Filia nr 1 z oddziałem dla dzieci   

ul. Jęczmienna 23, 87-100 Toruń

 
 

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci
(56) 621 08 69 (56) 621 09 56

39414135

 
f-1@ksiaznica.torun.pl f-1d@ksiaznica.torun.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 11.00 – 18.00
wtorek 11.00 – 18.00
środa 11.00 – 15.00
czwartek 11.00 – 18.00
piątek 08.30 – 16.00
sobota 10.00 – 13.00
niedziela nieczynne

Oferta

Biblioteka znajduje się w samym sercu Torunia – na Starym Mieście. Dysponujemy bogatym i stale aktualizowanym księgozbiorem. W naszej ofercie znajdują się m. in. nowości wydawnicze, bieżąca prasa i czasopisma, publikacje o Toruniu i regionie, lektury szkolne i opracowania literackie, książki w języku angielskim, a także tytuły popularnonaukowe z takich dziedzin jak historia, socjologia, psychologia oraz geografia.

 

Czytelnicy mają do dyspozycji 5 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą przeglądać na nich katalog on-line, system Prolib, zbiory IBUK-libra oraz Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

W bibliotece odbywają się wystawy malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby; spotkania autorskie oraz zajęcia edukacyjne i świetlicowe dla dzieci. Działa tutaj Dyskusyjny Klub Książki. Co miesiąc spotykają się miłośnicy gier planszowych (Strefa InteGRAcji).

 

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Małgorzata ROSIŃSKA
kustosz

mgr Beata BEDNARSKA kustosz

mgr Danuta MARCHLEWICZ kustosz

Komunikaty


2019

Nasza pasja. Wystawa prac Danuty Trombali i Eugeniusza Królaka

Na wystawie w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23 zostaną zaprezentowane prace dwojga artystów-amatorów: Danuty Trombali i Eugeniusza Królaka. Malarstwo jest dla nich pasją, którą zaczęli rozwijać po przejściu na emeryturę. Ulubione techniki Danuty Trombali  to olej, akryl, węgiel oraz suche i tłuste pastele. W bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23 pokaże pejzaże, portrety i martwą naturę. Z kolei Eugeniusz Królak zaprezentuje prace, na których stara się zachować od zapomnienia znikającą architekturę polskiej wsi, pejzaże oraz zabytki. Jego ulubionymi technikami są akwarele oraz malarstwo olejne. Ekspozycja będzie czynna od 9 do 28 maja. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 621 08 69.


2019

Godziny otwarcia filii w okresie świątecznym

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym filie Książnicy Kopernikańskiej będą otwarte w następujących godzinach:

19 kwietnia (piątek): 8.30-15.00
20-22 kwietnia (sobota - poniedziałek): nieczynne
1 maja (środa): nieczynne
2 maja (czwartek): 8.30-16.00
3-4 maja (piątek - sobota): nieczynne


2019

Zapraszamy do bibliotek Książnicy

Szkoły i przedszkola zamknięte. Jeśli szukacie miejsca, w którym moglibyście spędzić czas z dziećmi, zapraszamy do naszych bibliotek. Czekamy na Was w filiach Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Jęczmiennej 23, Kościuszki 47, Mickiewicza 61, Poznańskiej 52, Lubickiej 45C, Lelewela 3, Okólnej 169, Rzepakowej 7/9, Żwirki i Wigury 39/41, Fałata 35, Łyskowskiego 29/35 i Raszei 1 (tutaj czekają na was takie atrakcje, jak podłoga multimedialna, gry na Xboxa i Playstation). Również w siedzibie Książnicy przy ul. Słowakiego 8 będziecie mile widziani. Zapraszamy: czujcie się u nas jak u siebie w domu.


2019

Wystawa pokonkursowa „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika”

Wystawa „Polska książka obrazkowa oczami młodego czytelnika” to część projektu „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej” zrealizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu. Ekspozycja towarzyszy wystawie poświęconej najwybitniejszym polskim ilustratorom XX i XXI wieku. Prezentujemy na niej prace uczestników I Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji”.

Na konkurs zgłoszono 146 prac z 26 placówek oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego. Kilku- i nastoletni artyści wykonując ilustracje dowiedli, że polska literatura jest dla nich niewyczerpanym źródłem plastycznych inspiracji. Przy okazji zadali kłam obiegowej opinii, że młodzi Polacy nie czytają. Odważnie sięgali po różnorodne utwory; od „Żeńców” Szymona Szymonowica, przez „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza i „Solaris” Stanisława Lema, aż po picturebooki Iwony Chmielewskiej oraz Joanny Concejo.  

Z laureatami konkursu spotkamy się podczas podwójnego wernisażu, który odbędzie się 2 kwietnia. Najpierw w Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Jęczmiennej 23 (o godz. 11.30) oraz w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Dąbrowskiego 4 (o godz. 12). Ekspozycje w obu bibliotekach będą czynne do 30 kwietnia.

Konkurs zorganizowały trzy toruńskie instytucje: Biblioteka Pedagogiczna, Książnica Kopernikańska we współpracy z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka.

Na zdjęciu ilustracja „Kozackie pierogi” Chiary Fidali (7 lat, SP nr 4 w Toruniu) do książki Iwony Chmielewskiej „Cztery zwykłe miski”Filie miejskie są dofinansowywane z budżetu Gminy Miasta Toruń.


FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane