Filia nr 16 z oddziałem dla dzieci

ul. Raszei 1, 87-100 Toruń

   

(56) 610 67 59

41934689

f-16@ksiaznica.torun.pl

MediatekaTorun

MediatekaTorun

Godziny otwarcia

poniedziałek 09.00 – 19.00
wtorek 09.00 – 19.00
środa 09.00 – 19.00
czwartek 09.00 – 19.00
piątek 09.00 – 19.00
sobota 10.00 – 15.00
niedziela nieczynne

Oferta

Zapraszamy do nowoczesnych, przestronnych pomieszczeń zlokalizowanych na dwóch piętrach. Dysponujemy m.in. salą do gier na Xboxie i PlayStation oraz nagłaśnianą salą konferencyjną.

 

Mediateka to nie tylko miejsce służące wypożyczaniu książek – to miejsce spotkań, rozmów o literaturze, sztuce i edukacji. Co tydzień proponujemy szereg wydarzeń kulturalnych dla dorosłych, młodzieży i dzieci, m.in. warsztaty, wystawy, spotkania autorskie, bilard indyjski, bule, brydż, Klub Seniora, DKK.

 

W naszym księgozbiorze znajduje się kilkadziesiąt tysięcy tytułów (również komiksy). Mamy audiobooki, prasę, gry na konsole. O bezpłatnym Internecie nie wspominając. Oferujemy darmowy dostęp do platform książek elektronicznych IBUK – Libra i Legimi.

 

Organizujemy zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych – zapraszamy zorganizowane grupy wraz z nauczycielami. Podczas wakacji zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla najmłodszych.

 

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, chętnie podejmujemy współpracę z naszymi czytelnikami. Chcesz rozwijać lokalną inicjatywę? Pomożemy. Chcesz nam pomóc? Zostań naszym wolontariuszem.

 

Mediateka jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Katarzyna KOWALCZYK
kustosz

mgr Małgorzata BIEGANOWSKA kustosz, zastępca kierownika

mgr Nastazja BERENT mł. bibliotekarz

inż Łukasz KAMIŃSKI specjalista ds. promocji

mgr Małgorzata OLSZEWSKA kustosz

mgr Monika OSTROWSKA-MYŚLAK mł. bibliotekarz

mgr Agnieszka PEJKOWSKA kustosz

mgr Lidia POCIŻNICKA st. bibliotekarz

mgr Ewelina ŚMIESZ bibliotekarz


Komunikaty


2020

Tato, a po co? Tato, a dlaczego?

Mediateka przy ul. Raszei 1 zaprasza tatusiów i dzieci na zajęcia edukacyjne prowadzone w formie ciekawych, a zarazem prostych eksperymentów.  W środę, 5 lutego, sprawdzimy, ile kolorów ma tęcza. Potem spróbujemy zrobić tęczę w słoiku oraz tęczę na talerzu. Wykonamy prosty i szybki eksperyment, który będzie ciekawym wprowadzeniem do rozmowy o kolorach wokół nas. Na zajęcia zabierzcie  opakowanie cukierków Skittles lub innych kolorowych drażetek. Początek o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2020

Teatrzyk kamishibai: Słowik

Toruńska mediateka (ul. Raszei 1)  zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 roku życia) na przedstawienie z cyklu „Klasyka literatury dla najmłodszych”. Spektakl w estetyce japońskiego teatru obrazkowego Kamishibai odbędzie się w środę, 12 lutego, o godz. 17. Obejrzycie „Słowika”. H. Ch. Andersena. Wstęp jest bezpłatny. Wszystkim Maluchom zapewniamy dużo śmiechu i dobrą zabawę. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2020

Randka w ciemno z książką

W dniu św. Walentego (piątek, 14 lutego) koniecznie zajrzyj do mediateki przy ul. Raszei 1. Jeśli będziesz jedną z 10 osób, które o godz. 14.14 odwiedzą bibliotekę, otrzymasz w prezencie fajną książkę. Sam ją sobie wybierzesz (a właściwie wylosujesz). Na pozostałych czytelników przez cały dzień będą czekać wiersze miłosne i wróżby. Udział w walentynkowej zabawie jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2020

Go i inne gry logiczne

Zajęcia dla dzieci w wieku 8+. W trakcie spotkań w mediatece przy ul. Raszei 1 zagracie w  Go (najstarszą grę planszową świata) i inne gry logiczne. Czeka Was coś więcej niż tylko zabawa. Zapraszamy 15 i 29 lutego o godz. 10. Wstęp jest bezpłatny. Spotkania odbywają się dzięki współpracy z Toruńskim Klubem Go Akai Ryuu. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2020

Bajki ze ścianki

Mediateka przy ul. Raszei 1 zaprasza na kolejne spotkanie z bajkami wyświetlanymi za pomocą rzutnika Ania. W środę, 19 lutego, cofniemy się kilkadziesiąt lat wstecz. Młodsi dowiedzą się, jak ich rodzice spędzali jesienne i zimowe wieczory, w czasach gdy nie było jeszcze kolorowej telewizji i kanałów z bajkami, a starsi powspominają czasy własnego dzieciństwa.  Podczas środowych seansów (raz w miesiącu) wyświetlamy bajki ze starych klisz, a po bajkach zapraszamy do udziału w warsztatach plastycznych. Wstęp jest bezpłatny. Początek o godz. 17. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2020

Klub Kreatywnego Malucha

Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem 2-, 3- lub 4-latka i powoli wyczerpują Ci się pomysły na kreatywne spędzanie czasu ze swoim maluchem albo po prostu chcesz, aby ośmielił się, poznał rówieśników i wesoło spędził czas w bibliotece – zapraszamy do mediateki przy ul. Raszei 1 na zajęcia w Klubie Kreatywnego Malucha. W trakcie spotkania będziemy: - bawić się z rówieśnikami w obecności rodziców/opiekunów; - poznawać piękno literatury dziecięcej poprzez głośne czytanie bajek i wierszy dla dzieci; - rozwijać sprawność manualną dzięki zabawom plastyczno-sensorycznym; - rozwijać sprawność ruchową poprzez zabawy przy muzyce.

W czwartek, 20 lutego, bohaterem spotkania będzie „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Na zajęcia koniecznie przynieście kocyki – przydadzą się. Zaczynamy o godz. 10.  Wstęp jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: 56 610 67 59.


2020

Cosplay: Lady Deathstrike

Cosplay to artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w wybraną postać z filmu lub komiksu. W sobotę, 22 lutego,  bohaterką cosplayowego spotkania w mediatece przy ul. Raszei 1 będzie Lady Deathstrike znana fanom komiksów z uniwersum Marvela. Podczas zajęć wykonacie replikę części ciała tej postaci. Początek o godz. 11. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2020

Kobiece Inspiracje

28 lutego zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Kobiece inspiracje". Podczas zajęć, które odbędą się w mediatece przy ul. Słowackiego 8, pokażemy jak z żywicy epoksydowej wykonać unikatową biżuterię. Stworzymy naszyjnik, wykorzystując materiały, które zatopimy w żywicy. Potrzebne będą suszone, drobne kwiaty, sznurek, rzemyk lub łańcuszek z uchwytem do naszyjnika, pudełeczko po zabawce z kinder niespodzianki. Początek zajęć o godz. 16.30. Udział jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.


2020

Ferie w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej

Noc gier planszowych, zajęcia plastyczne i edukacyjne (origami, kirigami, kolaż, witraże), zabawy ruchowe, nauka kodowania, czytanie książek, układanie puzzli, wirtualne podróże z Małym Księciem, warsztaty rozwijające zdolności manualne, zaskakujące doświadczenia i eksperymenty, quizy, rebusy, szarady i krzyżówki, zabawy detektywistyczne, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji - tak będą wyglądały ferie w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej. Zapraszamy dzieci w każdym wieku (młodsze z opiekunami - rodzicem, babcią lub dziadkiem). Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

KSIĄŻNICA KOPERNIKAŃSKA, UL. SŁOWACKIEGO 8

W sobotę, 1 lutego, zapraszamy do udziału w Nocy gier planszowych. Do Waszej dyspozycji oddamy ponad 300 gier planszowych i karcianych. Będą gry familijne (również dla dzieci), gry ekonomiczne i strategiczne, gry kooperacyjne, gry logiczne i edukacyjne. Ponadto w programie imprezy: turniej w grę "Gejsze" oraz oficjalny debiut wielu nowych planszówek w naszej wypożyczalni. Gramy od godz. 19 do północy. Udział w Nocy gier planszowych jest bezpłatny. Czekamy na Was w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

FILIE KSIĄŻNICY KOPERNIKAŃSKIEJ

Filia nr 1, ul. Jęczmienna 23

Cykl spotkań zatytułowany „A to historie w bibliotece!” Każdy dzień będzie dotyczył innej historyjki opartej na przeczytanej książce:
 • 28 stycznia (wtorek): sznurkowe historie;
 • 30 stycznia (czwartek): paluszkowe historie;
 • 4 lutego (wtorek): skarpetkowe historie;
 • 6 lutego (czwartek): patyczkowe historie
W programie m.in. czytanie książek, gry i zabawy ruchowe i logiczne, quizy, zgadywanki oraz zajęcia rozwijające umiejętności manualne dzieci (i rodziców). Ponadto stworzymy karty do teatrzyku japońskiego kamishibai, tematycznie związane z czytaną książką. Początek o godz. 12.00. Zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Więcej informacji: 56 621 09 56.
 

Filia nr 2, ul. Kościuszki 47

 • 27 stycznia (poniedziałek): „Zimowy pejzaż”;
 • 28 stycznia (wtorek): „Zimowe drzewo”;
 • 29 stycznia (środa): „Papierowe pingwiny”;
 • 30 stycznia (czwartek): „Bałwanki”.
Początek zajęć o godz. 12. Więcej informacji: 56 655 98 04.
 

Filia nr 3, ul. Mickiewicza 61

Zajęcia familijne  (z rodzicem, babcią lub dziadkiem) poświęcone motankom (słowiańskim lalkom magicznym). Opowiemy o ich genezie, znaczeniu i sposobach wykonania. W programie zajęć również: czytanie baśni ludowych. Zajęcia odbędą się 30 stycznia oraz 6 lutego o godz. 15.00 (czas trwania: ok. 2 godz.). Podczas każdego spotkania wykonamy inną motankę. Zajęcia dla dzieci w wieku: 8-12 lat. Więcej informacji: 56 622 56 68.
 

Filia nr 4, ul. Poznańska 52

 • 5 lutego (środa): zabawy słowne – rebusy, szarady, krzyżówki; zajęcia plastyczne (witraże). Zajęcia odbywają się od 12.00-14.00;
 • 6 lutego (czwartek): czytanie wybranej przez dzieci bajki; zajęcia plastyczne – kolaż z kolorowych czasopism lub zakładka do książki. Zajęcia odbywają się od 12.00-15.00;
 • 7 lutego (piątek): puzzle i gry planszowe; zajęcia plastyczne – poznajemy origami. Zajęcia odbywają się od 12.00-15.00.
Więcej informacji: 56 651 36 85.
 

Filia nr 6, ul. Lelewela 3

Kirigami – zabawy z papierem. W trakcie zajęć będziemy nadawać kształt przedmiotom tworzonym z papieru.
 • 3 lutego (poniedziałek): zabawy z gazetami, podczas których porozmawiamy na temat właściwości papieru i poznamy techniki papieroplastyki;
 • 4 lutego (wtorek): zamyślony kotek;
 • 5 lutego (środa): tajemnicze drzewo;
 • 6 lutego (czwartek): narodziny gwiazdy;
 • 7 lutego (piątek): kartki dla tych, których kochasz.
Początek zajęć o godz. 11.00. Więcej informacji: 56 655 18 48.
 

Filia nr 7, ul. Okólna 169

Zabawy bez śniegu. Podczas zajęć wykonamy zaskakujące doświadczenia i eksperymenty przy użyciu bezpiecznych produktów dostępnych w każdej kuchni i łazience oraz papieru, folii aluminiowej, baloników i sznurka. Wykonamy m. in. domowy wulkan, magiczną pianę, tańczące kolory, skaczące fasolki, spróbujemy przejść przez kartkę papieru i zrobić bańkę w bańce (mydlanej), sprawdzimy czy igła umie pływać. Każde zajęcia zwieńczymy pracą plastyczną, którą zrealizujemy niekonwencjonalną techniką (malowanie ma mleku, malowanie kawą, z wykorzystaniem cukru lub soli). Zajęcia odbędą się 3, 4 i 6 lutego o godz. 10.00. Więcej informacji: 56 654 78 52.
 

Filia nr 11, ul. Żwirki i Wigury 39/41

 • 29 stycznia (środa), godz. 12.00: „Ferie mamy, więc do biblioteki ruszamy!” – zajęcia w oparciu o książkę Grzegorza Kasdepke „Bodzio i Pulpet”
 • 5 lutego (środa), godz. 12.00: „Walentynkowy zawrót głowy” – zajęcia w oparciu o książkę Grzegorza Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach”
 • 3-7 lutego: Bajkowe Koło Fortuny.
Więcej informacji: 56 652 90 82.
 

Filia nr 12, ul. Fałata 35

Ferie z kotem i psem w literaturze. Czekamy na dzieci w każdym wieku (młodsze z opiekunem). W programie: czytanie książek, zajęcia plastyczne inspirowane przeczytanymi tekstami, dyskusje o problemach dzieci i zwierząt, wspólna zabawa. Czas trwania zajęć: półtorej godziny (od godz. 12.00 do 13.30). Wstęp jest bezpłatny.
 
Tydzień z kotem
 • 27 stycznia (poniedziałek): Poznajemy bohaterów „Kocich historii” T. Trojanowskiego – wykonujemy koty ze skarpetek.
 • 28 stycznia (wtorek): Poznajemy bohaterów książki „Popraw się Cukierku” W. Cichonia – lepimy figurki kota z masy papierowej.
 • 30 stycznia (czwartek): Poznajemy bohaterów książki „Portret widmo – Max kot detektyw” S. T. Taylora – zabawa detektywistyczna z zadaniem plastycznym.
 • 31 stycznia (piątek): Poznajemy bohaterów książki „Kot Winston na tropie truciciela” F. Scheunemanna – wykonujemy zabawki dla kota (drapak z tektury falistej lub wędka).
Tydzień z psem
 • 3 lutego (poniedziałek): Poznajemy bohaterów książki „Kostek na nartach” A. T. Smitha – wykonujemy kubek na kredki z masy papierowej w kształcie psa lub breloczek z filcu.
 • 4 lutego (wtorek): Poznajemy bohaterów książki „Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę” S. Paltoniemi – tworzymy psi portret metodą collage.
 • 6 lutego (czwartek): Poznajemy bohaterów książki „Elf wszechmogący” M. Pałasza – zabawa detektywistyczna z zadaniem plastycznym.
 • 7 lutego (piątek): Podsumowanie spotkań. Wystawa książek z bohaterami zwierzęcymi – konkurs i rozdanie nagród.
Więcej informacji: 56 652 09 80.
 

Filia nr 14, ul. Łyskowskiego 29/35

 • 28 stycznia (wtorek): „Serwetkowa zima” – praca plastyczna z papierowych serwetek;
 • 30 stycznia (czwartek): „Filcowe zwierzątka” – szyjemy z filcu;
 • 4 lutego (wtorek): „Krajobraz zimowy”wysypywanka;
 • 6 lutego (czwartek): „Bałwanki i inne potworki z klamerek”.
Początek zajęć o godz. 13. Więcej informacji: 56 648 18 96.
 

Filia nr 16, ul. Raszei 1

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. W programie: zajęcia plastyczno-ruchowe z rozszerzoną rzeczywistością.
 • 28 stycznia (wtorek): Mały książę – Wspólnie z dziećmi przeniesiemy się wirtualnie w świat Małego Księcia. Zabawy ruchowe i plastyczne.
 • 30 stycznia (czwartek): Nauka kodowania – Nauka pisania krótkich programów dla robota Scotiego. Uczestnicy nauczą się logicznego myślenia oraz udoskonalą swoją wiedzę z zakresu matematyki.
 • 4 lutego (wtorek): Błękitna część planety – Porozmawiamy o tym, jak duży zasób wody jest na ziemi, dowiemy się co to jest wodna gwiazda i czy można żyć bez wody. Ponadto: zabawy ruchowe, praca plastyczna – ryba w formacie 3d, wirtualny rejs po rzece.
 • 6 lutego (czwartek): Strażak Sam rusza na pomoc – Woda również jest potrzebna dzielnemu Samowi i jego drużynie; poznamy jedną z przygód Strażaka Sama. Poza tym ożywimy wóz bojowy strażaków, rozwiążemy zagadki i ułożymy kolorowe puzzle.
Więcej informacji: 56 610 67 59.

2018

Katalogi kartkowe tymczasowo tylko w bibliotece

Ze względów technicznych dostępność zeskanowanych katalogów kartkowych została tymczasowo ograniczona do lokalnej sieci na terenie biblioteki. Tym samym chwilowo nie będzie możliwości przeglądania zasobów Książnicy za pośrednictwem innej niż nasza wewnętrzna sieć internetowa – Infobibnet.

Wszystkie pytanie dotyczące kartkowych katalogów prosimy kierować do Informacji (e-mail: regionalna@ksiaznica.torun.pl, tel: 56 622 66 42 - prosić Informację).

Za utrudnienia przepraszamyFilie miejskie są dofinansowywane z budżetu Gminy Miasta Toruń.


FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane