2020

LUDWIK RYDYGIER (1850-1920) – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

W siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 trwa wystawa planszowa poświęcona znakomitemu polskiemu chirurgowi Ludwikowi Rydygierowi. Ekspozycja powstała w setną rocznicę jego śmierci. Przygotowaliśmy ją z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wernisaż wystawy odbył się w Senacie RP w związku z podjętą 1 lipca 2020 r. uchwałą upamiętniającą Ludwika Rydygiera.

Doktor Rydygier był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Jako pierwszy w Polsce, a drugi na świecie, przeprowadził w 1880 r. operację resekcji nowotworu odźwiernika żołądka, a w roku następnym dokonał pionierskiego wycięcia wrzodu żołądka. Ponadto był autorem wielu innych nowatorskich technik operacyjnych, w tym m.in. metody resekcji odźwiernika żołądka (metoda Rydygiera) i zespolenia żołądkowo-jelitowego.

Ekspozycja w Książnicy Kopernikańskiej przedstawia karierę Ludwika Rydygiera – od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego. Można ją oglądać do 31 sierpnia 2020 r.

Na zdjęciu: Portret dr Ludwika Rydygiera z asystentami autorstwa Leona Wyczółkowskiego (1897 r.). Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie