Filia nr 1 z oddziałem dla dzieci   

ul. Jęczmienna 23, 87-100 Toruń

 
 

Oddział dla dorosłych

Oddział dla dzieci
(56) 621 08 69 (56) 621 09 56

39414135

 
f-1@ksiaznica.torun.pl f-1d@ksiaznica.torun.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 11.00 – 18.00
wtorek 11.00 – 18.00
środa 11.00 – 15.00
czwartek 11.00 – 18.00
piątek 08.30 – 16.00
sobota 09.00 – 13.00
niedziela nieczynne

Oferta

Biblioteka znajduje się w samym sercu Torunia – na Starym Mieście. Dysponujemy bogatym i stale aktualizowanym księgozbiorem. W naszej ofercie znajdują się m. in. nowości wydawnicze, bieżąca prasa i czasopisma, publikacje o Toruniu i regionie, lektury szkolne i opracowania literackie, książki w języku angielskim, a także tytuły popularnonaukowe z takich dziedzin jak historia, socjologia, psychologia oraz geografia.

 

Czytelnicy mają do dyspozycji 5 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Mogą przeglądać na nich katalog on-line, system Prolib, zbiory IBUK-libra oraz Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

W bibliotece odbywają się wystawy malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby; spotkania autorskie oraz zajęcia edukacyjne i świetlicowe dla dzieci. Działa tutaj Dyskusyjny Klub Książki. Co miesiąc spotykają się miłośnicy gier planszowych (Strefa InteGRAcji).

 

 
KIEROWNIK

PRACOWNICY

mgr Małgorzata ROSIŃSKA
kustosz

mgr Beata BEDNARSKA kustosz

mgr Danuta MARCHLEWICZ kustosz

Komunikaty


2020

Tu i tam, to i owo. Wystawa prac malarskich

Marzenna Gruza, jako autorka obrazów (nie śmie nazywać się malarką) staż ma dość krótki, jednak w swoim dorobku posiada kilkadziesiąt prac - przyznaje, że malowanie jest jej prawdziwą pasją. Pierwszą wystawę miała we wrześniu 2018 roku. Następnym osiągnięciem była licytacja obrazu "Biały jar" podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kolejny obraz - "Sąd Okręgowy w Toruniu" - został zlicytowany w trakcie balu fundacji "Natalka innym". Potem było wyróżnienie w IV Kujawsko-Pomorskich podróżach historycznych wiek X-XV za obraz "Dziewczyna z kwiatami na tle domu Mikołaja Kopernika". Początkowo malowała głównie architekturę i krajobrazy Dolnego Śląska. Obecnie maluje również krajobrazy mazurskie, morskie scenki z wnuczką Basią oraz cykl portretów inspirowanych obrazami innych artystów. W bibliotece przy ul. Jęczmiennej pokaże 23 obrazy wykonane w technice akryl na płótnie. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 6 lutego, o godz. 17. Ekspozycja potrwa do 25 lutego. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 621 08 69.


2020

Kiermasz taniej książki

Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej zaprasza na kiermasz tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Wyprzedaż w placówce przy ul. Jęczmiennej 23 będzie czynna od 24 do 28 lutego. W ofercie literatura piękna, kryminały i fantastyka, poradniki, literatura faktu i biografie, książki dla dzieci i młodzieży. Sprzedaż w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek od 11 do 18, w środę od 11 do 15, w piątek od 8.30 do 16. Więcej informacji: 56 621 08 69.


2020

Ferie w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej

Noc gier planszowych, zajęcia plastyczne i edukacyjne (origami, kirigami, kolaż, witraże), zabawy ruchowe, nauka kodowania, czytanie książek, układanie puzzli, wirtualne podróże z Małym Księciem, warsztaty rozwijające zdolności manualne, zaskakujące doświadczenia i eksperymenty, quizy, rebusy, szarady i krzyżówki, zabawy detektywistyczne, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji - tak będą wyglądały ferie w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej. Zapraszamy dzieci w każdym wieku (młodsze z opiekunami - rodzicem, babcią lub dziadkiem). Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

KSIĄŻNICA KOPERNIKAŃSKA, UL. SŁOWACKIEGO 8

W sobotę, 1 lutego, zapraszamy do udziału w Nocy gier planszowych. Do Waszej dyspozycji oddamy ponad 300 gier planszowych i karcianych. Będą gry familijne (również dla dzieci), gry ekonomiczne i strategiczne, gry kooperacyjne, gry logiczne i edukacyjne. Ponadto w programie imprezy: turniej w grę "Gejsze" oraz oficjalny debiut wielu nowych planszówek w naszej wypożyczalni. Gramy od godz. 19 do północy. Udział w Nocy gier planszowych jest bezpłatny. Czekamy na Was w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

FILIE KSIĄŻNICY KOPERNIKAŃSKIEJ

Filia nr 1, ul. Jęczmienna 23

Cykl spotkań zatytułowany „A to historie w bibliotece!” Każdy dzień będzie dotyczył innej historyjki opartej na przeczytanej książce:
 • 28 stycznia (wtorek): sznurkowe historie;
 • 30 stycznia (czwartek): paluszkowe historie;
 • 4 lutego (wtorek): skarpetkowe historie;
 • 6 lutego (czwartek): patyczkowe historie
W programie m.in. czytanie książek, gry i zabawy ruchowe i logiczne, quizy, zgadywanki oraz zajęcia rozwijające umiejętności manualne dzieci (i rodziców). Ponadto stworzymy karty do teatrzyku japońskiego kamishibai, tematycznie związane z czytaną książką. Początek o godz. 12.00. Zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Więcej informacji: 56 621 09 56.
 

Filia nr 2, ul. Kościuszki 47

 • 27 stycznia (poniedziałek): „Zimowy pejzaż”;
 • 28 stycznia (wtorek): „Zimowe drzewo”;
 • 29 stycznia (środa): „Papierowe pingwiny”;
 • 30 stycznia (czwartek): „Bałwanki”.
Początek zajęć o godz. 12. Więcej informacji: 56 655 98 04.
 

Filia nr 3, ul. Mickiewicza 61

Zajęcia familijne  (z rodzicem, babcią lub dziadkiem) poświęcone motankom (słowiańskim lalkom magicznym). Opowiemy o ich genezie, znaczeniu i sposobach wykonania. W programie zajęć również: czytanie baśni ludowych. Zajęcia odbędą się 30 stycznia oraz 6 lutego o godz. 15.00 (czas trwania: ok. 2 godz.). Podczas każdego spotkania wykonamy inną motankę. Zajęcia dla dzieci w wieku: 8-12 lat. Więcej informacji: 56 622 56 68.
 

Filia nr 4, ul. Poznańska 52

 • 5 lutego (środa): zabawy słowne – rebusy, szarady, krzyżówki; zajęcia plastyczne (witraże). Zajęcia odbywają się od 12.00-14.00;
 • 6 lutego (czwartek): czytanie wybranej przez dzieci bajki; zajęcia plastyczne – kolaż z kolorowych czasopism lub zakładka do książki. Zajęcia odbywają się od 12.00-15.00;
 • 7 lutego (piątek): puzzle i gry planszowe; zajęcia plastyczne – poznajemy origami. Zajęcia odbywają się od 12.00-15.00.
Więcej informacji: 56 651 36 85.
 

Filia nr 6, ul. Lelewela 3

Kirigami – zabawy z papierem. W trakcie zajęć będziemy nadawać kształt przedmiotom tworzonym z papieru.
 • 3 lutego (poniedziałek): zabawy z gazetami, podczas których porozmawiamy na temat właściwości papieru i poznamy techniki papieroplastyki;
 • 4 lutego (wtorek): zamyślony kotek;
 • 5 lutego (środa): tajemnicze drzewo;
 • 6 lutego (czwartek): narodziny gwiazdy;
 • 7 lutego (piątek): kartki dla tych, których kochasz.
Początek zajęć o godz. 11.00. Więcej informacji: 56 655 18 48.
 

Filia nr 7, ul. Okólna 169

Zabawy bez śniegu. Podczas zajęć wykonamy zaskakujące doświadczenia i eksperymenty przy użyciu bezpiecznych produktów dostępnych w każdej kuchni i łazience oraz papieru, folii aluminiowej, baloników i sznurka. Wykonamy m. in. domowy wulkan, magiczną pianę, tańczące kolory, skaczące fasolki, spróbujemy przejść przez kartkę papieru i zrobić bańkę w bańce (mydlanej), sprawdzimy czy igła umie pływać. Każde zajęcia zwieńczymy pracą plastyczną, którą zrealizujemy niekonwencjonalną techniką (malowanie ma mleku, malowanie kawą, z wykorzystaniem cukru lub soli). Zajęcia odbędą się 3, 4 i 6 lutego o godz. 10.00. Więcej informacji: 56 654 78 52.
 

Filia nr 11, ul. Żwirki i Wigury 39/41

 • 29 stycznia (środa), godz. 12.00: „Ferie mamy, więc do biblioteki ruszamy!” – zajęcia w oparciu o książkę Grzegorza Kasdepke „Bodzio i Pulpet”
 • 5 lutego (środa), godz. 12.00: „Walentynkowy zawrót głowy” – zajęcia w oparciu o książkę Grzegorza Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach”
 • 3-7 lutego: Bajkowe Koło Fortuny.
Więcej informacji: 56 652 90 82.
 

Filia nr 12, ul. Fałata 35

Ferie z kotem i psem w literaturze. Czekamy na dzieci w każdym wieku (młodsze z opiekunem). W programie: czytanie książek, zajęcia plastyczne inspirowane przeczytanymi tekstami, dyskusje o problemach dzieci i zwierząt, wspólna zabawa. Czas trwania zajęć: półtorej godziny (od godz. 12.00 do 13.30). Wstęp jest bezpłatny.
 
Tydzień z kotem
 • 27 stycznia (poniedziałek): Poznajemy bohaterów „Kocich historii” T. Trojanowskiego – wykonujemy koty ze skarpetek.
 • 28 stycznia (wtorek): Poznajemy bohaterów książki „Popraw się Cukierku” W. Cichonia – lepimy figurki kota z masy papierowej.
 • 30 stycznia (czwartek): Poznajemy bohaterów książki „Portret widmo – Max kot detektyw” S. T. Taylora – zabawa detektywistyczna z zadaniem plastycznym.
 • 31 stycznia (piątek): Poznajemy bohaterów książki „Kot Winston na tropie truciciela” F. Scheunemanna – wykonujemy zabawki dla kota (drapak z tektury falistej lub wędka).
Tydzień z psem
 • 3 lutego (poniedziałek): Poznajemy bohaterów książki „Kostek na nartach” A. T. Smitha – wykonujemy kubek na kredki z masy papierowej w kształcie psa lub breloczek z filcu.
 • 4 lutego (wtorek): Poznajemy bohaterów książki „Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę” S. Paltoniemi – tworzymy psi portret metodą collage.
 • 6 lutego (czwartek): Poznajemy bohaterów książki „Elf wszechmogący” M. Pałasza – zabawa detektywistyczna z zadaniem plastycznym.
 • 7 lutego (piątek): Podsumowanie spotkań. Wystawa książek z bohaterami zwierzęcymi – konkurs i rozdanie nagród.
Więcej informacji: 56 652 09 80.
 

Filia nr 14, ul. Łyskowskiego 29/35

 • 28 stycznia (wtorek): „Serwetkowa zima” – praca plastyczna z papierowych serwetek;
 • 30 stycznia (czwartek): „Filcowe zwierzątka” – szyjemy z filcu;
 • 4 lutego (wtorek): „Krajobraz zimowy”wysypywanka;
 • 6 lutego (czwartek): „Bałwanki i inne potworki z klamerek”.
Początek zajęć o godz. 13. Więcej informacji: 56 648 18 96.
 

Filia nr 16, ul. Raszei 1

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. W programie: zajęcia plastyczno-ruchowe z rozszerzoną rzeczywistością.
 • 28 stycznia (wtorek): Mały książę – Wspólnie z dziećmi przeniesiemy się wirtualnie w świat Małego Księcia. Zabawy ruchowe i plastyczne.
 • 30 stycznia (czwartek): Nauka kodowania – Nauka pisania krótkich programów dla robota Scotiego. Uczestnicy nauczą się logicznego myślenia oraz udoskonalą swoją wiedzę z zakresu matematyki.
 • 4 lutego (wtorek): Błękitna część planety – Porozmawiamy o tym, jak duży zasób wody jest na ziemi, dowiemy się co to jest wodna gwiazda i czy można żyć bez wody. Ponadto: zabawy ruchowe, praca plastyczna – ryba w formacie 3d, wirtualny rejs po rzece.
 • 6 lutego (czwartek): Strażak Sam rusza na pomoc – Woda również jest potrzebna dzielnemu Samowi i jego drużynie; poznamy jedną z przygód Strażaka Sama. Poza tym ożywimy wóz bojowy strażaków, rozwiążemy zagadki i ułożymy kolorowe puzzle.
Więcej informacji: 56 610 67 59.

2020

Kolorowe impresje: Malarstwo – moje hobby, radość, życie

„Kolorowe impresje” to cykl wystaw przygotowywanych przez Henrykę Piekarską, przewodniczącą grupy plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Małgorzatę Rosińską z Książnicy Kopernikańskiej. Co miesiąc w bibliotece przy ul. Jęczmiennej 23 prezentujemy prace artystów nieprofesjonalnych, uczęszczających na zajęcia prowadzone w ramach TUTW przez Marię Serwińską-Guttfeld.

W czwartek, 2 stycznia, o godz. 17 zapraszamy na otwarcie ekspozycji prac Iwony Walter, Ireny Kruk oraz Erica Remøe. Wystawa potrwa do 28 stycznia.

Iwona Walter przyznaje, że nigdy nie studiowała sztuk pięknych, ale zawsze uważnie obserwowała artystów. Od kilku lat uczęszcza na zajęcia sekcji plastycznej TUTW. Dzięki tym spotkaniom na nowo odkryła piękno i magię malarstwa. Życzliwość osób poznanych podczas zajęć dodaje jej motywacji, by "w szarej, niekiedy trudnej rzeczywistości, odnaleźć odrobinę miejsca na światło i kolor płynące z radości malowania".

Irena Kruk - rodowita torunianka, z wykształcenia chemik. Przyznaje, że malarstwo jest jej życiem. Od 2010 roku należy do sekcji plastycznej TUTW. Stosuje różne techniki. Na początku były to: ołówek, kredki akwarelowe i suche pastele. Od kilku lat maluje farbami akrylowymi. Tematyka jej prac jest bardzo zróżnicowana (zmieniała się na przestrzeni lat). Malowała kwiaty, zwierzęta, krajobrazy a także kopie dzieł znanych artystów. Od niedawna maluje obrazy abstrakcyjne.

Eric Remøe jest Norwegiem, mieszka w Toruniu od 7 lat. Z wykształcenia projektant i programista złożonych technologii. Rysuje od dziecka, lubi też malować. Najczęściej sięga po ołówek, tusz, węgiel, farby wodne i akwarelowe oraz farby olejne. Tę ostatnią technikę lubi najbardziej - olej daje mu możliwość dłuższego namysłu podczas malowania. Jednym z najczęstszych tematów jego prac jest woda. Miał kilka wystaw w rodzinnej Norwegii, m.in. w Sandefjord, Oslo i Ski.


2018

Katalogi kartkowe tymczasowo tylko w bibliotece

Ze względów technicznych dostępność zeskanowanych katalogów kartkowych została tymczasowo ograniczona do lokalnej sieci na terenie biblioteki. Tym samym chwilowo nie będzie możliwości przeglądania zasobów Książnicy za pośrednictwem innej niż nasza wewnętrzna sieć internetowa – Infobibnet.

Wszystkie pytanie dotyczące kartkowych katalogów prosimy kierować do Informacji (e-mail: regionalna@ksiaznica.torun.pl, tel: 56 622 66 42 - prosić Informację).

Za utrudnienia przepraszamy


2018

Elektroniczny system rejestracji wypożyczeń w Filiach

Szanowni Państwo,

od 12 marca zostanie uruchomione elektroniczne rejestrowanie wypożyczeń w systemie Prolib w:

Filii nr 1 przy ul. Jęczmiennej 23,
Filii nr 2 przy ul. Kościuszki 47,
Filii nr 4 przy ul. Poznańskiej 52,
Filii nr 6 przy ul. Lelewela 3,
Filii nr 7 przy ul. Okólnej 169,
Filii nr 11 przy ul. Żwirki i Wigury 39/41,
Filii nr 14 przy ul. Łyskowskiego 29/35

W związku z tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.Filie miejskie są dofinansowywane z budżetu Gminy Miasta Toruń.


FORMULARZ KONTAKTOWY

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane