Czytaliście "Pociąg do Imperium" Mai Wolny? Jeśli nie, po spotkaniu z Autorką, od razu sięgniecie po tę książkę. Cezary Łazarewicz pisze: "To nie tylko zapis podróży po Rosji, ale przede wszystkim opis rosyjskiej mentalności: strachu, kompleksów, dumy, poczucia moralnej wyższości nad światem. Maja Wolny zabiera nas na wyprawę do wnętrza rosyjskiej duszy w szczególnym momencie ˗ w pierwszych dniach agresji Imperium na Ukrainę".

Autorka "Pociągu do Imperium" jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie podróżowała po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. W atmosferze strachu i kontroli pokonała ponad dziesięć tysięcy kilometrów koleją, marszrutkami, samolotem. Odwiedziła wioski, prowincjonalne miasteczka i metropolie, przemierzyła Rosję od Kaliningradu po Kołymę. Rozmawiała ze studentami, intelektualistką, parą bezdomnych, byłym agentem FSB, znajomymi z dawnych lat i przypadkowo spotkanymi Rosjanami. Szukała odpowiedzi na pytanie, jak mieszkańcy tego ogromnego kraju postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących i wreszcie, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan. Podróżując śladami Ryszarda Kapuścińskiego, odwiedziła również dawne sowieckie republiki, które dziś są niezależnymi państwami: Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Mołdawię, Naddniestrze, a także Ukrainę i Białoruś. W styczniu 2023 została zatrzymana na granicy i otrzymała 20-letni zakaz wjazdu na teren Białorusi, który został wydany przez władze Rosji.

Maja Wolny będzie gościem Mediateki w Młynach przy ul. Kościuszki 77. Spotkanie odbędzie się 24 maja o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego a także z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Stało się. Świat się skończył. Nadeszło Groźne i Inne. Przestańcie się mazać, to dopiero początek. Nie zapinajcie pasów. To bez sensu. - Tak zaczyna się opis "Dawno temu w Warszawie" Jakuba Żulczyka. Jego najnowsza powieść to powrót do miasta, która znamy ze "Ślepnąc od świateł". Tego samego, ale już innego - całkowicie odmienionego. Jest rok 2020, stolica wchodzi w kolejną falę pandemii, bezbronna jak dziecko. A ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, ruszają po władzę. Idą po nią po trupach dzieciaków, policjantów, polityków...

Mamy nadzieję, że ten opis zachęcił Was do spotkania z Pisarzem. Jakub Żulczyk będzie gościem Mediateki w Młynach przy ul. Kościuszki 77. Spotkanie odbędzie się 14 maja o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego a także z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Fot. Zuza Krajewska

Katarzyna Puzyńska – z wykształcenia psycholog, przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki, ale to już przeszłość. Autorka bestsellerowej serii kryminalnej o Lipowie (obecnie 15 powieści) oraz dwóch książek fantasy - "Chąśba" i "Sąpierz". W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożnym stadem - psami i końmi. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką. W najbliższym czasie ukażą się dwie książki Puzyńskiej: "Utopce" - reedycja piątej części sagi o Lipowie ze specjalnym udziałem czytelników (data premiery: 9 maja 2024) oraz "Eksponat" - kolejny kryminał z komisarz Klementyną Kopp w roli głównej (premiera: 18 czerwca 2024).

Spotkanie z Katarzyną Puzyńską odbędzie się 16 maja w Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patroni honorowi Festiwalu: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni Festiwalu: Booklips, Kultura Kryminału, Kultura w Zasięgu Kujawy i Pomorze, Zbrodnia w Bibliotece, Radio GRA, Radio Eska 2, TV Toruń

Partnerzy Festiwalu: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Mercure Hotel Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i Spóła, Żywe Muzeum Piernika, Program Absolwenci UMK, Bliskie spotkania, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

Tematykę 18. konferencji z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia" zainspirowała przypadająca w maju 100. rocznica objęcia urzędu prezydenta Torunia przez Antoniego Bolta. Stanowisko to piastował przez 12 lat, do lipca 1936 roku (7 V 1924 – 29 VII 1936), tj. przez większą część okresu II Rzeczypospolitej.

Bolt wywarł wpływ na kształtowanie miasta w wielu jego aspektach, łącznie z urbanistyką i architekturą, kulturą popularną, którym chcemy poświęć uwagę – to one będą bohaterami spotkania bardziej aniżeli sam prezydent jako urzędnik i człowiek.
Był to okres kształtowania Torunia jako stolicy nowo utworzonego woj. pomorskiego – wizji oraz planów dalekosiężnych i tych do zrealizowania tu i teraz, boomu budowlanego i inwestycyjnego, czas wznoszenia pomników, kształtowania kultury elitarnej i popularnej.

Warunki zewnętrzne nie były sprzyjające, był to także czas niedostatków oraz borykania się z problemami ekonomicznymi i gospodarczymi: po 1920 roku z hiperinflacją (wprowadzenie złotówki w 1924 roku), później kryzysem gospodarczym i jego konsekwencje (1929-1934).

Za prezydentury Antoniego Bolta przypadły wielkie rocznice państwowe: 10-lecia niepodległości Polski (1928) i pomorskie 10-lecie niepodległości (1930), a także lokalne: 700-lecie miasta (1933), 50-lecie Towarzystwa Naukowego (1925), 600-lecia cechu rzeźników (1931). Wydarzenia zorganizowane dla uczczenia tych jubileuszy przeszły do historii miasta, podobnie jak ważne dla regionu Święto Pomorskiego Rzemiosła w 1935 roku. Warto wspomnieć, że przy finale ostatniej kadencji prezydenta Bolta zapadła uchwała o wprowadzeniu nowego herbu Torunia (2 VII 1936).

Konferencja odbędzie się 25 maja w Książnicy Kopernikańskiej. Wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM KONFERENCJI

godz. 10.00 Przywitanie, wstęp
godz. 10.15

  • Michał Pszczółkowski, ASP Gdańsk, Prezydent kontra prezydent. Analiza porównawcza dorobku Antoniego Bolta i Michała Zaleskiego
  • Stanisław Wroński, Toruńskie planty i ich otoczenie za prezydentury Antoniego Bolta i ciąg dalszy

Dyskusja
Przerwa kawowa
godz. 12.15

  • Jakub Polak, Marcin Ceglarski, Pomorska Rozgłośnia Polskiego Radia w podtoruńskich Stawkach
  • Emilia Ziółkowska-Ganc, UMK, Estetyka przestrzeni miejskiej Torunia za prezydentury Antoniego Bolta

Dyskusja

  • Katarzyna Kluczwajd, Książnica Kopernikańska, Kultura w Toruniu za prezydentury Antoniego Bolta: wybrane miejsca i historie
  • Anna Kroplewska-Gajewska, Muzeum Okręgowe Toruń, Ikonografia władzy: uzupełnienie toruńskiego pocztu królów polskich za prezydentury Antoniego Bolta
  • Toruńskie Spacery Fotograficzne, Spacer z prezydentem Boltem i wiosenne impresje (168. spacer, 16 III 2024)

Dyskusja
godz. 15.00 Podsumowanie obrad, zakończenie

Organizatorzy: Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Książnica Kopernikańska w Toruniu

Fot. Marek Mrozowicz (hala wystawowa, Szosa Bydgoska 3)

Toruński Klub Poetów zaprasza na spotkanie z Barbarą Muzalewską-Gramzą. Wiersze poetki zaprezentują członkowie Klubu: Janina Voit i Bogdan Mazurkiewicz. Wieczór w Książnicy Kopernikańskiej poprowadzi Jacek Beszczyński.

Barbara Muzalewska-Gramza "po mistrzowsku ubiera w słowa zmysłowe przestrzenie erotyki. Żonglerka emocjami, a jednocześnie zauważalna analiza i dbałość o estetykę słowną wiersza – to charakterystyczne cechy jej liryki. Jej poetyckie myśli są w ciągłej podróży – definiują, ale też pobudzają odbiorcę do twórczego, samodzielnego myślenia. Inspirująca moc strofy rozbudza apetyt czytelnika".

Spotkanie odbędzie się 9 maja o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Jak co roku zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Będzie dużo zabawy i śmiechu. Widzimy się w sobotę, 11 maja. Oczywiście w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. W programie: rodzinny turniej puzzli*, turnieje gier planszowych "Splendor", "Architekci. 7 cudów świata", "Pędzące żółwie", "Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż". Atrakcje towarzyszące: koło fortuny, warsztat rękodzieła, malowanie buziek, składanie obrazka z klocków Lego. Impreza potrwa od godz. 12.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Uwaga: Na turniej układania puzzli oraz turnieje gier planszowych obowiązują zapisy - zgłoszenia przyjmujemy od 29 kwietnia do 9 maja. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia ślijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W zgłoszeniu należy podać numer kontaktowy, imię i nazwisko oraz wybraną nazwę drużyny.

Szczegółowy harmonogram Europejskiego puzzlo-grania

Turniej puzzli rodzinnych:

  • Start: 12:00;
  • Drużyny maksymalnie 4 osobowe, w tym obowiązkowo 1 dziecko;
  • Puzzle 500-elementowe;
  • Czas układania: 2h 30 minut.

Turnieje gier planszowych:

  • 12:00 – "Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż" – wiek 6+
  • 14:00 – "Architekci 7 cudów świata" – wiek 8+
  • 15:00 – "Pędzące żółwie" – wiek 5+
  • 16:00 – "Splendor" – wiek 15 +

Dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Unii Europejskiej.