Filia nr 16 z oddziałem dla dzieci

ul. Raszei 1, 87-100 Toruń

   

(56) 610 67 59

41934689

f-16@ksiaznica.torun.pl

MediatekaTorun

MediatekaTorun

Godziny otwarcia

poniedziałek 09.00 – 19.00
wtorek 09.00 – 19.00
środa 09.00 – 19.00
czwartek 09.00 – 19.00
piątek 09.00 – 19.00
sobota 09.00 – 15.00
niedziela nieczynne

Oferta

Zapraszamy do nowoczesnych, przestronnych pomieszczeń zlokalizowanych na dwóch piętrach. Dysponujemy m.in. salą do gier na Xboxie i PlayStation oraz nagłaśnianą salą konferencyjną.

 

Mediateka to nie tylko miejsce służące wypożyczaniu książek – to miejsce spotkań, rozmów o literaturze, sztuce i edukacji. Co tydzień proponujemy szereg wydarzeń kulturalnych dla dorosłych, młodzieży i dzieci, m.in. warsztaty, wystawy, spotkania autorskie, bilard indyjski, bule, brydż, Klub Seniora, DKK.

 

W naszym księgozbiorze znajduje się kilkadziesiąt tysięcy tytułów (również komiksy). Mamy audiobooki, prasę, gry na konsole. O bezpłatnym Internecie nie wspominając. Oferujemy darmowy dostęp do platform książek elektronicznych IBUK – Libra i Legimi.

 

Organizujemy zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych – zapraszamy zorganizowane grupy wraz z nauczycielami. Podczas wakacji zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla najmłodszych.

 

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, chętnie podejmujemy współpracę z naszymi czytelnikami. Chcesz rozwijać lokalną inicjatywę? Pomożemy. Chcesz nam pomóc? Zostań naszym wolontariuszem.

 

Mediateka jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Katarzyna KOWALCZYK
kustosz

mgr Małgorzata BIEGANOWSKA kustosz, zastępca kierownika

mgr Nastazja BERENT mł. bibliotekarz

inż Łukasz KAMIŃSKI specjalista ds. promocji

Ewa KOPACKA st. bibliotekarz

mgr Monika OSTROWSKA-MYŚLAK mł. bibliotekarz

mgr Agnieszka PEJKOWSKA kustosz

mgr Lidia POCIŻNICKA st. bibliotekarz

mgr Ewelina ŚMIESZ bibliotekarz


Komunikaty


2018

Rozdajemy wyprawki czytelnicze dla trzylatków

Uwaga, Rodzice! Każdy trzylatek (rocznik 2015), który odwiedzi jedną z bibliotek Książnicy Kopernikańskiej (lista naszych placówek niżej) otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze wiersze dla…" oraz Kartę Małego Czytelnika. To nie wszystko. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z dziecięcego księgozbioru, Mały Czytelnik dostanie specjalną naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zaangażowanie.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać inspiracje czytelnicze.

Pamiętajcie: badania jednoznacznie dowodzą, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci - już jako dorośli - częściej osiągają sukces zawodowy i zarabiają więcej od rówieśników, którzy w dzieciństwie nie czytali.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W Toruniu znajdziecie je w następujących filiach Książnicy Kopernikańskiej: przy ul. Jęczmiennej 23, Kościuszki 41/47, Mickiewicza 61 (wejście od ul. Klonowica), Poznańskiej 52, Lelewela 3, Okólnej 169, Żwirki i Wigury 39/41, Fałata 35, Łyskowskiego 29/35 i Raszei 1. Uwaga: Liczba Wyprawek jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wyprawkę otrzyma zarówno trzylatek, który jest już zapisany do biblioteki, jak i ten który odwiedzi ją po raz pierwszy. Nie wydajemy Wyprawek rodzicom, którzy przyjdą do biblioteki bez dziecka. Nie rozdajemy ich również zorganizowanym grupom (np. przedszkolnym).

Wyprawki Czytelnicze trafiają do trzylatków w ramach kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek". Jej organizatorem jest Instytut Książki. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


2018

Akademia Twórczych Pomysłów

Akademia Twórczych Pomysłów działająca w Mediatece przy ul. Raszei 1 zaprasza dzieci w każdym wieku do udziału w zajęciach warsztatowych. We październiku spotkamy się 10 razy: 1 i 2 października: Kolorowe misie – szyjemy figurki misiów z pianki kreatywnej; 8 i 9 października: Misiu ogrzej się – dla wcześniej uszytego misia wykonamy kurteczkę i spodenki; 15 i 16 października: Modny miś – tym razem przygotujemy sukienkę i torebkę dla Pani Misiowej; 22 i 23 października: Misiowe kreacje – zaprojektujemy i uszyjemy płaszczyk na zimę; 29 i 30 października: Misiu pracuje – zaprojektujemy i uszyjemy ogrodniczki. Zaczynamy zawsze o godz. 17. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2018

Czwartki ze Scrabble’ami

Lubisz grać w Scrabble? Zajrzyj do Mediateki przy ul. Raszei 1. Tutaj w każdy czwartek spotykają się miłośnicy gry w układanie słów. W październiku widzimy się cztery razy: 4, 11, 18 i 25 Zaczynamy zawsze o godz. 17. Początkującym wyjaśnimy zasady, bardziej doświadczonych zaprosimy do udziału w turnieju. Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne. Więcej informacji: 56 619 67 59.


2018

Oferta dydaktyczna mediateki na wrzesień i październik 2018

Czy wiesz, jaki to zwierz? – zajęcia dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. W trakcie spotkania dzieci poznają gatunkową różnorodność świata fauny, dowiadują się również, w jaki sposób zwierzęta przystosowują się do otaczającego środowiska.

Gra w petanque (kulki) na podstawie Nowych przygód Mikołajka R. Goscinny’ego i J.J. Sempego. Najpierw czytamy zabawne opowiadanie o Mikołajku i jego przygodach, a potem gramy w kule. Zabawę prowadzi instruktor Mediateki.

Jesienne lwy – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci młodszych przygotowane w oparciu o książkę O lwach, lokomotywie i małpce S. Grabowskiego. Cele spotkania: rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród maluchów, przyzwyczajanie do głośnego czytania, wpajanie wartości moralnych.

Jestem samodzielny – zajęcia z wykorzystaniem opowiadania Malutka robi zakupy A. Tyszki, przeznaczone dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. W trakcie zajęć uczymy samodzielności, rozwijamy umiejętności społeczne, zachęcamy do pokonywania nieśmiałości i lęku.

Sztuka rysowania mangi zajęcia dla młodzieży (od 13 roku życia) oraz dorosłych. Uczestnicy spotkania poznają zasady tworzenia mangi oraz reguły jej czytania. Dowiedzą się jaka jest historia japońskich komiksów. Zrealizują swoje „mangowe pomysły.

Pierwsze spotkanie z biblioteką –  oferta dla zorganizowanych grup dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Naszym gościom powiemy, co znaczy wypożyczać książki oraz co należy zrobić, aby zapisać się do biblioteki i stać się jej pełnoprawnym czytelnikiem. Po wspólnej zabawie i zwiedzaniu biblioteki maluchy własnoręcznie ozdobią zakładkę do książki, którą zabiorą do przedszkola lub szkoły.

Święto Bajki  – zajęcia dla dzieci młodszych. Maluchy poznają (a niektóre przypomną sobie) bajki i baśnie należące do kanonu klasyki światowej. Przedstawimy te najbardziej wartościowe pod względem literackim i etycznym. Podczas spotkania wprowadzimy element rywalizacji, dzięki czemu zwiększymy aktywność i zaangażowanie uczestników.

Tworzymy książkę – lekcja biblioteczna dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych przygotowana  w oparciu o wiersz Kaczka Dziwaczka J. Brzechwy. W trakcie lekcji wyjaśniamy kim jest autor, ilustrator, wydawca. Opowiemy o budowie książki i przedstawiamy jej historię. Dzieci wykonują własną książkę, którą zabiorą do przedszkola lub do szkoły.

Zmysły, co to takiego? – zajęcia dla dzieci przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych. Małe dzieci są ciekawe świata i z wielkim zaangażowaniem obserwują otoczenie. Dzięki naturalnej wrażliwości interesują się wieloma zjawiskami i wydarzeniami. Zajęcia w Mediatece poszerzą wiedzę maluchów oraz wprowadzą poprzez zabawę w fascynujący świat nauki.Filie miejskie są dofinansowywane z budżetu Gminy Miasta Toruń.


FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane