Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych   

ul. Szczytna 13, 87-100 Toruń

 

(56) 622 87 14, (56) 622 56 74

occin@ksiaznica.torun.pl

occintorun

Godziny otwarcia

poniedziałek 12.00 – 17.00
wtorek 10.00 – 15.00
środa 11.00 – 15.00
czwartek 12.00 – 17.00
piątek 10.00 – 15.00
sobota nieczynne
niedziela nieczynne

Oferta

W Ośrodku wypożyczamy książki drukowane – w tym dużą czcionką, książki mówione na kasetach/płytach i kartach pamięci osobom z wadami wzroku. Oferujemy muzykę, zabawki i gry edukacyjne, literaturę fachową z pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, biblioterapii. Osobom unieruchomionym w domu przywozimy książki. Prowadzimy zajęcia czytelniczo – terapeutyczne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz spotkania kulturalne dla dorosłych. Przy Ośrodku działa Galeria Twórczości Niepełnosprawnych. Film prezentujący działalność OCCiN pt. „Przeczytam wszystko”

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Arleta TULEYA

st. kustosz

 mgr Magdalena GOGULSKA-DĘBSKA kustosz

mgr Adam IMIAŁEK mł. bibliotekarz

Katarzyna KOWALSKA st. bibliotekarz

dr Julita NIEDŹWIECKA-AMBROZIAK, st. bibliotekarz

 


Komunikaty


2019

Z Irlandii na Islandię. Prelekcja Edwarda Świtalskiego

W poniedziałek, 23 września, odwiedzimy dwie najciekawsze wyspy północno-zachodniej Europy. Naszym przewodnikiem będzie Edward Świtalski, były nauczyciel geografii i podróżnik. Wędrówkę rozpoczniemy  w niezwykle malowniczej,  nizinnej Irlandii, a zakończymy w wybuchającej gejzerami Islandii. Początek spotkania o godz. 10. Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13. Więcej informacji: 56 622 87 14.


2019

W moim świecie. Wystawa prac Małgorzaty Zamorowskiej i Arkadiusza Wasilewskiego

W czwartek, 19 września, zapraszamy do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych na otwarcie wystawy prac Małgorzaty Zamorowskiej i Arkadiusza Wasilewskiego. Artyści są podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. Wernisaż rozpocznie się o godz. 10. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 8 listopada. Więcej informacji: 56 622 87 14.

Małgorzata Zamorowska nigdy nie przechodzi obojętnie obok osoby potrzebującej. To wzór do naśladowania, nie słychać od niej słów skargi, czy niezadowolenia – zawsze pogodna, uśmiechnięta, czekająca, aby swoje siły oddać innym: pomagając, radząc, dzieląc się sobą. Twórczość Małgosi jest jak Ona –  delikatna, bez krzykliwych kolorów, gwałtownych kresek czy ostrych form. Jak gdyby bała się skrzywdzić oko odbiorcy jakimś gwałtownym i przykrym odbiorem.

Arkadiusz Wasilewski to osobowość filozoficzna, poszukująca prawdy nie tylko w swoim codziennym życiu, ale również w swoich pracach artystycznych. Jego ulubioną techniką jest witraż, nie tylko dlatego, że daje szanse zderzyć się ze skomplikowanymi technologicznymi zależnościami tej techniki, ale również, jak sam mówi: „w życiu trzeba być przejrzystym, a w witrażu trudno ukryć błędy i szkło i laserunkowa farba zdradza nieudolność i małe kłamstwa (pójścia na skróty)”. Pracuje powoli, z rozwagą, każda kreska czy pociągnięcie pędzlem są przemyślane i dokładnie wymierzone. Drugą pasją Arka jest grafika, która też wiąże się w pewien sposób z filozofią artysty – „...poza przejrzystością - świat, w którym chciałbym żyć to dobro i zło (czerń i biel)”.

Arek uważa, że praca twórcza daje mu dużo satysfakcji, ponieważ w jego sytuacji życiowej jest ucieczką od problemów, a zarazem ma szansę pokazać innym piękno i prawdę o otaczającym go świecie.”

(asz)


2018

Katalogi kartkowe tymczasowo tylko w bibliotece

Ze względów technicznych dostępność zeskanowanych katalogów kartkowych została tymczasowo ograniczona do lokalnej sieci na terenie biblioteki. Tym samym chwilowo nie będzie możliwości przeglądania zasobów Książnicy za pośrednictwem innej niż nasza wewnętrzna sieć internetowa – Infobibnet.

Wszystkie pytanie dotyczące kartkowych katalogów prosimy kierować do Informacji (e-mail: regionalna@ksiaznica.torun.pl, tel: 56 622 66 42 - prosić Informację).

Za utrudnienia przepraszamy


2016

Czytak Plus – dostępny bezpłatnie

Czytak Plus to odtwarzacz książek mówionych dla osób niewidomych i słabowidzących. Urządzenia można wypożyczyć bezpłatnie w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Toruniu. Jest to możliwe dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca.

Obecnie w cyfrowym księgozbiorze OCCiN znajduje się prawie 1100 tytułów (książek mówionych w szyfrowanym formacie mp3) opracowanych i nagranych przez  Stowarzyszenie "Larix". Wszystkie można odtwarzać w Czytaku Plus. Zapraszamy do korzystania z oferty Ośrodka.

fot. czytak.com.pl

 Filie miejskie są dofinansowywane z budżetu Gminy Miasta Toruń.


FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane