2019

Wrażenie Impresji. Wystawa malarstwa Emila Moise-Szalli

Biblioteka przy ul. Jęczmiennej 23 zaprasza na wystawę prac malarskicj Emila Moise-Szalli. Ekspozycja będzie czynna od 3 do 31 stycznia 2019. Wernisaż rozpocznie się o godz. 14. Wstęp jest bezpłatny.

Emil Moise-Szalla - artysta malarz, grafik i scenograf - urodził się 27 lipca 1933 r. w Turnu-Severin w Rumunii. W 1953 r. ukończył średnią szkołę plastyczną, a w 1959 Akademię Sztuk Pięknych im. Nicolae Grigoriescu w Bukareszcie. Rok później został scenografem w jednym z bukaresztańskich teatrów. Jako scenograf zrealizował ponad 300 spektakli m.in. w Constancy, Pitesti, Devie, Petrosani, Alba-Julia, Bydgoszczy i Toruniu. Równolegle tworzył ilustracje i plakaty.

Maluje głównie pejzaże morskie oraz starą architekturę.  Specjalizuje się w oleju. Wielu krytyków widzi w jego twórczości wielki wpływ impresjonizmu.  Miał kilka wystaw indywidulanych, uczestniczył w kilkunastu międzynarodowych plenerach , m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Ukrainie i Czechach. Jego prace znajdują się w kolekcjach w Rumunii, Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, Kanadzie, USA, Szwecji, Izraelu.

W 1992 r. na wystawie Caen we Francji  otrzymał nagrodę „Grand Prix de Jury”. Jest członkiem Związku Artystów Rumuńskich, Klubu Muzeum de Bretagne w Rennes we Francji.  Został wpisany do  „Słownika Artystów Współczesnych” w Rumunii.