Filia nr 1 z oddziałem dla dzieci   

ul. Jęczmienna 23, 87-100 Toruń

 
 

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci
(56) 621 08 69 (56) 621 09 56

39414135

 
f-1@ksiaznica.torun.plf-1d@ksiaznica.torun.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek12.00 – 18.00
wtorek12.00 – 18.00
środa11.00 – 15.00
czwartek12.00 – 18.00
piątek08.30 – 16.00
sobotanieczynne
niedzielanieczynne

Oferta

Biblioteka znajduje się w samym sercu Torunia – na Starym Mieście. Dysponujemy bogatym i stale aktualizowanym księgozbiorem. W naszej ofercie znajdują się m. in. nowości wydawnicze, bieżąca prasa i czasopisma, publikacje o Toruniu i regionie, lektury szkolne i opracowania literackie, książki w języku angielskim, a także tytuły popularnonaukowe z takich dziedzin jak historia, socjologia, psychologia oraz geografia.

 

Czytelnicy mają do dyspozycji 5 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą przeglądać na nich katalog on-line, system Prolib, zbiory IBUK-libra oraz Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

W bibliotece odbywają się wystawy malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby; spotkania autorskie oraz zajęcia edukacyjne i świetlicowe dla dzieci. Działa tutaj Dyskusyjny Klub Książki. Co miesiąc spotykają się miłośnicy gier planszowych (Strefa InteGRAcji).

 

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Małgorzata ROSIŃSKA
kustosz

mgr Beata BEDNARSKA kustosz

mgr Małgorzata OLSZEWSKA kustosz

mgr Danuta MARCHLEWICZ st. bibliotekarz

Komunikaty


2017

Wakacje w bibliotece przy ul. Jęczmiennej

W tym roku podróżujemy po świecie. Przed Wami 8 wypraw. Wszystkie równie fascynujące (wybierzemy się nawet w kosmos!). Zaczniemy 6 lipca od eskapady pod ziemię i eksploracji podwodnych głębin. Program kolejnych podróży wygląda następująco: 13 lipca - "Być jak tygrys" - jak przetrwać w dżungli; 20 lipca - "Przez kontynenty" - gra biblioteczna; 27 lipca - "Czym na wycieczkę?" - o rożnych środkach lokomocji; 3 sierpnia - "Podróże z Nelą" - afrykańskie safari; 10 sierpnia - "Krakowskie abecadło" - Kraków w twórczości Wandy Chotomskiej i Michała Rusinka; 17 sierpnia - "Kosmiczne podróże" - rakietę stwórz i w kosmos rusz; 24 sierpnia - "Pocztówka z wakacji" - zajęcia plastyczne.

Do wspólnego podróżowania zapraszamy dzieci w wieku 4 - 12 lat. Każda wyprawa zaczyna się o godz. 16. Podróżujemy za darmo. Więcej informacji w bibliotece: 56 621 09 56.


2017

Rzeczy_w_isto(ś)ci_e

Najnowsza wystawa Agaty Skupniewicz to "wrażeniowa opowieść światło_czuła". Toruńska artystka multimedialna przygotowała ją we współpracy z Jerzym Skupniewiczem (mistrz mechanik, ur. w 1922 r.). W ich międzypokoleniowym projekcie "rzeczy" stały się pretekstem i zarazem kluczem do odczytywania i zapisu "nie_pamięci". Ekspozycja, na którą złoży się wybór fotografii, zostanie otwarta 1 czerwca o godz. 17 w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23.

Większość prezentowanych zdjęć pochodzi z prywatnych archiwów fotograficznych Jerzego Skupniewicza. - Dziadek sam wywoływał filmy w domowej ciemni - mówi Agata Skupniewicz. - Część zdjęć poginęła. Wiele odtworzyłam cyfrowo z klisz mało- i średnioobrazkowych. To głównie fotografie z lat 30 - 70; były robione w kraju i zagranicą. Mają znaczenie nie tylko sentymentalne, odkrywałam w nich wiele wartości uniwersalnych, także czysto fotograficznych - uznałam, że warto je pokazać.

Wystawa będzie czynna do 17 lipca.

Agata Skupniewicz (www.hideouts.pl) artystka wizualna, fotograf, podróżnik; mgr sztuki, dyplom z wyróżnieniem (2014) w pracowni grafiki multimedialenj Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Ma na koncie 4 wystawy indywidualne, uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, przeglądach i festiwalach filmowych w kraju i za granicą (Hiszpania, Belgia, Rumunia, Argentyna, Kolumbia). Dwukrotna stypendystka Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Miasta Torunia.FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane