śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie tzw. "polskiego Pulitzera", czyli nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uznawaną za najwyższy laur zawodowy w kraju. Jest laureatem ponad dwudziestu nagród w konkursach na reportaż.

Jako pisarz debiutował w 2017 r. powieścią sensacyjną "444", która otworzyła cykl z Jakubem Kanią ("444", "Miejsce i imię", "Wotum", "Kukły", "Kołysanka”, "Orient” i "Sobowtór"). Napisał również thriller szpiegowski „Gambit” oraz sagę sensacyjną „Katharsis”, Nemezis”, „Kairos”.). W 2023 r. otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru (przyznaną głosami czytelników) za powieść "Katharsis".

W tym roku tryumfował w plebiscycie portalu Lubimyczytac.pl - "Kairos" zwyciężył w kategorii powieść historyczna.

W Toruniu odbędzie się premiera jego najnowszej książki. Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Pozostałe spotkania w ramach Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze:

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Głównym Mecenasem Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Fundacja Kult Kultury.

Patroni honorowi:
Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia

Patroni medialni: Nowości. Dziennik Toruński, Nasze Miasto Toruń, RMF Classic, TVP3 Bydgoszcz, TVP Kultura, Radio Gra, Lubimyczytac.pl, Zbrodniawbibliotece.pl, Kulturawzasiegu.pl

Partnerzy: Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i Spółka, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici, Bliskie Spotkania, Iga Sarzyńska, Wejściówka