Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych   

ul. Szczytna 13, 87-100 Toruń

 

(56) 622 87 14, (56) 622 56 74

occin@ksiaznica.torun.pl

occintorun

Godziny otwarcia

poniedziałek 12.00 – 17.00
wtorek 10.00 – 15.00
środa 11.00 – 15.00
czwartek 12.00 – 17.00
piątek 10.00 – 15.00
sobota nieczynne
niedziela nieczynne

Oferta

W Ośrodku wypożyczamy książki drukowane – w tym dużą czcionką, książki mówione na kasetach/płytach i kartach pamięci osobom z wadami wzroku. Oferujemy muzykę, zabawki i gry edukacyjne, literaturę fachową z pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, biblioterapii. Osobom unieruchomionym w domu przywozimy książki. Prowadzimy zajęcia czytelniczo – terapeutyczne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz spotkania kulturalne dla dorosłych. Przy Ośrodku działa Galeria Twórczości Niepełnosprawnych. Film prezentujący działalność OCCiN pt. „Przeczytam wszystko”

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Arleta TULEYA

st. kustosz

 mgr Magdalena GOGULSKA-DĘBSKA kustosz

mgr Adam IMIAŁEK mł. bibliotekarz

Katarzyna KOWALSKA st. bibliotekarz

dr Julita NIEDŹWIECKA-AMBROZIAK, st. bibliotekarz

 


Komunikaty


2020

Jak karnawał to tylko w Wenecji

W poniedziałek, 10 lutego, zapraszamy do Wenecji, europejskiej stolicy karnawału. W trakcie spotkania w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13 porwiemy Was do wspólnej zabawy, zachwycimy widokami jedynego w swoim rodzaju wodnego miasta oraz oczarujemy opowieściami o wielowiekowych tradycjach karnawałowych. Dobra zabawa i (prawie) weneckie maski karnawałowe gwarantowane. Prowadzenie: Magdalena Gogulska-Dębska i Stanisław Kamper. Początek o godz. 10. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 622 87 14.


2020

Tworzymy użyteczne pomoce dydaktyczne

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Toruniu (ul. Szczytna 13) zaprasza na wystawę prac wykonanych podczas zajęć poligraficzno-introligatorskich. Autorami prezentowanych eksponatów są uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 26 w Toruniu. W OCCiN obejrzymy również specjalistyczne prace stworzone przez nauczycieli na potrzeby zajęć i warsztatów organizowanych na terenie szkoły. Są to różnorodne - zarówno pod względem formy, jak i przeznaczenia - pomoce, stanowiące znakomite źródło wiedzy oraz inspiracji dla każdego, kto ceni kreatywne podejście do nauki wspierania rozwoju, zwłaszcza w odniesieniu do osób o bardzo zindywidualizowanych potrzebach. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 11 lutego, o godz. 11. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 622 87 14.


2020

Moje podróże z białą laską

Izabela Dziekońska z wykształcenia jest geografem i przyrodoznawcą, z zamiłowania podróżnikiem. Utrata wzroku nie przeszkadza jej w poznawaniu nowych miejsc; wędruje po całym świecie. W poniedziałek, 24 lutego, zabierze Was na wędrówkę po Egipcie. Na prelekcję zapraszamy do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13. Początek o godz. 10. Wstęp jest bezpłatny.


2020

Burmistrz Torunia Otto Steinborn w okresie odzyskania niepodległości przez Polskę. Prelekcja Mateusza Hübnera

Otto Steinborn (1868-1936) był lekarzem, działaczem społecznym i niepodległościowym, komisarycznym burmistrzem Torunia, a później także senatorem RP. Działalność Steinborna wywarła szczególny wpływ na podtrzymanie i rozwijanie polskiej tożsamości kulturalnej wśród mieszkańców Torunia. Jego prace stworzyły odpowiedni grunt pod przyłączenie miasta – jako stolicy województwa pomorskiego – do odrodzonej Rzeczypospolitej w styczniu 1920 roku.

Podczas spotkania w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13, na które zapraszamy w poniedziałek, 27 stycznia,  przedstawimy działalność Steinborna, ze szczególnym uwzględnieniem przełomowego w historii Torunia i Pomorza okresu 1918-1920. Prelekcja będzie także okazją do ukazania złożonych losów rodziny Steinbornów i jej drogi do polskości. Początek o godz. 10. Wstęp jest bezpłatny.

Mateusz Hübner, doktorant na Wydziale Nauk Historycznych UMK, interesuje się historią Polski XX wieku,  stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na 2019 rok,  przewodniczący Koła Naukowego Historyków Pamięci na UMK.


2018

Katalogi kartkowe tymczasowo tylko w bibliotece

Ze względów technicznych dostępność zeskanowanych katalogów kartkowych została tymczasowo ograniczona do lokalnej sieci na terenie biblioteki. Tym samym chwilowo nie będzie możliwości przeglądania zasobów Książnicy za pośrednictwem innej niż nasza wewnętrzna sieć internetowa – Infobibnet.

Wszystkie pytanie dotyczące kartkowych katalogów prosimy kierować do Informacji (e-mail: regionalna@ksiaznica.torun.pl, tel: 56 622 66 42 - prosić Informację).

Za utrudnienia przepraszamy


2016

Czytak Plus – dostępny bezpłatnie

Czytak Plus to odtwarzacz książek mówionych dla osób niewidomych i słabowidzących. Urządzenia można wypożyczyć bezpłatnie w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Toruniu. Jest to możliwe dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca.

Obecnie w cyfrowym księgozbiorze OCCiN znajduje się prawie 1100 tytułów (książek mówionych w szyfrowanym formacie mp3) opracowanych i nagranych przez  Stowarzyszenie "Larix". Wszystkie można odtwarzać w Czytaku Plus. Zapraszamy do korzystania z oferty Ośrodka.

fot. czytak.com.pl

 Filie miejskie są dofinansowywane z budżetu Gminy Miasta Toruń.


FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane