Filia nr 12 z oddziałem dla dzieci

ul. Fałata 35, 87-100 Toruń

 

(56) 652 09 80

54823106

f-12@ksiaznica.torun.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek12.00 – 18.00
wtorek12.00 – 18.00
środa11.00 – 15.00
czwartek12.00 – 18.00
piątek08.30 – 16.00
sobotanieczynne
niedzielanieczynne

Oferta

Biblioteka może pochwalić się bogatym księgozbiorem. Są tutaj książki dla dorosłych, młodzieży i dzieci: beletrystyka, biografie i wspomnienia, literatura faktu, bajki, baśnie, lektury szkolne. No i ta przestrzeń! Biblioteka zajmuje przestronne świeżo wyremontowane i urządzone wnętrze.

 

Czytelnicy mogą u nas korzystać z darmowego Internetu. Bezpłatny dostęp obejmuje m.in. katalog on-line, system Prolib, zbiory IBUK-Libra oraz Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

Prowadzimy zajęcia tematyczne dla grup zorganizowanych, organizujemy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, a także zajęcia dla dzieci podczas wakacji i ferii zimowych. Co roku włączamy się w obchody święta Bydgoskiego Przedmieścia. Przygotowujemy cykliczne wystawy fotogramów.

 

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Kamilla KRAJEWSKA-KEŁPIŃSKA
kustosz

Mirosława GRZECHULSKA bibliotekarz

 

 


Komunikaty


2017

Wakacje w bibliotece na Fałata

W lipcu i sierpniu pokażemy Wam, jak się robi gazetę. Gazetę poświęconą Indianom. Wspólnie stworzymy stronę tytułową, napiszemy teksty i wykonamy ilustracje. Dowiecie się, na czym polega praca redaktora, reportera i innych specjalistów zaangażowanych w przygotowanie czasopisma. Zaczniemy 24 lipca od narady redakcyjnej - ustalimy, jak ma wyglądać gazeta i wybierzemy tematy. W trakcie kolejnych spotkań zajmiemy się: 25 lipca - Kim są Indianie - wiadomości ogólne - ilustracje do tekstu; 27 lipca -  W co się ubrać w wiosce indiańskiej - projekty; 28 lipca -  Tworzenie artykułu na temat - sny i obrona przed złymi snami; 31 lipca - Trochę o ozdobach indiańskich - nie tylko pióropusze; 1 sierpnia -  Legendy indiańskie - ilustracje; 3 sierpnia - Wielcy wodzowie - symbole władzy; 4 sierpnia - Podsumowanie redakcyjnej pracy - drukowanie gazety (egzemplarz otrzymają wszyscy uczestnicy).

Zapraszamy dzieci w każdym wieku (młodsze z opiekunem). Zajęcia trwają od godz. 12.30 do 14.30. Udział jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 652 09 80.


2017

Przez Wisłę, na Wiśle, nad Wisłą

W sobotę, 24 czerwca, zapraszamy na wystawę archiwalnych fotografii i pocztówek, ze zbiorów własnych, kolekcji prywatnych i innych, ukazujących różne aspekty życia w nadwiślańskim mieście i związki torunian z rzeką w ciągu minionego stulecia. Ekspozycja została przygotowana z okazji Święta Bydgoskiego Przedmieścia.Będzie prezentowana w bibliotece przy ul. Fałata 35 w godzinach otwarcia placówki. Więcej informacji: 56 652 09 80.


2017

KsiążkoCZYTAjnia na Fałata

Głośno czytamy, razem słuchamy. KsiążkoCZYTAjnia to cykl spotkań, który przygotowała Filia nr 12 Książnicy Kopernikańskiej (ul. Fałata 35). Czekamy na najmłodszych czytelników (nawet jeśli nie potrafią jeszcze czytać). Dzieci zapraszamy wraz z opiekunami. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie - we wtorki o godz. 16.30 (w lipcu i sierpniu robimy sobie wakacyjną przerwę). Razem czytamy książki autorów dobrze znanych i tych mniej popularnych (ale ciekawych). Udział jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy: 56 652 09 80.


2017

Aluminium oraz inne metale – kolejna „EkoPaka” już w bibliotece

EkoPaka o aluminium już jest w naszej bibliotece
Materiały edukacyjne i specjalnie opracowane scenariusze pokazują dzieciom, jak zamknąć obieg tego surowca

Bez metali nie sposób się obejść – są potrzebne w budownictwie, powstają z nich pojazdy, opakowania, są wykorzystywane w produkcji sprzętów elektronicznych. Szczególnie pożądanym metalem jest aluminium. Dzięki programowi edukacji ekologicznej EkoPaka, organizowanemu przez Interseroh we współpracy z bibliotekami, młodzi ekolodzy dowiadują się, jak zamknąć obieg tego cennego surowca, hamując masowe wydobycie zasobów wyczerpywalnych.

Raz wydobyte aluminium można przetwarzać właściwie bez końca, minimalizując tym samym negatywny wpływ na środowisko. Przy pierwotnym wydobyciu, aluminium jest wytwarzane z boksytów – podstawowych rud glinu, przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty. W procesie wydobycia aluminium powstaje jednak toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. O wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg aluminium. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych.

Puszki aluminiowe, folia wykorzystywana w kuchni, ale też klamki, obudowy sprzętów elektronicznych, a nawet ramy rowerów i… Airbus – aluminium na całego wkroczyło w nasze życie. Warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić w sposób przyjazny dla środowiska. EkoPaka to specjalnie opracowane scenariusz zajęć, edukacyjne materiały dostosowane do wieku uczestników, a także materiały plastyczne i zabawki pobudzające proekologiczne myślenie.

W najnowszej EkoPace znajduje się między innymi mega kolorowanka prezentująca Aluminiowe Miasteczko i grę polegającą na wyszukiwaniu puszek – bodaj najpopularniejszych opakowań z aluminium. Są także metalowe płytki do eksperymentów magnetycznych, folia, metaliczne kredki i farby, a nawet kreatywne zestawy do składania własnych maszyn.

Nasza biblioteka jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań.To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki docierają pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom, za pierwszym razem tematem było drewno, kolejnym tworzywa sztuczne, później papier, a teraz aluminium. Dotychczas EkoPaka dotarła do prawie 10 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także nasza biblioteka!

Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPakaFORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane