W najbliższy poniedziałek, 29 stycznia, gościem programu "To nie jest roast!" w Radio Sfera UMK będzie "Władca Fortepianów" - Andrzej Gawroński.

To humorystyczne nawiązanie do Władcy Pierścieni jest nieprzypadkowe. Andrzej od lat jest kustoszem, opiekunem i dobrym duchem Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku koło Bydgoszczy. Oficjalnie jest kierownikiem i administratorem zbiorów instrumentów historycznych, ale tak naprawdę bez jego pasji i miłości, ta kolekcja nie byłaby tak wspaniała. Dziś liczy ona około 50 instrumentów i stanowi jeden z największych i najcenniejszych zbiorów w Polsce. Wystarczy powiedzieć, że jest większa od kolekcji warszawskiego Instytutu Chopina.

Andrzej jest też jednym z inicjatorów pierwszej w historii polskiej nauki o muzyce Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej. Należy też do Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego "Dziedzictwo".

Andrzej Gawroński nie urodził się jednak jako spec od fortepianów. Przez wiele lat był dziennikarzem radiowym. Zakochał się w zabytkowych instrumentach pracując w Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, które zarządza całym ostromeckim zespołem. Prywatnie uwielbia mercedesy.

Antenowe spotkanie poprowadzi jak zawsze Jarosław Jarry Jaworski. Zaczniemy tradycyjnie o 18:00. Programu możecie słuchać poprzez stronę internetową radia: www.sfera.umk.pl

"To nie jest roast!" jest oficjalnym programem radiowym Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.