Filia nr 1 z oddziałem dla dzieci   

ul. Jęczmienna 23, 87-100 Toruń

 
 

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci
(56) 621 08 69 (56) 621 09 56

39414135

 
f-1@ksiaznica.torun.pl f-1d@ksiaznica.torun.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 11.00 – 18.00
wtorek 11.00 – 18.00
środa 11.00 – 15.00
czwartek 11.00 – 18.00
piątek 08.30 – 16.00
sobota 10.00 – 13.00
niedziela nieczynne

Oferta

Biblioteka znajduje się w samym sercu Torunia – na Starym Mieście. Dysponujemy bogatym i stale aktualizowanym księgozbiorem. W naszej ofercie znajdują się m. in. nowości wydawnicze, bieżąca prasa i czasopisma, publikacje o Toruniu i regionie, lektury szkolne i opracowania literackie, książki w języku angielskim, a także tytuły popularnonaukowe z takich dziedzin jak historia, socjologia, psychologia oraz geografia.

 

Czytelnicy mają do dyspozycji 5 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą przeglądać na nich katalog on-line, system Prolib, zbiory IBUK-libra oraz Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

W bibliotece odbywają się wystawy malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby; spotkania autorskie oraz zajęcia edukacyjne i świetlicowe dla dzieci. Działa tutaj Dyskusyjny Klub Książki. Co miesiąc spotykają się miłośnicy gier planszowych (Strefa InteGRAcji).

 

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Małgorzata ROSIŃSKA
kustosz

mgr Beata BEDNARSKA kustosz

mgr Danuta MARCHLEWICZ kustosz

Komunikaty


2019

[MIKRO CYBER]. Wystawa prac Jakuba Jaszewskiego

Jakub Jaszewski, urodził się w 1986 r. w Toruniu. Ukończył studia na kierunku grafika, specjalność grafika warsztatowa (linoryt) na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem w 2012, w 2016 uzyskany tytuł doktorski – obydwa pod opieką prof. Marka Basiula. Obecnie pracuje w Zakładzie Grafiki UMK. Głównymi obszarami jego działań graficznych są: linoryt (zarówno mała jak i pełnowymiarowa forma) oraz grafika cyfrowa. Uczestniczył w blisko 60 wystawach i konkursach, z czego 19 miało zasięg międzynarodowy. Teraz swoje prace zaprezentuje w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23. Ekspozycja będzie czynna od 15 do 28 lutego. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.
 
– Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówiło się o nadejściu ery atomowej czy ery podboju kosmosu – mówi Jakub Jaszewski. – Zamiast tego dostaliśmy coś, co przewidziało nieliczne grono futurystów - erę komputerów. W ciągu dwóch ostatnich dekad powszechność zminiaturyzowanej elektroniki doprowadziła do zatracenia jej nietuzinkowego postrzegania w odbiorze społecznym jakie funkcjonowało jeszcze w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. Cykl [MIKRO CYBER] nawiązuje stylistycznie i formalnie do tamtych czasów, ale przedstawia to w sposób pozbawiony komercyjnej otoczki mogącej go powiązać z konkretnym produktem. Wybór tradycyjnej techniki graficznej jaką jest linoryt do przedstawienia tematu współczesnej elektroniki został podyktowany zasadą, że we własnej sprawie nie wypada być sędzią.

2018

Katalogi kartkowe tymczasowo tylko w bibliotece

Ze względów technicznych dostępność zeskanowanych katalogów kartkowych została tymczasowo ograniczona do lokalnej sieci na terenie biblioteki. Tym samym chwilowo nie będzie możliwości przeglądania zasobów Książnicy za pośrednictwem innej niż nasza wewnętrzna sieć internetowa – Infobibnet.

Wszystkie pytanie dotyczące kartkowych katalogów prosimy kierować do Informacji (e-mail: regionalna@ksiaznica.torun.pl, tel: 56 622 66 42 - prosić Informację).

Za utrudnienia przepraszamy


2018

Elektroniczny system rejestracji wypożyczeń w Filiach

Szanowni Państwo,

od 12 marca zostanie uruchomione elektroniczne rejestrowanie wypożyczeń w systemie Prolib w:

Filii nr 1 przy ul. Jęczmiennej 23,
Filii nr 2 przy ul. Kościuszki 47,
Filii nr 4 przy ul. Poznańskiej 52,
Filii nr 6 przy ul. Lelewela 3,
Filii nr 7 przy ul. Okólnej 169,
Filii nr 11 przy ul. Żwirki i Wigury 39/41,
Filii nr 14 przy ul. Łyskowskiego 29/35

W związku z tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.Filie miejskie są dofinansowywane z budżetu Gminy Miasta Toruń.


FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane