2020

Kolorowe impresje: Malarstwo – moje hobby, radość, życie

„Kolorowe impresje” to cykl wystaw przygotowywanych przez Henrykę Piekarską, przewodniczącą grupy plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Małgorzatę Rosińską z Książnicy Kopernikańskiej. Co miesiąc w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23 prezentujemy prace artystów nieprofesjonalnych, uczęszczających na zajęcia prowadzone w ramach TUTW przez Marię Serwińską-Guttfeld.

W czwartek, 2 stycznia, o godz. 17 zapraszamy na otwarcie ekspozycji prac Iwony Walter, Ireny Kruk oraz Erica Remøe. Wystawa potrwa do 28 stycznia.

Iwona Walter przyznaje, że nigdy nie studiowała sztuk pięknych, ale zawsze uważnie obserwowała artystów. Od kilku lat uczęszcza na zajęcia sekcji plastycznej TUTW. Dzięki tym spotkaniom na nowo odkryła piękno i magię malarstwa. Życzliwość osób poznanych podczas zajęć dodaje jej motywacji, by "w szarej, niekiedy trudnej rzeczywistości, odnaleźć odrobinę miejsca na światło i kolor płynące z radości malowania".

Irena Kruk - rodowita torunianka, z wykształcenia chemik. Przyznaje, że malarstwo jest jej życiem. Od 2010 roku należy do sekcji plastycznej TUTW. Stosuje różne techniki. Na początku były to: ołówek, kredki akwarelowe i suche pastele. Od kilku lat maluje farbami akrylowymi. Tematyka jej prac jest bardzo zróżnicowana (zmieniała się na przestrzeni lat). Malowała kwiaty, zwierzęta, krajobrazy a także kopie dzieł znanych artystów. Od niedawna maluje obrazy abstrakcyjne.

Eric Remøe jest Norwegiem, mieszka w Toruniu od 7 lat. Z wykształcenia projektant i programista złożonych technologii. Rysuje od dziecka, lubi też malować. Najczęściej sięga po ołówek, tusz, węgiel, farby wodne i akwarelowe oraz farby olejne. Tę ostatnią technikę lubi najbardziej - olej daje mu możliwość dłuższego namysłu podczas malowania. Jednym z najczęstszych tematów jego prac jest woda. Miał kilka wystaw w rodzinnej Norwegii, m.in. w Sandefjord, Oslo i Ski.