W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. 30 listopada poświęcimy jej Wieczór Toruński. O dokonaniach tej nietuzinkowej lekkoatletki opowie dr Katarzyna Tomkowiak z Książnicy Kopernikańskiej.

Melania Sinoracka specjalizowała się w rzucie oszczepem, ale z powodzeniem pchała również kulą, rzucała dyskiem, znakomicie grała w siatkówkę i koszykówkę (a zaczynała od piłki ręcznej). Reprezentowała Pomorzanina Toruń (niegdyś KS "Pomorzanin"), niemal do końca życia trenowała w sali gimnastycznej przy ul. Sienkiewicza na Bydgoskim Przedmieściu.

14 czerwca tego roku Książnica Kopernikańska wspólnie z Kamienicą Inicjatyw zorganizowały spacer historyczny; obejrzeliśmy dom rodzinny Melanii Sinorackiej - kamienicę pod jeleniem przy ul. Poznańskiej ob. 125. Przypomnieliśmy jej sylwetkę - silnej dziewczyny z Podgórza, która była szybsza i silniejsza od miejscowych chłopaków. Na jej grobie (zmarła 28 lutego 1975 w Toruniu) złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Towarzystwo Miłośników Torunia przygotowało tabliczkę pamiątkową, którą umieściliśmy na Jej nagrobku.

Dr Katarzyna Tomkowiak: Ta znakomita lekkoatletka, m.in. mistrzyni Polski, zdecydowanie zasługuje na pamięć, dlatego 30 listopada opowiemy o niej, ale także o początkach sportu w Podgórzu (w ramach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"), pierwszych oszczepniczkach i o olimpiadzie w Londynie w 1948 r. W czasach Meli sportowcy pracowali zawodowo! Mela była zatrudniona m.in. w Toruńskiej Dyrekcji Kolei Państwowych, w Toruńskiej Fabryce Wodomierzy (później "Metron") oraz Toruńskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego (później "Torpo"). To z pracownicami z "Torpo" zżyła się najbardziej. Najpiękniej wspominała ją Hanna Brzuszkiewicz - dla niej "koleżanka z siatkówki".

Wieczór Toruński odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy Wieczoru: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia.
Cykl Wieczory Toruńskie Towarzystwa Miłośników Torunia i Książnicy Kopernikańskiej jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.