2018

Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej

Trzy największe toruńskie biblioteki zapraszają na wystawę "Dzieje literatury dziecięcej i młodzieżowej". Ekspozycja zostanie otwarta 6 września w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 4. Obejrzymy na niej książki, ilustracje i ryciny pochodzące ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Biblioteki Pedagogicznej. Wystawę uzupełnią prace plastyczne dzieci z toruńskiego przedszkola Bajkowy Dworek oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Wśród prezentowanych eksponatów będą m.in. najwcześniejsze polskie książki dla dzieci i młodzieży. Przedstawimy również sylwetki pierwszych twórców oryginalnej polskiej literatury dla młodych czytelników; Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, Stanisława Jachowicza, Lucjana Siemieńskiego, Narcyzy Żmichowskiej oraz Teofila Lenartowicza. Pokażemy jak na przestrzeni lat zmieniała się grafika i jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek adresowanych do dzieci i młodzieży. Młodzi czytelnicy obejrzą książki, które czytali ich dziadkowie i rodzice, a dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie lektury ze swojego dzieciństwa.

W trakcie wernisażu, który rozpocznie się o godz. 13, dr hab. Maciej Wróblewski z UMK wygłosi wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, zaś organizatorzy opowiedzą gościom o zgromadzonych na wystawie eksponatach. Będzie je można oglądać do 29 września w godzinach otwarcia Biblioteki Pedagogicznej.