2018

Spotkanie autorskie: Jacek Pałkiewicz

Odkrył źródła Amazonki, samotnie pokonał Atlantyk, założył pierwszą w Europie szkołę survivalu. W poniedziałek, 19 listopada, będzie gościem Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

Pałkiewicz to jeden z ostatnich eksploratorów w starym dobrym stylu. Zorganizował ponad 100 wypraw. Najczęściej podróżował tak jak mieli w zwyczaju XIX-wieczni odkrywcy: na wielbłądach, jakach, słoniach, piechotą, chińskim sampanem lub indiańskimi pirogami. Ma na koncie kilka historycznych odkryć i osiągnięć. W 1972 przeszedł Saharę. Zajęło mu to 20 dni. Trzy lata później w pojedynkę przepłynął Atlantyk. Jego doświadczenia z wyprawy, która trwała 44 dni, wykorzystali naukowcy z NASA, zajmujący się problematyką izolacji i ludzkiej wytrzymałości w ekstremalnych warunkach. Dotarł, podróżując reniferowym zaprzęgiem, do najzimniejszego miejsca na Syberii (1989). A w 1996 r. kierował międzynarodową ekspedycją, która odkryła źródła Amazonki (Góra Quehuisha). 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Jest członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Został przyjęty po rekomendacji samego Thora Heyerdahla.

Poza tym szkolił kosmonautów i jednostki antyterrorystyczne. Założył pierwszą w Europie szkołę przetrwania. Jest autorem kilkunastu książek, m.in.: "Dubaj prawdziwe oblicze", "Amazonka: Zagadka źródła królowej rzek", "Sztuka podróżowania", "Syberia: Wyprawa na biegun zimna", "Terra Incognita: Wyprawa do źródeł Amazonki". Przez wiele lat był dziennikarzem włoskiej gazety "Corriere della Sera". W Polsce współpracuje z "Rzeczpospolitą", "Newsweekiem"  i "Uważam Rze".

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki.